2776
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Deset dana iz Ministarstva znanosti i obrazovanja ne stiže odgovor na pitanje PlusPortala o izgradnji novog objekta Osnovne škole Milan Amruš u Slavonskom Brodu za djecu s teškoćama iz (gotovo) svih slavonskih županija. Nadamo se da to znači kako imaju previše posla, a ne da je opet negdje zapelo.
Iako djeca, roditelji, ravnateljica, nastavnici, stručni suradnici,... više od desetljeća čekaju novu školu, i ovu su školsku godinu započeli veselo - malenom priredbom koju je odgledao i gradonačelnik Mirko Duspara.
Njih smo obišli nakon što smo prisustvovali prosvjedu u Podcrkavlju i, uistinu, svađa oko toga tko će ići u koju smjenu čini se minornom u usporedbi s problemima 'Amruša'.
- Trenutno su nam 24 odjela smještena u samo deset učionica. Imamo i ovu vanjsku učionicu pa kada pada kiša ili je vani hladno, djeca iz nje moraju izaći i dvorištem ponovno ući u glavnu zgradu. Borimo se da nam svima bude bolje, ali oni to ne smiju ni vidjeti niti osjetiti. - kazala je ravnateljica Nataša Čošić. Nasmijana i s nadom u glasu više ni ne spominje ostale uvjete rada koji tjeraju u očaj. Prokišnjavanje, otpadanje žbuke, nedostatak radnog i skladišnog prostora, potpuno neprimjerene prostorije za boravak toliko učenika s teškoćama,... - oni se s time ne nose ni tjedan niti mjesec dana, nego više od desetljeća.
Prisustvo gradonačelnika iskoristili smo za koju dodatnu informaciju o početku izgradnje škole - posebice u svjetlu činjenice da je varaždinska tvrtka koja je posao dobila dala rok od 30. rujna za uvođenje u posao (inače od njega odustaju).
- Natječaj je davno prošao, izabran je izvođač radova. Davno su mogli početi raditi. Grad je svoje odradio, dogovorili smo se na koji ćemo način mi 'pokriti' svoj dio. Dali smo 1/3 vlasništva nad domom za nezbrinutu djecu, riješili smo građevinsku dozvolu i troškove oko nje, dali zemljište za izgradnju i rješavat ćemo kasnije priključke. Ne vidim razlog zašto se to razvlači. Prošli tjedan dobili smo na uvid ugovor kako bismo ga mogli pregledati i eventualno intervenirati ako nešto nije dobro. Nemamo zamjerki. Slažemo se s tim. Sad je na Županiji da se to vrati Ministarstvu i da se ti ugovori potpišu. - kazao je gradonačelnik Duspara,
Na pitanje je li i nakon više od desetljeća moguć scenarij u kojem će se ponovno otezati i odgađati izgradnja, odgovorio je kratko i jasno - da!
- To je naša politika. Godine 2017. sam dao građevinsku dozvolu i projekt. Saga traje šest godina otkako smo riješili tu dokumentaciju. Davno prije smo pokrenuli pitanje da ova zgrada ne ispunjava uvjete. Bili ste unutra, vidjeli ste koji su to uvjeti i kako je raditi unutra. To je trebalo davno biti riješeno. Da ne govorimo o tome da se izgradnjom škole mogla stvoriti znanstvena baza za naše Sveučilište pa bismo stvarali nove stručnjake kojih posvuda nedostaje. I ovdje nedostaje 12 rehabilitatora. Bio bih najsretniji da je proširenje ove škole dovoljno, ali nije. Grad je učinio što je mogao - fasadu, stolariju, nove ljuljačke,... - zaključio je gradonačelnik.
Nama je bilo dovoljno pola sata da shvatimo i uočimo sve probleme ove škole koja čini toliko za roditelje, djecu, zajednicu u cjelini, a nadležnima iz Ministarstva želimo da samo jedan dan provedu u tim uvjetima pa onda možda, napokon, ubrzaju sve te silne procedure.