Svi su rekli svoje, a djeca su ostala bez bezbrižnog i sretnog prvog dana nove školske godine. I nikakvi naknadni dogovori neće im to moći vratiti.
SLAVONSKI BROD - U čitavoj je zemlji prvi dan školske 2023./2024. godine. I mada je glavna vijest iz Osnovne škole „Blaž Tadijanović“ trebala biti ona o upisanom razredu prvašića više no prethodne godine, zasjenile su je neke druge stvari. Kako smo izvijestili jutros, nezadovoljni roditelji iz Područne škole Podcrkavlje čiji je objekt stradao u olujnom nevremenu 19. srpnja, stali su sa svojim mališanima u 7.30 ispred matične škole u Podvinju. Ne žele da njihova djeca u nju idu samo u drugoj smjeni dok traje obnova objekta u Podcrkavlju. U nastavku donosimo izjave svih umiješanih strana.
Roditelji đaka iz Podcrkavlja
Majka Anita Maričić
Foto: Ž.G.
Anita Maričić, majka prvašića Luke:
„Ovdje smo jer je naša škola u Podcrkavlju oštećena u nevremenu i djeca nemaju kamo. Rečeno nam je da se roditelji podvinjske škole bune i da ne žele da se nastava odvija naizmjenično u dvije smjene, što znači da bi naša djeca-putnici trebala ići samo u drugu smjenu. A gdje ćemo mi s njima ujutro? Ja sam samohrana majka, nemam nikoga da ga čuva, morala sam otkaz dati jer nemam kud s djetetom. Prosvjedujemo jer ne želimo da idu samo u drugu smjenu. Ako ništa drugo, neka jedan tjedan budu prva, drugi tjedan druga smjena. Ako ne bude tako, nećemo slati djecu u školu. Školska godina počinje im burno umjesto bezbrižno i u veselju. Krov je otišao na školi i dva majstora su ga radila. Pa kad kuću rade, 10-15 majstora bude. To nema logike.“
Majka Martina Jurilj
Foto: Ž.G.
Martina Jurilj iz Grabarja, majka devetero djece od kojih je šestero pohađalo, a troje trenutno još uvijek pohađa školu Područnu školu u Podcrkavlju:
„Nije problem izdržati putovanje iz Podcrkavlja u Podvinje par tjedana, nego je problem u dvosmjenskoj nastavi. Djeca iz Podcrkavlja moraju ići samo u drugu smjenu. Time oni našoj djeci oduzimaju pravo na Glazbenu školu koju neki pohađaju, treninge, druge izvannastavne poslijepodnevne aktivnosti. A ne znaju na koliko dugo im to uzimaju. Nama je prioritet obnova škole u Podcrkavlju, a u međuvremenu ne želimo da naša djeca budu djeca drugog ranga. I da je na mjesec dana, previše je. To su samo djeca, imaju pravo i na prvu i na drugu smjenu kad je već ovakva izvanredna situacija. Najteže mi je jer imam prvašića i baš bih voljela da krene danas u školu. Imam i djecu u 4. i 6. razredu. Spremni smo da ne idu u školu ako nam ne obećaju prvu smjenu barem sljedeći tjedan.“
Krunoslav Marjanović iz Podcrkavlja, otac 'šestašice Ružice:
„Ono što tražimo je jedan tjedan prva, jedan druga smjena ili dva tjedna prva, dva tjedna druga smjena. Djeca su naučila ići u prvu smjenu, smatram da nije u redu da idu samo u drugu. Ne znam tko je na tomu inzistirao. Svi želimo da što prije krenu na nastavu u Podcrkavlju. No, mislim da škola do Božića neće biti gotova, stoga je nepravedno ovo nazivati privremenim rješenjem. Prijevoz nam je organiziran, oko toga nemamo dodatne troškove, ali tražimo da se riješi i ovo drugo. Ako ne dođe do toga, djeca jednostavno neće ići u školu. Žao nam je djece, oni najviše pate, ali mislim da se naši zahtjevi mogu ispuniti i da se nastava može organizirati tako.“
Otac Krunoslav Marjanović
Foto: Ž.G.
Ravnateljica
- Kad smo vidjeli da škola u Podcrkavlju neće biti spremna za nastavu 4. rujna, počeli smo smišljati rješenja. Imamo toliko djece u Područnoj i Matičnoj školi da nisu svi mogli u jednu smjenu.
Ravnateljica Sanja Spaić
Foto: Ž.G.
Dana 14. kolovoza poslala sam Prijedlog organizacije nastave prema kojemu bi putnici i razredna nastava iz Podvinja išli u prvu smjenu, a predmetna nastava Podvinja u drugu smjenu. Putnici su nam do prije par godina bili ovdje i zbog prijevoza/putovanja su uvijek išli ujutro.
Oko 24. kolovoza zaprimili smo Odluku da taj Prijedlog nećemo moći provesti te da pokušamo organizirati nastavu iz Podcrkavlja u nekim od prostorija na njihovom području ili da prebacimo učenike ovdje, ali u drugu smjenu. Situacija se mijenjala iz dana u dan dok prošli tjedan u četvrtak nismo objavili službenu obavijest na stranici. Ispunili smo zahtjeve vezane za prijevoz i organizirali tri autobusa. Nije rečeno hoće li to trajati cijelo vrijeme ovako ili će se smjene mijenjati. Dakle, nemamo konačnu verziju. Školski odbor, Vijeće roditelja,… moći će ići s novim prijedlozima i mišljenjima. - kazala je ravnateljica Osnovne škole „Blaž Tadijanović“ Sanja Spaić, dodavši kako Škola ima 27 razrednih odjela - po jedan od 1. do 8. razreda je iz Područne škole. Ukupno je 520 đaka, od čega su 4 razreda prvašića (tri u matičnoj i jedan u područnoj školi).
- Smatram da djeca trebaju biti u školi, bez obzira na to u kojoj su smjeni. Trebaju pohađati nastavu. - poručila je ravnateljica.
Grad Slavonski Brod
- Zašto je odlučeno tako kako jest, to morate pitati ravnatelja. Organizaciju smjena ne radi Grad nego Škola radi rasporede i određuje smjene. Prema mom mišljenju, bilo je boljih rješenja. Da je bilo dobre volje načelnika Općine i ostalih, djeca su mogla ići u staru školu u Podcrkavlju. To je prostor koji se i dalje koristi. Mjesec i pol dana je dovoljno da ga okreče i slično. U situaciji kakva jest, pitanje je što bi rekli roditelji iz Podvinja, zašto bi njihova djeca išla u drugu smjenu kad oni inače u toj školi pohađaju jednosmjensku nastavu. Od 2017. godine djeca s područja općine Podcrkavlje idu u školu u Podcrkavlju. Zna se kako je građena ta škola i zbog čega se s krovom dogodilo ovo što se dogodilo, ali o tomu svi šute. Ne vidim zašto bi se sad sve prebacivalo na Grad. Kad kažemo da imamo povećane troškove zbog prijevoza i zamolimo Općinu da se malo uključi, onda je odgovor - to je vaša škola. Da, ali djeca su iz općine Podcrkavlje i sredstva za ovaj izvanredni prijevoz nisu u decentraliziranim sredstvima, nego će sve troškove morati snositi Grad. Da je bilo malo dobre volje i promoćurnosti i da ljudi ne peru ruke rečenicom „to nije moja odgovornost“, sve je moglo biti drukčije. Ne može biti da dijete iz tvoje općine nije tvoja odgovornost, bez obzira na to čija je škola. - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.
Gradonačelnik Slavonskog Broda, Mirko Duspara
Foto: Ž.G.
Općina Podcrkavlje
Načelnik Općine Podcrkavlje, Tomislav Trtanj
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Otvoreni smo za razgovor i suradnju. Naravno da su to naša djeca i da mi želimo najbolje za njih. Upravo iz tog razloga je odlučeno da općinski prostori koji su na raspolaganju nisu adekvatni za održavanje nastave za djecu od prvog do osmog razreda. Stari školski objekt i dalje je u vlasništvu Škole, dakle, da je to prikladno za nastavu, Škola bi tako odlučila. Pročelnica Vesna Zlatarević i ravnateljica Sanja Spaić pregledale su općinske prostore, no vidjele su da oni nisu adekvatni za bilo kakvu nastavu. Dakako da imamo volju ustupiti mjesni dom ako to bude potrebno i ako Škola odluči da je to rješenje prihvatljivo. Ne možete djecu samo strpati bilo gdje, moraju biti ispunjeni određeni uvjeti. Novi Vatrogasni dom je u vlasništvu DVD-a, no on ima salu od 300 kvadrata, dakle, riječ je o jednoj velikoj prostoriji pa nismo sigurno koliko bi to bilo od koristi za toliki broj razreda. U svakom slučaju, svi se nadamo što skorijem otklanjanju štete na novoj školi u Podcrkavlju i brzoj normalizaciji stanja. Dotad smo tu za sve - i za našu djecu i za naše roditelje. - za PlusPortal kazao je načelnik Općine Podcrkavlje, Tomislav Trtanj.
Bez obzira na to što smo ovim člankom ispunili sve zahtjeve novinarstva, dali prostora svim umiješanima i prozvanima, ostaje žal i osjećaj neispunjenosti zbog prizora koji smo jutros vidjeli. Izolirana i izdvojena djeca iz Podcrkavlja koja danas trebaju ići u drugu smjenu izgubila su pravo na sretan prvi dan škole te su šutke promatrala svoje vršnjake iz Podvinja kako bezbrižno ulaze u školsku zgradu. Žalosti duboki jaz koji su između njih stvorili odrasli, umjesto da ih uče prihvaćanju, empatiji, zajedništvu,... Danas su naučili da je najbitnije - gdje ti je adresa te pripadaš li gradu ili okolnim selima.
Između učenika/vršnjaka iz Podcrkavlja i onih iz Podvinja kao da je danas postojao nevidljivi zid
Foto: Ž.G.