AP/SBplus
3779
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, u Slavonski je Brod danas stigla kako bi direktoru Regionalnog centra za gospodarenje otpadom, Josipu Grgiću, uručila ugovor 'težak' devet milijuna bespovratnih eura. Dočekali su je zamjenik brodsko-posavskog župana, Marko Šimić, predsjednik Županijske skupštine, Pero Ćosić te požeško-slavonska županica Antonija Jozić. Osigurana sredstva namijenjena su izgradnji pet pretovarnih stanica na obuhvatu RCGO Šagulje - dakle, i na području Požeško-slavonske te Brodsko-posavske županije.
Prilika naizgled svečarska i radosna, no suviše opterećena desetljećem i pol tijekom kojeg se sa 'Šaguljama' nije događalo apsolutno ništa.
- U Požeško-slavonskoj županiji pretovarna stanica će biti na lokaciji Vinogradine za Požegu te na čestici trenutačnog pakračkog odlagališta. Za Slavonski Brod lokacija je Vijuš, a što se tiče Kutine i Novske, pretovarne će stanice također biti u blizini odlagališta, dakle, tamo gdje su građani već naviknuli da se radi o otpadu. Bitno je naglasiti da se radi samo o pretovaru iz manjih u veće kamione, odakle će otpad, isti taj dan, biti odvezen na obradu u sam Centar. Ukupna investicija je 11 milijuna i 151 tisuća eura. - kazao je direktor Grgić.
Ove godine, dakle, gradit će se samo pretovarne stanice, a ne i središnji objekt Centra 'Šagulje' na novogradiškom području. Samim je time već jasno - Regionalni centar bit će otvoren najranije 2028. A i to - akobogda. Ni ministrica Vučković nije danas uspješno odgovorila na ključno pitanje - zašto sve traje toliko dugo.
- Ovo nije prvi ugovor. Postojali su ugovori za projektno-tehničku dokumentaciju. Postoje uvijek, koliko sam vidjela na različitim velikim infrastrukturnim projektima, problemi vezani za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Postojale su krize ili izazovi koji su utjecali na rast cijena. Puno se toga u državi gradilo i radilo, puno toga je napredovalo posljednjih desetak godina. Želim se osvrnuti na posljednjih osam do devet mjeseci. Dakle, mi smo u vezi s ona četiri centra koja su u izgradnji donijeli cjelovitu odluku na koji ih način planiramo završiti. U vezi sa svim centrima poduzeli smo razgovore s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj kako bismo došli do jedne posebne povoljne kreditne linije koja bi pomogla osnivačima centara da svoj udio brže i lakše i sigurnije financiraju. Isto tako, cijelo vrijeme aktivno smo diskutirali, razmjenjivali dokumentaciju s nadležnim institucijama i tijelima Europske komisije kako bismo što prije ishodili potrebne suglasnosti. Sad radimo odluku koja se odnosi na dva slavonska centra koja još nisu u središnjem dijelu izgradnje te smo objavili i natječaj za pretovarne stanice koji se financiraju iz NPOO-a i sada dodjeljujemo ugovor. Ne bih rekla kako angažman u nadležnosti Ministarstva nije bio intenzivan. Centre moramo izgraditi u narednih nekoliko godina mislimo li ostvariti Plan gospodarenja otpadom 2023.-2028. Može on biti bolji i učinkovitiji. Uvijek može biti bolje. Centri su središnje točke. Nisu jedine. Mi ćemo izmijeniti Plan jer se moramo učinkovitije nositi sa sanacijom crnih točki. - kazala je Vučković.
Ukupna procijenjena vrijednost cijelog projekta Regionalnoga centra za gospodarenje otpadom Šagulje iznosi blizu 110 milijuna eura.
Prema aktualnim podatcima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, od 11 planiranih centara u Hrvatskoj, izgrađena su i u funkciji su samo četiri centra za gospodarenje otpadom (Marišćina, Kaštijun, Bikarac i Biljane Donje), u izgradnji su još četiri centra (Babina Gora, Lećevica, Lučino Razdolje i Piškornica), dok su preostala tri centra tek u fazi izrade projekte dokumentacije (Orlovnjak, Šagulje i Zagreb). U međuvremenu, svi ti centri imaju direktore i druge zaposlenike. Dio njih, duže od desetljeća, prima plaću za upravljanje nepostojećim centrima.