SLAVONSKI BROD - Mada posljednje Izvješće o radu Regionalnog centra za gospodarenje otpadom, počinje rečenicom „Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Sisačko-moslavačka županija su 8. studenog 2017. godine potpisale Društveni ugovor o osnivanju Regionalnog centra...“, žitelji Brodsko-posavske županije imaju dovoljno dobro pamćenje da znaju kako nepostojeći Centar Upravu ima već dugih dvanaest godina te kako ona, čitav taj period, prima plaću za upravljanje Centrom kojeg nema.
Za one zaboravljive, podsjećamo kako je Skupština Brodsko-posavske županije na 11. sjednici, održanoj 23. studenog 2010. godine, donijela Odluku o osnivanju trgovačkog društva Centar za gospodarenje otpadom Brodsko-posavske županije d.o.o., dok je osnivačka skupina Društva održana u prosincu iste godine.
Od 2013. godine, na mjestu direktora „Šagulja“ je Josip Grgić, o kojemu smo ranije već puno puta pisali. Njegova je prosječna neto plaća u 2021. godini iznosila 11.719 kuna.
U kolovozu 2022. godine počeo je postupak Javnog natječaja za odabir kandidata za predsjednika Uprave trgovačkog društva Regionalni centar za gospodarenje otpadom – Šagulje d.o.o. Prema rezultatima Natječaja, Josipu je Grgiću povjeren treći uzastopni petogodišnji mandat.
- Natječaj je bio otvoren do 11. rujna 2022. godine. Zaprimljena je jedna prijava koja je udovoljila formalnim uvjetima natječaja. Program rada nije tražen natječajem, međutim, odabrani kandidat je ipak u sklopu svoje prijave priložio plan i program rada u mandatnom razdoblju. Za predsjednika Uprave izabran je Josip Grgić, dipl.ing.stroj. - za Plusportal je odgovorila jedna od djelatnica nepostojećeg RCGO „Šagulje“, Antonija Jakeljić, dipl.oec.
No, Grgićev su nam Program - apsurdno - odbili dostaviti. Omogućili su nam, doduše, osobni uvid u taj dokument, no zabranili su nam njegovo kopiranje.
- Pravo na pristup informacijama ograničeno je za informacije zaštićene propisima kojima se uređuje područje zaštite osobnih podataka odnosno informacije zaštićene propisima kojima se uređuje pravo intelektualnog vlasništva, osim u slučaju izričitoga pisanog pristanka nositelja prava. - dosjetila se službenica za informiranje i zakinula naše čitatelje.
No, s obzirom na to da se taj Program - navodno - nalazio u kuverti predanoj na Javni natječaj, pristup natječajnoj dokumentaciji trebao bi imati svaki zainteresirani građanin. Tim više što svaki taj zainteresirani građanin plaća Grgićevo desetogodišnje direktorovanje koje će se produljiti na dodatnih pet godina pa, samim time, ima i pravo znati kako namjerava voditi Centar koji je od nemjerljive važnosti za budućnost gospodarenja otpadom.
No, dok smo rješavanje te 'dileme' prepustili Povjereniku za informiranje kojemu smo se (po)žalili na odnos prema medijima i Zahtjevu za pristup infomacijama, preostalo nam je analizirati dosad odrađeno i najavljeno - pa neka čitatelji sami procjene radi li ekipa iz „Šagulja“ previše ili premalo (uz podsjetnik kako sve dolje navedeno rade više od desetljeća nakon osnivanja Društva).
Provedeno tijekom 2021. godine
Što je preostalo za odraditi?
Teško je ovdje nabrojati što je sve još preostalo za odraditi jer se s poslom - kada je u pitanju RCGO - tehnički još nije niti počelo. Dakle, sve je još uvijek u fazi izgrade dokumentacije (čak i 12 godina nakon osnivanja Društva). Grgić je ranije tvrdio kako je razlog tomu - politika koja je kočila brži razvoj događaja.
No, sažmimo još jednom ogroman posao koji je tek pred nanovo izabranim direktorom. Jugozapadno od naselja Prvča u Novoj Gradiški trebao bi se (jednom) nalaziti Centar koji će moći zaprimiti 1.200.000 m3 neopasnog otpada. Tamo će biti i odlagalište za inertni otpad ukupnog kapaciteta oko 560 tisuća m3 građevinskog i inertnog otpada; postrojenje za mehaničku i biološku obradu miješanog komunalnog otpada, glomaznog otpada i ostataka iz materijalne oporabe otpada kapaciteta oko 45 tisuća tona godišnje; kompostana kapaciteta oko 16.500 tona godišnje i sortirnica odvojeno sakupljenog otpada kapaciteta oko 40 tisuća tona godišnje. Sve će se graditi na gotovo 53 hektara, u pet etapa od kojih će neke imati i po devet faza. Jasno je kako će i za to biti potrebne godine. Nekoliko njih.
Cjelovitiju informaciju o preostalom poslu vezanom za RCGO „Šagulje“, moguće je dobiti OVDJE. Skandaloznom ostaje odluka Josipa Grgića da građanima ne pruži na uvid svoj Plan i program rada. Pozivajući se na osobno intelektualno vlasništvo, valjda, pokazuje strah da bi netko mogao zločesto kopirati njegov način rada i ideje koji su rezultirali čitavim desetljećem zastoja na polju gospodarenja otpadom u Brodsko-posavskoj županiji.
Napomena: Zbog najpredanijeg medijskog praćenja razvoja projekta „Šagulje“, netko bi mogao Plusportal proglasiti plaćenicima iz dijela proračuna Centra koji se zove 'vidljivost i promidžba', no ovdje napominjemo kako za taj predani rad (dosad) nismo primili ni lipe. Rad Josipa Grgića, dakle, besplatno nastavljamo pratiti, usprkos (i) činjenici da je nedavno uspješno detroniziran.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -