2801
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Dojam je šire javnosti kako se, u vezi Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje, već gotovo cijelo desetljeće ništa ne radi, ali se posljednje dvije godine redovito potpisuju ugovori koji bi konačno trebali pokrenuti stvari.
Tako su i danas u zgradi županijske Uprave u Slavonskom Brodu, potpisani Ugovori za usluge izrade studijsko-projektne dokumentacije za potrebe provedbe izgradnje cjelovitog sustava gospodarenja komunalnim otpadom na području Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i dijela Sisačko-moslavačke županije, a u svrhu financiranja sredstvima Europske unije.
- Proces gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj izuzetno je zahtjevan i dugotrajan, zbog same političke nestabilnosti i donošenja svih nužnih zakonskih dokumenata za povlačenje EU sredstava. Javnosti izgleda kao da to jako dugo traje i kao da mi ništa ne radimo, da direktor prima plaću ni za što, ali moj rad unatrag pet godina vidljiv je sada. Realizacija aktivnosti nije ni do nas niti do županija, nego je bitna politička klima i stabilnost. Dvije smo godine bili stopirani od strane tadašnjeg ministra jer nisu bili usklađeni planovi gospodarenja otpadom, nisu bili doneseni na vrijeme te nisu bili usuglašeni s europskim direktivama. - odgovorio je Josip Grgić, direktor Centra koji je na čelo Uprave došao 2013. godine, naglasivši kako je svima cilj „ubrzati realizaciju projekta koji ionako predugo traje".
Dakle, ni dokumentacija još nije spremna, a da se sprema SBplus objavio je još krajem srpnja prošle godine, kada su, po završetku sjednice Savjeta Slavonije, Baranje i Srijema, župani gore navedenih županija,Danijel Marušić i Alojz Tomašević zajedno sa Josipom Grgićem, sudjelovali na potpisivanju Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.
Taj je ugovor bio 'težak' 15 milijuna kuna, od čega je 12.750.000,00 kuna stiglo iz europskih sredstava, a 750.000,00 osigurao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Javni poziv Ministarstva regionalnog razvoja donio je Centru milijun i 200 tisuća kuna. Inače, cijeli je Projekt Šagulja vrijedan 130 milijuna kuna i bit će jedna od najvećih investicija u Brodsko-posavskoj Županiji.
Predstavnici sve tri županije koje će 'pokrivati' Centar, danas su iskazali zadovoljstvo i istaknuli potencijalne nedoumice i probleme.
- Strateški je ovo projekt ne samo Brodsko-posavske, nego i Požeško-slavonske te Sisačko-moslavačke županije. Vrijednost danas potpisanih ugovora je 7,7 milijuna kuna, a cjelokupan projekt je vrijedan oko dvjesto milijuna kuna. Centar bi trebao profunkcionirati 2023., odnosno, 2024. godine. Mislim da će time sve tri županije dobiti moderan sustav gospodarenja otpadom. - poručio je župan Brodsko-posavske županije, Danijel Marušić.
- Naša istočna Općina Čaglin trenutno nije obuhvaćena, ali ćemo to pokušati naknadno dogovoriti s Centrom. Zgodno je reći kako nam je interes puno noćenja, puno objekata i projekata pa mislim da ovakav razvoj s rješavanjem otpada, ide u prilog svima nama, naročito onima koji se žele baviti turizmom. - poručio je Željko Jakopović, zamjenik župana Požeško-slavonske županije.
- Nemamo nijedan Centar u našoj županiji, prema državnom planu. Međutim, svi elementi su pokazali da će to dobro funkcionirati u suradnji s drugim županijama. Ovdje se pokazalo kako politika, kad ima zajednički sluh, može brzo reagirati. Naravno, odabrali smo i pravo upravljačko tijelo, našeg direktora, koji vodi cijeli ovaj postupak. Žitelje moje županije najviše interesira cijena odvoza tog otpada. Velike su udaljenosti od Centra do zadnje lokacije u našoj Županiji, veće su od 150 kilometara. - kazao je Ivo Žinić, župan Sisačko-moslavačke županije.
Pojašnjenje o tomu zašto sve toliko dugo traje stiglo je iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
- Tehnologije se mijenjaju pa se za svaki centar posebno definira odabrana tehnologija kroz Studiju izvodljivosti. Tehnologije koje su na tržištu bile početkom ovog projekta, nisu iste kao danas. No, svaka od njih mora biti opravdana studijskom cross-benefit analizom. Ovi su procesi dugogodišnji i u drugim europskim zemljama. Od početka projektiranja do krajnje uporabne dozvole, primjerice, za ovakav centar u Ljubljani, trebalo je jedanaest godina. Dakle, po tome nismo izuzetak. Procedure su takve i EU te JASPERS stručnjaci sve prate. Imat ćemo, u konačnici, jedanaest centara, od kojih dva već rade, a dva su u izgradnji.- izjavila je danas Maja Feketić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Tri konzorcija koja čine predstavnici različitih hrvatskih tvrtki, sudjelovat će u izradi projektne dokumentacije.
- Projektna studijska dokumentacija jedan je od najbitnijih koraka u realizaciji ovakvih projekata. Skupili smo jedan respektabilan konzorcij kojeg čine članovi domaćih tvrtki i stručnjaka koji će to realizirati u roku, ali i kvalitetno, kako Hrvatska ne bi došla u probleme s otpadom. Nadamo se da će sad sve biti u redu, ugovor je konačno potpisan i već sutra možemo krenuti na posao.- kazao je u ime svih subjekata s kojima je danas potpisan ugovor, Nevenko Hladki, direktor Odjela za projektiranje tvrtke Ekonerg.
Preko 400 tisuća stanovnika koristit će usluge Centra. Tamo će se obrađivati samo ostatni dio otpada, a jedinice lokalne samouprave dužni su smanjiti količinu otpada sortiranjem za pedeset posto.
- Županija će maksimalno financirati dva posto. Obuhvaćene su plaće djelatnika i režijski troškovi kako bi bio rasterećen proračun. Tri konzorcija odradit će posao projektne dokumentacije. Nakon dovršetka dokumentacije, slijedi natječaj za izgradnju Centra. - dodao je Grgić.
Prema najoptimističnijim najavama, Centar bi s radom trebao krenuti do 2023. godine. Bit će to trinaesta godina otkad je Županijska skupština na 11. sjednici, održanoj dalekog 23. studenog 2010. godine, donijela Odluku o osnivanju trgovačkog društva. Županija je bila jedini osnivač i vlasnik društva, a otad su članice postale i Požeško-slavonska te Sisačko-moslavačka županija.
"Realizacija aktivnosti nije ni do nas niti do županija, nego je bitna politička klima i stabilnost." Daj me nemoj, od 2013.g. molim podatak koliko je nova stiglo, koliko dopisa je napisano a koliki su troškovi? Zar ga nije sram baš... Prikaži sve ni malo? U 6, evo skoro i 7 godina, oni tek sad rade studiju i projektu dokumentaciju??? WTF?