Poznata poduzetnička obitelj Bašić iz Brodskog Stupnika izgubila je spor protiv Općine.
BRODSKI STUPNIK - U prijepodnevnim satima užurbano je na parkiralištu ispred poljoprivredne trgovine Agrobit u Brodskom Stupniku. Veliki broj kupaca pokazuje koliko ta djelatnost znači tom kraju. Kad napokon uspijevamo nasamo uhvatiti vlasnike, Biljanu i Tomislava Bašića, ljubazno, ali odlučno odbijaju bilo što komentirati o temi koja nas je dovela u općinu s 2357 žitelja. O tomu će - poručuju kratko - sve reći nadležne institucije.
Foto: Ž.G.
Crvena crta na objektu u kojemu Bašićevi vode svoje poslovanje od 1997. godine, a koju njihovi kupci vjerojatno ni ne primjećuju, jedina zloslutno najavljuje ono što će se uskoro dogoditi. Naime, iza njih su već tri uspješno izbjegnute deložacije.
Nakon dugogodišnjih pravnih bitki s Općinom Brodski Stupnik, moraju iseliti iz dijela objekta koji je u općinskom vlasništvu. Trgovina je, naime, vlasnički podijeljena popola pa se jednim svojim dijelom nalazi na čestici Općine, a drugim na čestici u vlasništvu pokojnog Velje Bačinića - kako saznajemo iz zemljišnih knjiga.
Kako pokazuje dokumentacija koju nam je ustupila Općina Brodski Stupnik, Općina je navedeni prostor davne 1997. godine dala u zakup za trgovinu K-IVA d.o.o. u vlasništvu Tomislava Bašića, da bi potom Biljana Bašić kao ovlaštena osoba prostor nastavila koristiti po otvaranju tvrtke Agrobit d.o.o., potpisujući pritom s Općinom ugovore o zakupu poslovnog prostora 2006. i 2012. godine. Ugovorne obveze Bašići prestaju ispunjavati 2016. godine, a 2017. tuže Općinu radi utvrđenja ništetnosti ugovora koji nije bio solemniziran odnosno ovjeren kod javnog bilježnika. Iste godine Općina uzvraća protutužbom radi predaje u posjed nekretnine odnosno iseljenja iz prostora jer Bašići više nisu plaćali zakupninu. U međuvremenu se u spor uključuje i Vučjak d.o.o. iz Broda (BiH) kao navodni pravni slijednik tvrtke koja je prije rata bila u posjedu nekretnine. Načelničku je dužnost tada obnašao Petar Lovinčić. Sve opisano spor je odužilo na više od pet godina, a obitelj Bašić izgubila je pravnu bitku.
Foto: Ž.G.
- Sud će, temeljem utvrđenih međa, vjerojatno u narednih 30 dana, ponovno zakazati ročište i odrediti iseljenje. Posljednji put su rekli da će iseliti kad se utvrdi međa. Očekujem da će tako postupiti. Ako odbiju, Sud će odrediti deložaciju. Nepoznato mi je zašto nisu ranije reagirali, obratili se Općini i ponudili otkup te nekretnine. To bi, potom, razmatralo Općinsko vijeće. Općina ima toliko svojih objekata i troškova održavanja da joj jedan takav objekt nije nužan. Bolje bi bilo da je sve riješeno davno prije na normalan način. Ako je postojao sukob s ranijim načelnikom, mogli su se obratiti meni kad sam preuzeo dužnost. I selo i čitava općina trebaju imati uslugu poljoprivredne trgovine. To je moje osobno mišljenje. No, nedopustivo je da se takav objekt otuđi ili nekakvim radnjama izuzme iz vlasništva Općine. - za PlusPortal kazao je načelnik Općine Brodski Stupnik, Goran Jelinić.
U kolovozu 2022. Općinski sud u Slavonskom Brodu odredio je deložaciju, ali je Agrobit zatražio izuzeće predsjednika Općinskog suda, kao i sudaca uključenih u postupak. Nakon toga, iseljenje i predaja dijela nekretnine Općini sudski su zakazivani su još dvaput, ali do deložacije nije došlo ni prošlog petka - zbog prigovora ovršenika.
Foto: Ž.G.
U međuvremenu, „selo priča“ kako Bašićevima ni novi načelnik nije donio sreću jer je politički suparnik njihova sina. Načelnik Jelinić sve oštro demantira.
- Mene osobno u toj priči nema. To je spor koji je nastao prije mog stupanja na načelničku dužnost koju obnašam od 2017. godine. Ja sam ovdje da štitim interes Općine i to je jedina moja obveza u ovom slučaju. Ništa privatno ja nemam vezano za to. - odgovorio je načelnik na pitanje o možebitnom postizbornom osvetničkom motivu za obračun s obitelji Bašić, čiji je sin Petar bio njegov protukandidat na posljednjim lokalnim izborima.
Agrobit je u lipnju 2019. godine Općini uputio Zahtjev za sklapanje Ugovora o zakupu poslovnog prostora, uz spremnost plaćanja jednokratne naknade za korištenje nekretnine od 2017. do 2019. u iznosu od gotovo 50 tisuća kuna. Općina je to odbila, zatraživši 170 tisuća kuna za sva obračunata dugovanja koja su - uistinu - u tom periodu i nastala.
Foto: Ž.G.
- Od 2016. godine trpimo štetu zbog neplaćanja najma, što je sad sa zateznim kamatama poraslo na značajan iznos. Sve svoje objekte smo dosad obnovili, adaptirali, uložili u njih europska sredstva pa bismo dosad to sigurno napravili i za taj objekt... dakle, trpimo štetu i na taj način. Nitko u nekretninu desetljećima nije ulagao. Pokraj njega su uređeni vrtić i knjižnica, a taj objekt stoji kao ruglo jer u njega ne možemo ući niti možemo njime raspolagati. - zaključio je načelnik Jelinić u razgovoru za PlusPortal.
Neriješeni i zamršeni imovinsko-pravni odnosi, ipak, neće u cijelosti obustaviti poslovanje Agrobita koje će, kako neslužbeno saznajemo, biti nastavljeno u drugom dijelu objekta koji nije u općinskom vlasništvu. Za sve druge scenarije na koje apeliraju mještani koji su nas zvali 'upomoć', zabrinuti za poduzetničku obitelj te u nadi da je medijskom intevrencijom ovakav rasplet situacije moguće izbjeći, sada je nažalost prekasno. Sud je 'rekao' svoje.