1734
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Od 1996. do 2017. godine zbog zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava dogodile su se ukupno 423 nesreće u kojima su život izgubile 203 osobe, teško ih je ozlijeđeno 271 a lakše 120 osoba. U tih dvadesetak godina najviše poginulih, čak 43, bilo je 1997. godine, dok primjerice u 2013. godini u Hrvatskom centru za razminiranje bilježe tek jednu lakše ozlijeđenu osobu.
Nažalost, da su mine i danas veliki problem Hrvatske dokaz je i prošlogodišnja nesreća u kojoj je pirotehničar iz Zadarske županije izgubio život u nesreći koja se dogodila za razminiranja terena na području Brodsko-posavske županije.
- Nažalost mi i u mirnodopsko vrijeme moramo trpjeti ljudske žrtve te stoga raduje što ćemo uskoro biti bez njih - kazao je brodsko-posavski župan Danijel Marušić.
- Mine su priječile razvoj gospodarskih grana poput primjerice drvne industrije koja je imala potrebe za šumskim područjima koja su minski sumnjiva. Zbog mina i dijelu turističkih destinacija bio je onemogućen pristup što je u određenoj mjeri kočilo razvoj ove županije u kojoj svi jedva čekaju da proces razminiranja konačno završi - poručio je župan Marušić.
A prema riječima Dubravka Krušarovskog iz Hrvatskog centra za razminiranje posao, kojim će Brodsko-posavska županija konačno biti u cjelosti očišćena od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava iz Domovinskog rata, krenut će čim vremenski uvjeti to dopuste.
- Na području Brodsko-posavske županije imamo još minski sumnjivi prostor na području Općine Okučani. Radi se o 233.097 metara kvadratnih minski sumnjivih površina. One će biti riješene kroz dva projekta razminiranja i to jedan veličine oko 140 tisuća kvadrata, a drugi 90 i nešto tisuća kvadrata. Čim se vremenske prilike poprave moći će otpočeti radovi obzirom da su projekti izrađeni i pripremljeni te se može krenuti s razminiranjem i izdavanjem certifikata - kazao je Krušarovski ističući kako bi ovaj posao mogao biti okončan krajem svibnja početkom lipnja ove godine.
Sredstva su osgiurana, naglasio je, ne samo za ovaj, nego i za druge projekte na ostalim područjima Hrvatske gdje se također susreću s ovim velikim problemom.
- Mi smo prije tjedan dana proslavili 20 obljetnicu Hrvatskog centra za razminiranje. Kada smo krenuli u ovaj posao, prije tih 20 godina, velike su površine bile minski sumnjive, a evo danas u Hrvatskoj ih imamo 407 km. Primjerice na početku smo samo na ovoj županiji imali gotovo 200 km kvadratnih minski sumnjiovg područja, a danas govorimo o 0,23 km kvadratna koji će evo uskoro biti riješeni. Puno je napravljeno, ali još je veliki posao pred nama na području Hrvatske - poručio je Krušarovski, podsjetivši kako je dugi niz godina veliki dio sredstava za razminiranje bio osiguravan iz državnog proračuna, a zadnjih godina se sredstva povlače iz Europske unije od europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, kohezijskog fonda EU, i drugih fondova do kredita svjetske banke. - Osigurana su sredstva i nadamo se da ovaj posao lagano ide kraju - zaključio je Krušarovski.