Nakon što je skinuo sve terete sa svoje imovine u Korčuli, Grad Slavonski Brod krenuo je u jesen 2021. u rješavanje međusobnih imovinsko-pravnih odnosa sa Gradom Korčula.
SLAVONSKI BROD, KORČULA – Na Aktualnom satu 12. sjednice Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda, održane 6. srpnja 2023. godine, gradonačelnik Mirko Duspara je, u odgovoru na pitanje vijećnice Maje Jarić (DM NL), rekao što se događa s gradskim odmaralištem na Korčuli.
- Nema događanja na Korčuli. Na Korčuli je sve zatvoreno. Imali smo prijavu naše gradske vijećnice, inspektorat je postupio tako kako je postupio. Mi imamo građevinsku iz 1968. godine koja jasno kaže gdje možemo postaviti mobilne kućice. Znači 1968. je to određeno u građevinskoj dozvoli. Druga je sada stvar što mi od 1968. godine, kad smo to kupili, nismo omiljeni tamo jer 'zašto smo to mi kupili'. Domaći nisu htjeli, a onda kad su Brođani dali novac onda se pitaju zašto su tu Brođani došli. Bilo tko drugi da je došao iz unutrašnjosti Hrvatske bio bi problem. Nedavno su oni imali i svoju sjednicu gdje bi oni sve uzeli od Grada, a Gradu ne bi dali ništa. Ovo je, nažalost, prvi slučaj da vas gradska vijećnica prijavi za nešto što je bilo normalno jer tamo su ljudi ljetovali svih ovih godina i kad je promijenjen prostorni plan. Postojale su jedinice u kojima se boravilo. Dobili smo dozvolu Ministarstva turizma prije tri godine za kamp. Kamp je registriran 1968. godine. Znači ništa nije rađeno mimo zakona, što se priča.
Sad imate situaciju u ovoj državi da s jedne strane na Šolti čovjek gradi kamp ne negrađevinskom zemljištu i ništa se ne događa. Imate i situaciju da mi ovdje imamo postojeći kamp i mijenjamo kućice koje su nam usput domaći rušili i srušili sa rušenjem drveća koje je bilo opasno i onda se nas kažnjava. Građani ove godine prvi put ne mogu tamo, uz one godine kad su ovi mafijaši brodski pravili svoj plan kako nas opljačkati. I to je bio jedan od načina privatizacije da se nabiju dugovi, a da to onda Grad plati ili da im da zemljište. Nismo na to pristali. Sve sudove koje smo izgubili na kraju smo sve to vratili i onda kad smo skinuli zadnju zabilježbu onda nam se javi gradski vijećnik koji tuži svoj grad. E to je posebna priča. – kazao je gradonačelnik Duspara na Gradskom vijeću 6. srpnja 2023. godine.
Svatko tko je preslušao tonski zapis ili tko je slušao uživo prijenos spomenute sjednice slavonskobrodskog Gradskog vijeća mogao je u glasu gradonačelnika Duspare osjetiti povišeni ton, ali i emotivnost u istupanju kada je bilo riječi o odmaralištu u gradu Korčuli. Iako je Duspara emotivan po prirodi i zna žustrije istupati, onaj tko nije upućen u „Slučaj Korčula“ mogao je biti iznenađen njegovim nastupom.
Neupućene podsjećamo da je 2013. godine Grad Slavonski Brod na čelu s Mirkom Dusparom, nakon jedanaestogodišnje iscrpljujuće pravne bitke, uspio pobijediti u pravnom sporu protiv tvrtke Novogradnja iz Slavonskog Broda te spasiti gradsku imovinu vrijednu preko 50 milijuna kuna. Kronologiju toga slučaja možete vidjeti
OVDJE.
Drugu veliku pravnu pobjedu za Korčulu je Grad Slavonski Brod
ostvario 2021. godine. Naime, Županijski sud u Slavonskom Brodu, Stalna služba u Požegi, 9. srpnja 2021. potvrdio je presudu slavonskobrodskog Općinskog suda koju je 10. veljače 2021. izrekla sutkinja
Renata Marić Ivanović. Drugostupanjskom presudom, nakon 25 godina borbe, konačno je završena bitka Grada Slavonskog Broda za očuvanje imovine na Korčuli.
U veljači 2021., nakon presude Općinskog suda u Slavonskom Brodu, gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara za PlusPortal je komentirao slučaj koji je obilježio sve njegove gradonačelničke mandate:
- Nakon 25 godina mogu reći da se napokon, u ovom slučaju, dogodilo nešto dobro. Imali smo jednu presudu s Novogradnjom koju smo riješili, no većina Brođana ne zna da smo imali još desetak takvih. Četvrt stoljeća bilo je potrebno kako bismo sudskim putem dobili potvrdu da se radi o gradskoj imovini te da se, pod navodnicima, radilo o ratnom profiterstvu. Na sumnjiv je način posuđivan novac i knjižilo se, a potom su stavljane zabilježbe na vlasništvo Grada Slavonskog Broda. Pravda je, očigledno spora, ali dostižna. – kazao je Duspara.
Nakon što je skinuo sve terete sa svoje imovine u Korčuli, Grad Slavonski Brod krenuo je u jesen 2021. u rješavanje međusobnih imovinsko-pravnih odnosa sa Gradom Korčula.
Početkom listopada 2021. godine, nova gradonačelnica Grada Korčule Nika Silić Maroević, koja je iste godine na lokalnim izborima (kao kandidat SDP-a i HSU-a) pobijedila dotadašnjeg gradonačelnika Andriju Fabrisa (HDZ), uputila je Gradu Slavonskom Brodu prijedlog o rješavanju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa na području odmarališta („ex Ferijalni“) na Korčuli u vlasništvu Grada Slavonskog Broda.
U dopisu od 6. listopada 2021. gradonačelnica Korčule se pozvala na sastanak održan u Zagrebu 23. rujna 2021. na kojem su predstavnici Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda razgovarali o rješavanju imovinsko-pravnih odnosa te o eventualnoj izmjeni namjene na području ,,ex Ferijalni savez“ u Korčuli u Trećim izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Korčule (skraćeno III. IDPPUGK). Nastavno na taj sastanak u Zagrebu, gradonačelnica Korčule je u navedenom dopisu (od 6. listopada 2021.) Gradu Slavonskom Brodu predložila izmjene vidljive u priloženim dokumentima.
Dopis gradonačelnice Korčule Nike Silić Maroević Gradu Slav. Brodu (06.10.2021.), 1. dio
Dopis gradonačelnice Korčule Nike Silić Maroević Gradu Slav. Brodu (06.10.2021.), 2. dio
Navedena Odluka, koja je predložena za usvajanje na Gradskom vijeću Grada Slavonskog Broda, ima skoro identičan sadržaj kao i prijedlog naveden u dopisu gradonačelnice Korčule (od 6.10.2021.) s jednim dodatkom. Naime, u članku 5. Odluke koju je 29. listopada 2021. donijelo slavonskobrodsko Gradsko vijeće stoji da se predmetne nekretnine prenose u vlasništvo Grada Korčule pod uvjetom da Grad Korčula, III. Izmjenom i dopunom prostornog plana uređenja Grada Korčule, područje na kojem se nalaze nekretnine u vlasništvu Grada Slavonskog Broda, izmijeni na način da predmetno područje bude ugostiteljsko-turističke ili poslovne namjene. Ako Grad Korčula ne izvrši tu obvezu, ova Odluka stavlja se van snage.
Prijedlog Odluke o uređenju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda obrazložio je na Gradskom vijeću gradonačelnik Mirko Duspara.
- Oni su nas pozvali, obavili smo razgovor u Zagrebu, nismo išli dolje na Korčulu i rekli smo da bi bilo što uopće pokretali moramo doći do Gradskog vijeća i reći o čemu se radi. Znači, ovih 3.891 m2 su javno-prometne površine koje idu s jedne i s druge strane našeg odmarališta, s jednog kraja na drugi. Ostali, najveći dio je, ustvari, igralište odmarališta koje već sada godinama koriste djeca Korčule, a naši ga korisnici odmarališta koriste u ljetnim mjesecima kada su tamo. Stoga, oni bi išli s uređenjem tog prostora, proširili bi igralište, izgradili bi tribine i prateće sadržaje kao što su svlačionice i toaleti, a koje bi mogli koristiti i korisnici našeg odmarališta i kampa. Stoga, ovo je sada samo prvi korak da uopće dobijemo dopuštenje da možemo ići s tim. Ako mi ovo danas donesemo, idući korak je izlazak geodete koji će napraviti parcelaciju i reći točno koje su to čestice, formirati čestice koje su za proširenje staza i igrališta koje je već sada u naravi igralište. Izbrisat će ove čestice koje su staze u samom odmaralištu, a koje su u vlasništvu Grada Korčule i svom izrađivaču Plana koji je u Zagrebu dati naputak, a pristaju na namjenu tog prostora koju Grad Slavonski Brod treba, a to je turizam, mješovita zona ili što već je.
Na osnovu toga nama se otvara mogućnost da možemo obnoviti one stare zgrade, da možemo urediti zgradu koja nije nikada završena i da na kraju krajeva možemo to privesti svrsi i da nam više ne dolaze inspekcije i pokušavaju zaustaviti i zabraniti rad našeg odmarališta. Stoga, ovo je prvi korak, Gradsko vijeće će biti upoznato sa svim što će se događati. Ovim dogovorom o kojem danas pričamo u ovoj točki, nama se pruža mogućnost da svoje odmaralište možemo kvalitetno zatvoriti i da ono služi ljudima koji će koristiti to odmaralište u ljetnim mjesecima ili jesenskim za neke naše sportaše koji žele otići dolje, jer je bolja klima u vremenima kada je ovdje hladno i dolje trenirati i imati pripreme. Znači, ništa nije zakulisno, nema nekakvih igara, čisti dogovor između dva grada, jer bih ja bio prvi protiv toga da je na štetu našega grada. Sigurno to ne bi dopustio. – rekao je gradonačelnik Duspara.
Po provedenom glasovanju u Gradskom vijeću Grada Slavonskog Broda 29. listopada 2021., prozivajući pojedinačno vijećnike, konstatirao je, kako je od 20 nazočnih vijećnika, s 11 glasova "za" i 9 glasova "suzdržan", prijedlog Odluke o uređenju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda prihvaćen.
Prošli tjedan objavili smo
članak o burnoj raspravi koja je vođena u Gradskom vijeću Grada Korčule 16. lipnja 2023. godine. Naime, tenzije u vijećnici se se podignule tijekom rasprave o točki dnevnog reda po nazivom
Konačni prijedlog Odluke o uređenju međusobno imovinsko-pravnih odnosa između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda.
U obrazloženju prijedloga Grada Korčule pročelnica Željka Marunović je na Gradskom vijeću kazala:
- Što se tiče interesa Grada Korčule, da bi zamijenio nekretnine s Gradom Slavonskim Brodom, postoji zbog toga što bi htjeli da Grad Korčula izgradi pješačku stazu kojom bi povezao dvije ulice za proširenje postojećih nerazvrstanih cesta, za proširenje postojećeg nogostupa, za izgradnju javnog parkinga, zelenih površina i rekonstrukciju postojećeg igrališta za mali nogomet, izgradnju pratećih sadržaja za navedeno igralište. Ta su područja, vidjeli ste, u nacrtu Odluke označena sa područjima od broja 1 do broja 7 i tako su iskazane površine. Provest će se parcelacija. Prema ovome što imamo podatke, Grad Slavonski Brod bi dao Gradu Korčuli 3891 m2, a Grad Korčula bi dao Gradu Slavonskom Brodu 766 m2. Predstoji parcelacija, da se napravi ugovor o zamjeni, ali ovo je sada što možemo napraviti.- kazala je pročelnica Marunović.
Gradonačelnica Korčule Nika Silić Maroević je pojasnila dogovor sa Gradom Slavonskim Brodom.
- Ja sam pozvala Slavonski Brod na razgovor. Pitala sam ih: „Što planirate na tom prekrasnom području u našem gradu?“. „Mi bismo voljeli tamo imati kamp“. Po prostornom planu ne mogu imati kamp, je l' tako, nego rekreacionu zonu, jer je imaju. Je l' to na nešto sliči? Je l' imamo igralište koje koristimo, a ne možemo u njega ulagati jer nije naše? Imamo cestu gdje nemamo gdje napraviti trotoar. Imamo cestu za najnaseljeniji dio grada usku bez trotoara. Nemamo puta, nemamo ništa. Ovo omogućava da sve te stvari uredimo. Ta zona može i dalje ostati vrlo, vrlo zelena, ali može biti lijepo uređena za razliku od onoga što je ona sad. – kazala je gradonačelnica Silić Maroević.
U svom je izlaganju bivši gradonačelnik Andrija Fabris (HDZ), iz njemu poznatih razloga, otvoreno pokazao odbojnost prema legitimnim interesima Grada Slavonskog Broda. Iz njegovog izlaganja izdvajamo nekoliko izjava:
- (…) 20.000 kvadrata se prenamjenjuje gradu koji s Korčulom nema ama baš nikakve veze. (…) Ponavljam da je samo ova Odluka o uređenju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa sve bi bilo krasno kao što pročelnica to govori. Ali pročelnica je zadužena za svoj dio, a onaj drugi dio koji je iza ovoga dokumenta vidimo u trećim izmjenama i dopunama Prostornog plana. I nije problem, neka se i to napravi, ali kad je Grad Slavonski Brod to kupio i po kojoj cijeni. (…) Taj prostor je više vrijedan i da se za Korčulane može dobiti puno više nego što je ovih dvije, tri tisuće kvadrata, minus ova naša čestica“.
U svom odgovoru na izlaganje vijećnika Fabrisa, gradonačelnica Korčule je kazala: „Vidim da Vam smeta što je to u vlasništvu Slavonskog Broda, ali to je u vlasništvu Slavonskog Broda. Nije u vlasništvu Grada Korčule, niti Korčulana, a niti ne znam čijemu, nego je to u vlasništvu Slavonskog Broda. Ja poštujem vlasništvo“.
Prema nama dostupnim informacijama, Grad Slavonski Brod želi urediti odmaralište u Korčuli kao kamp, što je bio i do sada, kroz turističku namjenu, ali želi i da taj prostor ima ugostiteljsku i poslovnu namjenu kako bi se tamo mogao, primjerice, otvoriti i caffe bar koji bi poboljšao ponudu kampa i na taj način učinio boravak Brođana i drugih tamo još ugodnijim. Naravno, sadržaje kampa bi mogli koristiti i sami Korčulani i drugi posjetitelji grada. Dakle, uređenje prostora odmarališta u vlasništvu Grada Slavonskom Broda je u interesu i Brođana i Korčulana.
Gradski vijećnici su Konačni prijedlog Odluke o uređenju međusobno imovinsko-pravnih odnosa između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda prihvatili sa sedam glasova „za“ i četiri glasa „protiv“. Nakon što je ovaj prijedlog izglasan, vijećnici oporbe napustili su sjednicu i nisu sudjelovali u njenom daljnjem radu.
Važni je za napomenuti da u Konačnom prijedlogu Odluke o uređenju međusobno imovinsko-pravnih odnosa između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda nema članka koji govori o tome da bi Grad Korčula, na preostalom dijelu površine (,,ex Ferijalni savez“ - 21.468,20 m2), koji je u vlasništvu Grada Slavonskog Broda, u III. IDPPUGK umjesto sada propisane sportsko-rekreacijske namjene (R3-sportski centar), planirao ugostiteljsko-turističku namjenu ili poslovnu namjenu, sve u skladu sa zahtjevom koji bi podnio Grad Slavonski Brod.
Naime, u ovome prijedlogu odluke koji je donijelo Gradsko vijeće Korčule stoji samo koje čestice se prenose u vlasništvo Grada Korčule, a koje u vlasništvo Grada Slavonskog Broda. Stoga se može konstatirati kako je ova odluka Gradskog vijeća Grada Korčule manjkava i nije u skladu s odlukom koju je donijelo Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda na svojoj sjednici 29. listopada 2021. godine.
Zbog manjkavog sadržaja Gradskog vijeća Grada Korčule, na prijedlog Grada Slavonskog Broda, Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda bi moglo poništiti svoju odluku od 29. listopada 2021. godine kojom se uređuju međusobni imovinsko-pravni odnosi između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda.
Unatoč neobičnim otporima koji su dolazili iz redova oporbe u Gradu Korčuli, na čelu sa bivšim gradonačelnikom Fabrisom (HDZ), dogovor o uređenju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa između Grada Korčule i Grada Slavonskog Broda je trebao biti pozitivan iskorak koji je mogao rezultirati unapređenjem ne samo izgleda slavonskobrodskog odmarališta u Korčuli i njegove veće funkcionalnosti u kojoj bi Brođani uživali uglavnom tijekom ljeta, već i unapređenja komunalne infrastrukture (staze, ceste, parkirališta, igralište,…) u kojoj bi Korčulani uživali tijekom cijele godine.
Zato dogovor podrazumijeva kompromis obiju strana, bez nametanja isključivih i jednostranih rješenja.