925
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U prosincu je i u Slavonskom Brodu, odnosno Brodsko-posavskoj županiji predstavljen SECAP projekt, kojime Europska unija u „sveti rat“ protiv klimatskih promjena, s kojima je već odavno vrago odnio šalu, želi „povesti“ i lokalne jedinice, gradove i općine.
Cilj projekta je tzv. energetska tranzicija, odnosno prelazak s dosadašnjih štetnih na ekološki „prijateljske“, obnovljive izvore energije i smanjenje emisije ugljikova dioksida, što obvezuje jedinice lokalne samouprave da u izradi prostornih planova i drugih aktivnosti moraju uključiti i te standarde te ih, dakako, realizirati u praksi.
Prvi korak u tom smjeru načinio je Karlovac. Grad na četiri rijeke, ali i kontinentalno-primorsko čvorište u kojem svoj trag ostavlja na tisuće auspuha iz Hrvatske i Europe, među prvima na kontinentu dobit će tzv. niskougljičnu četvrt.
- S gradskim dužnosnicima odlučili smo razviti plan za jednu četvrt koja će biti održiva, energetski učinkovita i otporna na klimatske promjene”, kazali su u REGEA-i, agenciji koja će lokalnim jedinicama, pa tako i u Brodsko-posavskoj županiji, pomagati u provedbi ovih projekata.
Kako bi se u karlovačkom naselju Luščić smanjilo ispuštanje „nevidljivog trovača“, gradske tvrtke, uredi, akademska zajednica, nevladine udruge i građani morali su mijenjati svoje dosadašnje prakse, sukladno REGEA-inim preporukama. Tako je, npr. za grijanje potpuno zabranjena upotreba fosilnih goriva.
Ovaj pilot-projekt iz Karlovca trebao bi biti uzor i poticaj ostalim hrvatskim gradovima i općinama.
- Jedinica lokalne samouprave ili više njih donose akcijski plan u skladu sa SECAP propisima. Zasad u Brodsko-posavskoj županiji to nije učinila ni jedna jedinica. Ipak, očekujemo da će ih ove godine velik broj izraditi svoje SECAP planove jer će im to biti preduvjet za javljanje na druge natječaje i projekte - najavio je aktivno razdoblje Damir Mirković, ravnatelj županijskog Centra za razvoj, „desne ruke“ općinama u pisanju i provedbi europskih projekata.
Koje će to biti konkretno mjere, ovisit će o samim jedinicama lokalne samouprave.
- S obzirom na to da dosad od općina nismo zaprimili zahtjev za pomoć u ovim projektima, ne možemo pouzdano reći u kojem će obliku one energetsku tranziciju provoditi. Kao mogućnosti svakako se nude ono što smo već imali u praksi, npr. postavljanje solarnih panela - kazao je ravnatelj.
Neslužbeno smo saznali da je sa svojim SECAP planom već dosta „dogurala“ gradska Uprava, tako da bi u županiji svoj ekološki visoko „svjesni“ kvart, kao što je karlovački Luščić, ili nešto slično mogao prvi dobiti Slavonski Brod.