2160
Prikaza
1
Komentar
BEBRINA - Luka Grgić koji je nedavno iz Slavonskog Broda preselio na područje Općine Bebrina, brzo je uočio prilično veliku nelogičnost kada je u pitanju sustav gospodarenja otpadom na tom području, kao i cijene koje ga prate.
Naime žitelji Bebrine kojima Jacob Becker (tvrtka za prikupljanje i gospodarenje otpadom) svaka dva tjedna odvozi komunalni otpad iz kućanstva, tu uslugu plaćaju jednako kao i žitelji susjedne Općine Sibinj sa čijeg područja ista tvrtka komunalni otpad prikuplja jedanput tjedno iliti četiri puta mjesečno.
Na pitanje o evidentnoj nepravdi našem su sugovorniku iz općinske Uprave odgovorili tek kada ih je upozorio da imaju zakonsku obvezu to učiniti. No, taj „odgovor“ ne smatra pravim jer ga u njemu upućuju na javno objavljene dokumente – bez jasnog odgovora na pitanje.
- Općina, naravno, odgovara, to jest, ne odgovara na moj upit zašto su žitelji općine Bebrina u nepovoljnijem položaju no žitelji općine Sibinj. Mi smo zbog toga prisiljeni imati dvije kante - plaćamo dvostruko veću cijenu, iako uredno razvrstavamo otpad. Posljedice ove odluke su konstantna paljenja otpada po selima u općini, a da ne govorimo o divljim odlagalištima uz cestu i u šumama. Nije nam jasno komu je u interesu da se otpad odvozi samo svakih 14 dana. Živimo u 21. stoljeću. - za PlusPortal je kazao Luka, novi mladi žitelj ovog slavonskog kraja koji želi mijenjati stvari nabolje i dobiti odgovore na koje – kao potrošač i korisnik usluge – ima pravo.
Cjenik i raspored odvoza u deset brodsko-posavskim općinama, Jackob Becker javno je objavio OVDJE. Iz njega je vidljivo kako se različite usluge uistinu jednako plaćaju ovisno o tomu jeste li koji kilometar sjevernije ili južnije. Cijenu od 6,38 eura (bez PDV-a) ili 7,21 euro (s PDV-om) plaćaju i mještanin Bebrine kojemu JB komunalni otpad pokupi dvaput mjesečno i mještanin Sibinja koji tu uslugu uživa duplo češće – četiri puta mjesečno.
Tvrtka Jackob Becker u oba je slučaja opisani posao dobila zakonito i po ponuđenoj cijeni.
- Način odvoza otpada na području općine Bebrina definiran je Ugovorom o koncesiji za obavljanje javne usluge prikupljanja, odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada na području Općine Bebrina koji je sklopljen 4. siječnja 2019. godine na rok od deset godina, temeljem provedenog natječaja o koncesiji. Uz miješani komunalni otpad odvozi se i korisni otpad - plastika, papir i staklo jednom mjesečno te glomazni otpad jednom godišnje. Cijena je definirana Odlukom o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području općine Bebrina te Odlukom o II. izmjenama i dopunama navedene Odluke. - odgovorili su na Lukin upit iz Općine Bebrina.
Zbog nezainteresiranosti da temeljitije pojasne razloge i uzroke tomu, ispada kako je bebrinska općinska uprava svoje mještane nesposobnošću dovela u takav položaj da odvoz otpada plaćaju duplo skuplje no oni u susjednoj općini. No, činjenice su ipak nešto drukčije. One govore kako izbora baš i nije bilo - s obzirom na to da se, ponuđenim cijenama i rasporedom odvoza, za uslugu prikupljanja komunalnog otpada na području Općine Bebrina javio samo JB. Izbor je, dakle, bio prilično uzak - pristati na cijenu i uvjete ili općinu ostaviti da se guši u smeću.
U svakom slučaju, gospodarenje otpadom kompleksna je tema koja teško stane u članak ove vrste (prigovor-odgovor), a zahtijeva i povratak na desetljeće dugu sagu oko (ne)otvaranja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje čija izgradnja još uvijek nije počela. Dok god privatne tvrtke odnosno odlagališta budu mogli ucjenjivati slavonske općinske uprave, bit će ovakvih nelogičnosti i nepravednog omjera cijena i usluga.
U međuvremenu - građani imaju pravo postavljati pitanja i zahtijevati jasne i cjelovite odgovore o tomu što, koliko i zašto plaćaju.