NAJNOVIJI Statistički prikaz Ministarstva pravosuđa i uprave, između ostalog, otkriva i ukupan broj zaposlenih u državnim tijelima i javnoj upravi iliti broj o kojemu se mnogo raspravlja, a malo zna. Naime, veliki broj onih koji žive, kako se to popularno kaže, 'na državnoj sisi', izaziva frustraciju ostalog dijela stanovništva koji ih nemilice - opravdano ili neopravdano - naziva 'uhljebima'.
Izvješće prikazuje broj zaposlenih državnih i javnih službenika, namještenika, dužnosnika, pravosudnih dužnosnika te zaposlenika bez aktivnog rasporeda na radno mjesto, evidentiranih u sustavu COPiHRM (Centralizirani obračun plaća i upravljanje ljudskim resursima u javnom sektoru) na dan 30. rujna 2021. godine.
Prema njemu, u državnim tijelima rade ukupno 32.174 osobe. Najviše od toga - njih 16.642 - zaposleno je u ministarstvima, a slijede ih oni zaposleni u pravosudnim tijelima - njih 9.979. Neki bi mogli oštro primijetiti, najviše je zaposlenih baš u onim grupama institucija koje imaju nikakav ili najmanji učinak u poljima koja 'pokrivaju'. Naime, upravo je povjerenje građana u pravosuđe na niskim granama, a stalne afere u hrvatskim ministarstvima koje otkrivaju novinari, dovoljno govore o zbivanjima u njima.
S druge strane, promatramo li ga odvojeno, Ministarstvo unutarnjih poslova do listopada ove godine imalo je 25.268 zaposlenih, od čega je njih 20.192 na radnom mjestu policijskih službenika.
U onom 'korisnijem' dijelu javnih službi, najviše je zaposlenih u zdravstvu - 70.109 osoba te školstvu - 68.743 osobe. Najmanje je pak u sektoru zaštite prirode i okoliša - njih 453.
Podvučemo li crtu i zbrojimo sve, mašineriju zaposlenih u javnoj i državnoj službi čini 233.955 osoba (prikaz nije cjelovit jer su iz toga izostavljeni mnogobrojni zaposleni u jedinicama lokalne i područne samouprave, kao i zaposleni u sektoru Oružanih snaga Republike Hrvatske).
Ipak, čini se kako rad tih osoba društvo češće kritizira u virtualnom, no u stvarnom svijetu. Naime, kada je u pitanju etika u državnoj službi, statistika ostavlja dojam kako svi rade ono što im je zadano. U prvih devet mjeseci ove godine zabilježeno je samo 160 pritužbi na organizaciju rada tijela javne vlasti, potom 39 pritužbi na službenike u gradovima, općinama i županijama i javne službenike te 24 pritužbe na povjerenike ili tijela javne vlasti.
Nažalost, dok se smanjuje broj učenika u školama, a iseljavanje kvalificirane radne snage u druge europske zemlje ne jenjava, ta 'mašinerija' koja se najčešće aktivira u izborno vrijeme, iz dana u dan sve više raste. I to ne u onim prijeko potrebnim segmentima poput zdravstva ili policije, nego u onima uvjetovanima politikom i oslobađanjem radnih mjesta za podobne.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -