3378
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Azil za životinje u Slavonskom Brodu spreman je primiti svoje prve stanovnike. Stupanjem na snagu Zakona o zaštiti životinja, koji jedinice lokalne uprave i samouprave obvezuje da s prvim danom ove godine osiguraju skloništa za izgubljene i nezbrinute životinje, Grad Slavonski Brod angažirao je Trgovačko društvo Komunalac neka organizira rad Azila.
Rečeno - učinjeno. - Proteklih mjesec dana pripremali smo dokumentaciju, radili na angažiranju ljudi, od onih koji će raditi u Azilu do veterinara s kojim smo sklopili ugovor o hvatanju i zdravstvenoj skrbi životinja - za SBplus kazao je Pero Jelinić, direktor slavonskobrodskog Komunalca.
Županija za nastavak izgradnje Azila osigurala 50 tisuća kuna
Podsjetimo, Grad Slavonski Brod do sada je izgradio 40 posto prostora Azila, a s obzirom na zakonske propise koji obvezuju jedinice lokalne uprave i samouprave na osnivanje skloništa za nezbrinute životinje nudio je Brodsko-posavskoj županiji sufinanciranje nastavka izgradnje te zajedničko korištenje prostora. Iako Županija načelno nije odbila taj prijedlog, on još uvijek nije zaživio. Naime, kako je rečeno na posljednjoj sjednici Županijske skupštine Brodsko-posavske županije, na kojoj je tema skloništa bila 'potegnuta' u nekoliko navrata, u županijskom proračunu za ovu je namjenu osigurano 50 tisuća kuna. - Mi smo osigurali koordinacijsku radnu skupinu koja se na temu azila sastala više puta. Logično je ako je Grad do sada sam financirao projektnu dokumentaciju i uložio 1,5 milijun kuna u izgradnju 40 posto planiranog prostora, da se Županija i ostale jedinice lokalne samouprave fokusiraju na pronalazak ostatka sredstava za kompletnu izgradnju prostora, a za što, prema nekim procjenama, nedostaje još tri i pol milijuna kuna bez PDV-a. Stoga sam pozvao jedinice lokalne samouprave neka u svojim proračunima rezerviraju sredstva za tu namjenu, a za koju je županija izdvojila 50 tisuća kuna. Uz to držimo i kako bi kompletan projekt trebalo kandidirati prema Ministarstvu poljoprivrede s ciljem iznalaženja dodatnog izvora sredstava za završetak skloništa u cijelosti - kazao je na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici Županijske Skupštine Željko Burazović, pročelnik Županijskog UO za poljoprivredu.
No, kako do 1.1. 2019. ništa nije riješeno, a država je tražila primjenu Zakona - u Slavonskom Brodu su odlučili pokrenuti rad u dvije do sada završene zgrade Azila, kapaciteta 40 životinja. Boksovi se sastoje od unutarnjeg i vanjskog prostora koji su međusobno povezani, a samo sklonište predviđeno je po sistemu "no kill".
Nabavili 22 tisuće kuna vrijednu pušku za omamljivanje
- Ovdje ćemo zbrinjavati samo izgubljene i nezbrinute životinje, nikako ne one za koje se vlasnici više ne mogu brinuti. Osigurali smo dva radnika koji će hraniti i čistiti životinje te voditi računa o evidenciji, a zahvaljujući ugovoru koji je potpisan s Veterinarskom ambulantom Praxis - Vet veterinara Damira Milasa, osigurali smo sigurno hvatanje, dopremanje i skrb životinjama - kazao je Jelinić.
Napuštene i pronađene životinje do skloništa mogu dopremiti i sami građani svakog radnog dana od sedam do 14 sati ili o pronalasku napuštenog psa mogu obavijestiti gradski servis koji će onda izdati nalog Komunalcu za zbrinjavanjem životinje. Ako djelatnici Komunalca, koji za ovu namjenu imaju osigurano i posebno prilagođeno vozilo, sami ne budu mogli uhvatiti životinju tu će nastupiti veterinar Milas.
- U situacijama u kojima ni mi ne budemo mogli prići životinji te joj dati meku sa sedativom ili injekciju, bit ćemo prisiljeni koristiti pušku za omamljivanje. No, napominjem kako je ona apsolutno sigurna za životinje. Puška ne ubija, ali i ne ruši životinju odmah nego je potrebno određeno vrijeme da anestetik uđe u krv što znači da ćemo životinju možda upucati na jednom mjestu, a uhvatiti je par sto metara dalje - pojasnio je Milas, koji će za ovu namjenu koristiti top model puške, jedini ovakve vrste u Hrvatskoj. Opremljena je laserskim nišanom i teleoptikom, a domet joj je do 130 metara. - Iako je domet veličine jednog nogometnog igrališta, mi uglavnom pucamo na nekih 10 do 20 najviše 40 do 50 metara udaljenosti od životinje. No ponovno napominjem njena uporaba je zadnja opcija - dodao je Milas opisujući pušku vrijednu 22 tisuće kuna koji su zajednički, s 50-postotnim učešćem, kupili Praxis i Komunalac.
Dolaskom u sklonište psi koji su čipirani bit će podvrgnuti očitanju čipa nakon čega će vlasnik biti pozvan da preuzme psa. Ako se na to ogluši snosit će zakonom propisane sankcije. - Sve životinje koje nisu bit će čipirane, pregledat će ih veterinar, po potrebi će biti podvrgnute određenoj terapiji. Dobit će i svoje ime, karton, koji smo ovdje sami osmislili, a na kojem će se uz osnovne podatke nalaziti i fotografija. Naime, kako je riječ o "no kill" skloništu životinje koje ovdje završe tu će i ostati do udomljenja. Stoga planiramo pokrenuti internet stranicu na kojoj ćemo životinja ponuditi građanima na udomljavanje - najavio je Jelinić novost koja bi za mnoge pse mogla konačno značiti bolje dane.
Tražit će donatore za hranu i higijenske potrepštine
Kako bi se izbjegle situacije da netko svoje životinje, o kojima se više ne želi brinuti, doveze i preko ograde ubaci u prostor Azila, postavljen je videonadzor od sedam kamera koje pokrivaju cijeli prostor.
- Sve što smo mogli pripremili smo. Neke stvari i nepredviđene te specifične situacije na koje ćemo sigurno nailaziti rješavat ćemo u hodu. Za sada, dok se ne postigne nekakav dogovor sa županijom i općinama, u ovom skloništu zbrinjavat ćemo isključivo životinje s područja Slavonskog Broda. Uskoro trebamo dobiti i naručeni službeni mobitel za Azil putem kojeg će građani moći izravno nama prijaviti pronađene napuštene pse i mačke - kazao je Jelinić.
S obzirom na broj pasa koji se može vidjeti na ulicama Slavonskog Broda riječ je o obimnom poslu, ali i ne tako malom financijskom trošku. - Kako Komunalac upravlja Azilom dužni smo imati ugovor s veterinarskom kućom. U ovom slučaju mi smo taj ugovor sklopili s Praxisom. Mi njima za jednog psa kojeg uhvate plaćamo 1300 kuna plus PDV, psi koji dođu ovdje bit će cijepljeni a to je 150 kuna plus PDV, čipiranje i zdravstvena knjižica izdatak su od sto kuna plus PDV, tu je i paušal od 200 kuna plus PDV za tjedne preglede, obvezno kastriranje koje se, ovisno o kilaži životinje, kreće od oko 250 do čak 700 kuna. Zatim su tu i oko tri kune po kilogramu životinje u slučaju potrebe eutanazije, čemu će se pristupati samo i jedino ako to zdravstveno stanje bude zahtijevalo, a o čemu će odluku donositi struka. Sve to financirat će jedinica lokalne samouprave - pojasnio je Jelinić, dodavši kako će u Azilu životinje biti hranjene isključivo kupovnom hranom za što će putem svoje stranice, ali i medija, od tvrtki i pojedinaca tražiti donacije.
- Nećemo primati novac, nego isključivo donacije u hrani i higijenskim potrepštinama - naglasio je Jelinić, dodavši kako će uskoro o tome izvijestiti i putem komunalčeve web stranice.
Pohvale Komunalcu i Praksisu. Brođani bi trebali biti međusobno solidarizirani u svim aspektima života, pa tako i u ovom slučaju. Županija ima preko 170.000 stanovnika i kada bi samo svaki stanovnik izdvojio po dvije kune mjesečno, to je 340.000 kuna... Prikaži sve mjesečno. Za taj novac bi se udomili svi napušteni psi županije. Nitko ne bi osiromašio za nekoliko kuna, a nesretne životinje bi počele dostojanstvenije živjeti. Pitam se, kakvi to moraju biti umovi koji napuštaju svoje ljubimce??