Iz priložene fotografije vidi se kako se gomila otpada nalazi između dva kontejnera pa njje jasno tko je stvorio taj nered.
SLAVONSKI BROD - Problem stvaranja divljih deponija imaju svi gradovi u Hrvatskoj, pa tako i Slavonski Brod. Ranije smo objavili desetke članaka o divljim deponijama i štetnom ponašanju pojedinaca. Naime, neki svojim neodgovornim ponašanjem stvaraju troškove svim građanima Slavonskog Broda jer te deponije mora sanirati gradsko trgovačko društvo Komunalac koje onda kasni sa izvršavanjem drugih radnih zadataka. A ako je tih deponija više onda nalog za njihovu sanaciju daje Grad Slavonski Brod pa tu uslugu plaća Komunalcu čime se izravno tereti gradski proračun.
- Šaljem Vam sliku otpada ili deponije otpada u samom centru grada ispred nebodera u Vukovarskoj ulici. Iako je prijavljeno nadležnoj službi prije 14 dana još nitko nije reagirao a otpad se sve više i više povećava. Možda se Vašom objavom riješi problem izvora zaraze pred našim stanovima. - piše nam jučer još jedan opravdano zabrinuti čitatelj i šalje fotografiju nereda.
S obzirom da je iz priložene fotografije vidljivo kako se gomila otpada nalazi između dva kontejnera nije jasno jesu li taj nered stvorili neodgovorni stanari (ili pravne osobe) koji su zadužili te kontejnere, stanari sudjednih zgrada ili pojedinci koji "pod okriljem noći" iz prtljažnika bacaju vreće sa smećem na javne površine. Bez obzira tko je odložio otpad izvan spremnika, opravdano se može reći da se radi o divljačkom ponašanju koje treba biti oštro sankcionirano.
Evo što točno stoji u čl. 26. (stavak 1.) navedene Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Slav. Broda: "Spremnike za odlaganje miješanog komunalnog otpada, biorazgradivog komunalnog otpada,reciklabilnog otpada te drugog otpada za koji Korisnik usluge dobije spremnik od Davatelja usluge, Korisnik usluge mora smjestiti na svojoj parceli na zasebnom odgovarajućem uređenom i natkrivenom mjestu za smještaj spremnika, u objektima ili drugim prostorima u svom vlasništvu koji se nalaze na parceli u sklopu osnovne građevine ili pomoćne građevine (zaključani smetlarnici i podrumi, haustori, ograđena dvorišta i si.) na način da se onemogućava pristup trećim osobama".
Članak 26. navedene Odluke Grada Slavonskog Broda. Foto: DZ/PLUS
Iznimno od ove odredbe koja je navedena u stavku 1. čl. 26. Odluke, postoji mogućnost i da se spremnici smjeste na javnoj površini. Naime, u čl. 26. u stavku 2. navodi se da korisnici koji nemaju mogućnosti spremnike smjestiti "unutar katastarske čestice nekretnine Korisnika usluge, u slučaju višestambenih objekta, upravitelj stambene zgrade, predstavnik suvlasnika ili druga osoba koju Korisnici usluge sporazumom ovlaste, dužna je podnijeti pisani zahtjev Davatelju usluge za davanje mišljenja o potrebi smještaja spremnika na javnoj površini". U nastavku članka 26. (stavcima 3.-9.) navedene Odluke naznačena je procedura po kojoj se može koristiti javna površina za smještaj spremnika suvlasnika višestambene zgrade.
Podsjećamo, također korisnici moraju otpad odlagati u adekvatnim posudama. To znači da se moraju posebno odlagati plastika, papir, biootpad i miješani komunalni otpad. S tim da miješani komunalni otpad korisnici u Slavonskom Brodu moraju prvo staviti u žute vrećice, a potom te vrećice u spremnik za miješani komunalni otpad.
Neki građani negoduju zbog kupovine vrećica jer im nije jasno zašto moraju posebno plaćati fiksni račun (41,83 kn ili 5,5 eura) svaki mjesec te dodatno kupovati vrećice od 10 litara (0,18 eura) do 40 litara (0,64 eura). Riječ je o tome da se kupovinom žute vrećice plaća odvoz otpada, a ne sama vrećica kao artikl, jer se na taj način potiče korisnike da sami formiraju konačnu cijenu odvoza otpada. Kompletni
Cjenik javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada na području Grada Slavonskog Broda moguće je vidjeti
OVDJE.
Zakon o gospodarenju otpadom (NN 84/21) naložio je da se cijena odvoza miješanog komunalnog otapada (plastika, papir i biootpad se ne naplaćuje) mora kreirati kroz fiksni i varijabilni (promjenjivi) dio troška. U Slavonskom Brodu sustav naplate preko vrećica najviše pogoduje višestambenim zgradama gdje se onda puno pravednije podijeli trošak odvoza otpada.
Članak 75. Zakona koji govori o načinu formiranja cijene. Foto: DZ/PLUS
Na taj se način sprečava situacija kao u zgradi potpisnika ovoga teksta čija je tročlana obitelj doendavno plaćala 150 kuna mjesečno otpad u Đakovu jer je gradonačelnik
Marin Mandarić (HDZ), zajedno sa gradskim vijećem, odlučio Đakovčanima mjesečno naplaćivati fiksni dio od 70 kuna, plus varijabilni dio od 13,67 kn (za jedan odvoz tjedno). Znači ako jedno kućanstvo ima dva odvoza (spremnik od 120 l) mjesečno cijena koju će platiti đakovačkoj komunalnoj tvrtci Univerzal je 97 kuna mjesečno. Podaci iz drugih gradova govore o tome da Brođani plaćaju jednu od najnižih cijena odvoza otpada u okruženju, o čemu smo ranije pisali
OVDJE.
Možda će ova naša objava i pomoći u saniranju jedne divlje deponije (za koju se ne zna tko ju je napravio) na lokaciji u Vukovarskoj ulici, na koju je ukazao čitatelj, tako što će podsjetiti TD Komunalac na nju pa će oni to i očistiti. Ali to nije sustavno rješavanje problema. Dok nema "masnih" kazni kojima će se sankcionirati divljačko ponašanje pojedinaca, što će posljedično dovesti do manje otpada u okolišu, ovakve objave ćlanaka neće puno pomoći na razvijanju svijesti ljudi da je nedopustvo takvo odlaganja otpada u prostoru.
A na koji način TD Komunalac zbrinjava različite vrste otpada (MKO, papir, plastika, biootpad, otpad iz reciklažnih dvorišta, glomazni otpad) napraviti ćemo poseban članak i pokušati istražiti ima li istine u tome da se ponekad u isti kamion odlažu različite vrste otpada.
Završit ćemo tekst sa mišlju svetog Ivana Pavla II. (Karol Józef Wojtyła, 1920.-2005.), poglavara (papa) Katoličke crkve od 1978.-2005., a koji je svojedobno kazao: "Ekološka kriza je ponajprije kriza morala i zbiljski prijezir spram čovjeka".