5176
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nakon što su pokrenuli akciju čišćenja divljih deponija u Slavonskom Brodu, članovi Udruge oboljelih od multipla skleroze danas su, uz djelatnike Komunalca, bili jedini koji su došli u Vrazovu kako bi dali svoj doprinos čišćem gradu.
Činjenica da su teško pokretljivi te da se kreću uz pomoć štaka i kolica nije ih omela u naumu da pomognu u čišćenju deponije koju su nesavjesni pojedinci stvorili u Vrazovoj ulici.
- Mi smo zapravo svojim primjerom željeli pokazati da ako možemo mi čistiti, onda bi i svi ostali trebali moći otpad baciti na za to predviđeno mjesto - kazao je Željko Pudić, predsjednik Udruge, i sam donekle razočaran činjenicom što se akciji nije odazvao veći broj ljudi.
- Očigledno je kako je svijest naših građana na nekom drugom nivou. Mnogi valjda misle kako bi to sve trebao odrađivati Komunalac, ali pokraj reciklažnih dvorišta, deponija, posuda ja svaki puta budem jako žalostan kad vidim da se ljudi ovako ponašaju prema okolišu u kojem i sami žive - kazao je Pudić dok se, zajedno s ostalim članovima Udruge, spremao na čišćenje deponije nastale samo par stotina metara od ulaza na odlagalište otpada na Vijušu.
Činjenica da je na tom mjestu odbačen građevinski materijal tim je gora kad se zna da stanovnici Slavonskog Broda mogu potpuno besplatno na odlagalište godišnje predati pet kubika takve vrste otpada.
- Reciklažna dvorišta su već tri godine građanima na raspolaganju i tu mogu potpuno besplatno dovesti sve vrste neopasnog otpada. Ukoliko netko nije u mogućnosti da doveze nekakav komad namještaja ili neku vrstu otpada nastalog primjerice kao posljedica restauracije kupatila, kuhinje ili sličnih stvari, potrebno je samo da nazovu Komunalac. Mi imamo vozilo koje će doći i takav otpad pokupiti na kućnom pragu. Uz to tu su i redovne akcije odvoza krupnog otpada, tako da stvarno nema potrebe da se na ovakav način odnosimo prema okolišu - kazao je Pero Jelinić, čelni čovjek slavonskobrodskog Komunalca, koje je prošle godine Fondu zaštite okoliša i Agenciji za okoliš prijavio u tom trenutku aktivna 23 divlja odlagališta u Slavonskom Brodu.
- To su manje više poznate lokacije poput Kotlića, Hrastića, divlje odlagalište kod trafostanice u Podvinju, ono koje se često pojavi u Martićevoj ulici kod skladišta TOB-a, ovo u Vrazovoj u neposrednoj blizini odlagališta. Da ne govorim o tome da je svaki zeleni otok u onome trenutku kada uz poluprazne spremnike građani odbace vrećice s otpadom, zapravo postao mini divlja deponija, a takvih je zelenih otoka u gradu 115. Nažalost, mi samo 'gasimo požar'. Mi se bavimo posljedicama. Kad god uočimo takve stvari očistimo divlje deponije, no nesavjesni pojedinci vrlo brzo opet sve zagade, mi opet čistimo i tako u krug - kazao je Jelinić, razočaran u one ljude koji od prirode uzimaju ono što ih drži na životu, a zemlji vraćaju ono najgore što im ne treba - otpad, ne razmišljajući pri tome na ostale sugrađane, ali i o budućnosti svoje djece.
Gotovo 99 posto savjesnih građana, mišljenja je Jelinić, trpi 'ekološko nasilje' onog malog postotka, koji nažalost ostaje vrlo često nepoznat.
- Na zapadu postoji takozvana komunalna policija, rekao bih nekakav pandan našim komunalnim redarima, koja ima javne ovlasti i ide strašnom represijom i visokim kaznama za odbacivanje bilo koje vrste otpada. Uz to, ono što je daleko bitnije je i da je tamo kultura življenja ipak na višoj razini, a i navike su drugačije. Kako je gospodarenje otpadom zapravo svojevrstan proces stvaranja navike ja se iskreno nadam kako će sve ovo što se danas čini na tom polju u konačnici i kod nas dati rezultate. Pri tom mi se ne smijemo ustručavati prijaviti one koji zagađuju naš okoliš. Na zapadu je to normalno i mi bismo ovdje čiste savjesti trebali prijaviti svakoga koga uočimo da zagađuje okoliš - poručio je Jelinić, iskazavši veliku zahvalnost članovima Udruge oboljelih od mulitpla skleroze. - Oni imaju poteškoća u svom svakodnevnom životom s osnovnim pokretima ruku i nogu te trebaju pomoć, a inicirali su i odazvali se jednoj ovakvoj akciji. Nakon današnjeg dana sve ostale može biti sram. Jer ako mogu oni, ako su oni pokazali kako se snagom volje može puno toga napraviti, moramo moći i svi mi ostali - poručio je Jelinić.
Na mjestu deponije uskoro će 'osvanuti' znak na kojem će uz sliku onih koji su danas, uz pomoć djelatnika Komunalca, čistili otpad koji su bacile fizički zdrave osobe, pisati: 'Ovo sam mjesto očistio ja. Nemoj bacati ovdje otpad.'. Koliko će to spriječiti sve one koji su do sada stvarali divlje deponije pokazat će vrijeme.