1268
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - Samo mjesec dana ostalo je do dana kada bi, sukladno ugovornim obvezama, trebao biti završen 6,2 milijuna kuna vrijedan projekt izgradnje reciklažnog dvorišta Šagulje-Ivik, u kojem će Novogradiščani dobiti priliku, na siguran i ekološki prihvatljiv način, odlagati čak 48 vrsta otpada.
Od glomaznog i građevinskog otpada, preko željeza, do starog papira, otpadne plastike, kao i kartona, baterija i akumulatora, ali i opasnog elektroničkog otpada te ostalih vrsta otpada. Dobit će priliku grad učiniti čišćim te mu omogućiti da s pravom ponese titulu eko ili zelenog grada. Pružit će im se to, zahvaljujući projektu koji je pokrenula tamošnja Gradska uprava, a kojeg, sa 4,5 milijuna kuna sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda, u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.- godina. Samo moraju htjeti i željeti.
Za edukaciju su se u Gradu pobrinuli još ranije, pa su dali izraditi šest tisuća letaka u kojima građane, osim sa samim projektom, upoznaju i s prednostima korištenja reciklažnog dvorišta te ih educiraju o pravilnom odvajanju otpada. "Uz informativno-izobrazbene letke koji su dostavljeni svim kućanstvima, tiskan je i određen broj letaka na Brailleovom pismu koji je podijeljen Udruzi slijepih Nova Gradiška za potrebe upoznavanja njihovih članova s projektom." još ranije su, za SBplus portal, pojasnili iz Gradske uprave Nova Gradiška. Ostaje vidjeti hoće li građani Nove Gradiške uistinu shvatiti važnost korištenja reciklažnog dvorišta, ukupne površine 3385 m2, a kojim je obuhvaćena izgradnja 1800 m2 prometno-manipulativnih površina, nadstrešnice površine 435 m2, zgrade za osoblje od 92 m2 te boksova za spremnike. Ili će i dalje otpad bacati u potoke, a pepeo i životinjske lešine na parkirališta i ostale divlje deponije, kojih nažalost, ne nedostaje ni u Gradiški.
Ono što je sigurno je da sada, uz ukupno 30 zelenih otoka koliko ih ima na području djelovanja tamošnje komunalne tvrtke Odlagalište, dobivaju još jednu mogućnost pa uistinu ne mogu reći kako nemaju priliku otpad razvrstavati i pravilno ga deponirati. Doduše istu priliku imaju i Brođani, pa svejedno divljih deponija ima i dalje. No tko zna, možda se Novogradiščani pokažu boljima u očuvanju svoga grada ili tamošnje gradske i komunalne vlasti pokažu veću snalažljivost u suzbijanju onih koji, unatoč i deponiji i zelenim otocima, budu odlučili otpad bacati gdje god se sjete. Kako god, projekt je realiziran. Građani su dobili još jednu uslugu. Na njima je da ju, za svoje dobro, nauče koristiti.