SLAVONSKI BROD - Posljednjih nekoliko mjeseci u političkom životu grada Slavonskog Broda dominiraju dvije teme, kako među gradskim političkim akterima u vlasti i onima u oporbi tako i među građanima. U javnosti se puno govori o gradskom prometu (parkiranje, sigurnost, održavanje cesta i staza, gradski prijevoz...) te posebice o novom modelu gospodarenja otpadom. Novim zakonom, koji je donesen u ljeto 2021., uvedene su značajne promjene u gospodarenju otpadom u Hrvatskoj te su svi gradovi i općine, zajedno sa isporučiteljima usluge prikupljanja otpada, morali u svojim sredinama te novine i primjeniti.
Više puta smo na Plusportalu pisali o novom načinu naplate odvoza otpada za građane i poslovne subjekte koji podrazumijeva fiksni i varijabilni dio troška. Pisali smo i o obvezi odvajanja otpada koje ima za cilj smanjenje proizvodnje miješanog komunalnog otpada, a povećanje odvajanja plastike, papira, biootpada te raznih drugih vrsta otpada koje korisnici mogu besplatno odložiti u tri reciklažna dvorišta u Slavonskom Brodu. Novi zakon je nametnuo određene obveze korisnicima (kućanstvima u individualnom i zajedničkom stanovanju te poslovnim subjektima), ali je nametnuo obveze i jedinicama lokalne samouprave te komunalnim tvrtkama.
Grad Slavonski Brod je 1. prosinca 2022. uveo varijabilni dio naplate putem kupovine žutih vrećica zapremine 10 l, 20 l i 40 l, po cijeni (1,35 kn / 2,49 kn / 4,79 kn) koja je od 50 do 70 posto niža nego u Zagrebu (2 kn / 4 kn / 8 kn) ili u mnogim drugim gradovima. Primjerice, Đakovčani viŝe ne plaćaju 60-75 kuna, nego 120-160 kuna mjesečno odvoz otpada.
Taj način prikupljanja otpada trebao bi pogodovati korisnicima da doista plate količinu koju i proizvedu jer su kante i kontejneri ranije znali biti i poluprazni prilikom pražnjenja, a svejedno se plaćao puni iznos naknade. Ovaj novi model naplate bi mogao najviŝe koristiti stanarima viŝestambenih zgrada jer je ranije bilo teŝko pratiti kolika je stvarna potroŝnja po stanu. A kako to ide u praksi najbolje znaju građani.
Zajednički spremnici, u pravilu, ne mogu ostati na javnoj površini
Pored novoga načina naplate odvoza otpada, zakonska obveza korisnika u viŝestambenim objektima je i da zajednićke spremnike uklone sa javne povrŝine na vlastitu parcelu (unutar zgrade, u haustor ili na prostor pored zgrade) te da onemoguće pristup (zaključavanje, izrada boksa) osobama koje nisu zadužile taj spremnik.
Gradska uprava je prije uvođenja novoga modela razgovarala sa predstavnicima stanara s ciljem postizanja dogovora na koji način maknuti kontejnere sa javne površine kako bi se uklonila ružna slika kontejnera na zelenim povrŝinama i parkirnim mjestima. U slučaju da nije moguće staviti kontejner na parcelu suvlasnika zgrade onda bi oni mogli ostati na javnoj površini, ali bi se morala plaćati naknada Gradu, uz obvezu onemogućavanja pristupa.
"Mi smo za 12. mjesec 2021. godine prikupili 690 tona miješanog komunalnog otpada, a prošle godine u 12. mjesecu, nakon uvođenja novih mjera, imali smo 475 tona, što je 215 tona manje nego li prije."
Novi model gospodarenja otpadom u Slavonskom Brodu, iz tjedna u tjedan, je nezaobilazna tema i u emisiji "Gradskih 60 minuta" radija Laganini fm koja se emitira svake srijede uživo i u kojoj građani redovito postavljaju pitanja gradonačelniku Mirku Duspari.
- Očekivali smo da će najveći problem biti u višestambenim zgradama što se sada i pokazuje, ali rješavati ćemo i to. Mjesec dana je prošlo i možemo reći da smo, u biti, zadovoljni jer rezultati se vide. Znači, mi smo za 12. mjesec 2021. prikupili 690 tona miješanog komunalnog otpada, a prošle godine u 12. mjesecu, nakon uvođenja novih mjera, imali smo 475 tona, što je 215 tona manje nego li prije. Na godišnjoj razini, ako to uzmemo u obzir, s tim da trebamo još bolje odraditi višestambene zgrade, bi trebali imati preko 2.500 tona manje miješanog komunalnog otpada nego ranije. - kazao je u prošlotjednoj emisiji "Gradskih 60 minuta" gradonačelnik Slavonskog Broda.
- Mjerama i novim zakonom su se postigli ciljevi koje smo očekvali, ali imamo još jako puno posla. Prvenstveno mislim na višestambena naselja jer svjedoci smo da su se na Hebrangu pojavile kao 2-3 divlje deponije, ali to je samo stvar neodgovornih građana koji mijenjajući svoj namještaj ne rade ono što mi radimo u kućama. Znači, ako sam promjenio kauč, a nisam ga nikome poklonio onda sam to morao rastaviti i odvesti u reciklažno dvorište i tamo ga zbrinuti bez naknade. Plus, jedanput godišnje se to može odvesti besplatmo kada ide krupni komunalni otpad.- rekao je Duspara.
I u ovotjednoj emisiji "Gradskih 60 minuta" građani su postavljali pitanja gradonačelniku o odvozu otpada, pa je dvoje slušatelja uputilo prigovor na kvalitetu žutih vrećica trgovačkog društva Komunalac jer smatraju da je nova serija lošije kvalitete ("tanje su") nego li što su bile one koje su u početku prodavane, pa dolazi do pucanja vrećica.
- Ovih dana kreću prve opomene jer je bilo dovoljno vremena i da se nabave vrećice i da se kontejneri postave tamo gdje trebaju biti. Dobar primjer je Hebrang gdje su ljudi na par mjesta vrlo brzo prihvatili novi način zbrinjavanja mješanog komunalnog otpada. Kontejner su im na mjestima koja smo dogovorili, a oni su povisili svoju pričuvu i iz te povećane cijene plaćaju osobu koja izvozi kontejnere i nema nikakvih problema. I to je ono što sam ranije govorio, nama u obiteljskim kućama nitko sa strane ne izvozi kante iz dvorišta i izvozimo ih svaki tjedan, a u zgradi ako imate recimo 15 stanova onda bi jedan stanar došao na red svakih 15 tjedana. Nema opravdanja da je teško nekome tri puta godišnje izvesti kontejner.
- Ako se nakon opomena stanje ne promijeni onda idu kazne, ali ćemo nastojati da ih bude što manje. Oni koji to ne žele ili namjerno opstruiraju i rade ovaj cirkus po gradu morati će biti sankcionirani. Svi mi znamo tko je izbacio kauč, bračni krevet i slično, a doći će vrijeme da to radimo kao sav normalni svijet i prijavimo onoga tko to radi ili ćemo plaćati zajedno s njim kaznu koja je određena zakonom. Ako je vas 10 ili 15 na jednom kontejneru, u slučaju kazne stanari će solidarno plaćati kaznu. Kontejneri imaju čipove i brojeve te kada djelatnik Komunalca dođe i provjeri brojeve na kontejneru onda odmah se sazna tko je zadužio taj kontejner.- naglasio je gradonačelnik Duspara.
I u ovotjednoj emisiji "Gradskih 60 minuta" građani su postavljali pitanja gradonačelniku o odvozu otpada. Dvoje slušatelja uputilo je prigovor na kvalitetu žutih vrećica trgovačkog društva Komunalac jer smatraju da je nova serija lošije kvalitete ("tanje su"), nego li što su bile one prodavane u studenom i prosincu prošle godine, pa dolazi do pucanja vrećice. Jedan slušatelj, koji je naveo da zove kao predstavnik stanara zgrade u Naselju Mikrorajon, prigovorio je na postupanje djelatnika gradske uprave i Komunalca vezano za prethodno određeno mjesto na kojem trebaju stajati kontejneri dodijeljeni toj zgradii jer, prema njegovim riječima, svatko navodi drugu lokaciju na kojoj treba smjestiti zajedničke spremnike. Gradonačelnik je naveo da će provjeriti navedene prigovore u gradskom komunalnom društvu te kod suradnika u gradskoj upravi.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
_Ludjakzavrsiovelkeskole_22.01.2023. u 21:49
"Vrpanje" po smeću je jedina gradonačelnikova djelatnost koja zaslužuje prolaznu ocjenu.
-
JackSparrow2221.01.2023. u 08:55
Ajde mi lijepo recite na Hebrangu kako to mislite u nekim ulazima rijesiti. Drzim se odvajanja i uredno sve bacam. Dobili smo opomenu jer nemamo mjesto za postaviti kante u ulazu, jer je nas hodnik toliko mal jer je netko... Prikaži sve pametan zamislio ispod zgrade napraviti niz garaza koje su vecinom prazne. Vani ne smijemo nista graditi na cestici prema katastru.
-
JackSparrow2221.01.2023. u 08:56
Neka nam grad napravi kavez ispred zgrade pa cemo placati malo vise na smecu i to otplatiti. Najlakse kazniti bez detaljne analize. A drzanje kante unutar zgrade ce dovuci glodavce i zohare uz smrad.
-
Samo_istina24.01.2023. u 08:08
Jedan grad u HR je za svije stambene zgrade napravio pergole za kontejnere i zakljucao. Svaki stanar ima kljuc kao i komunalno produzeće i nema problema, sve je uredno i cisto.
-
-
Klima20.01.2023. u 21:01
Red treba uvesti definitivno. Stambene zgrade su problem. Njima treba pomoći ako treba i pet puta da se riješenje pronađe. Kaznu je najlakše upisati. Ali svima nam je isti cilj, zato pomoći prvenstveno . Dobar primjer iz nekoga drugog naselja... Prikaži sve npr. Stanje je takvo kakvo je zato molim bez kazni koliko god duže je moguće.
-