3997
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U zgradi županijske uprave danas je održana svečanost potpisivanja Ugovora o izgradnji Retencije Glogovica - između naručitelja (Hrvatskih voda) i izvođača radova (tvrtki Osijek Kotekst i Jet Set). Kako bismo uopće krenuli u priču o tomu tko će i što graditi u dolini vodotoka Glogovice, između naselja Podcrkavlja i Glogovice, provjerili smo kako je definirana 'retencija':
Hrvatska enciklopedija - „U hidrotehnici, uređeno područje u slijevu vodotoka koje služi za privremeno zadržavanje vode radi zaštite od poplava. Puštanjem vode u retenciju smanjuje se maksimalni protok na nizvodnom području, pa se time količina vode koja bi inače poplavila to područje propušta kroz vodotok dulje vrijeme. Retencija može biti izvedena tako da se puni nekontrolirano, a kontrolira se samo izlaz vode iz retencijskoga prostora, ili se može puniti i prazniti kontrolirano. Tada se retencija puni prelijevanjem preko bočnoga preljeva na nasipu ili otvaranjem zapornica na ustavama. Pošto prođe opasnost od poplava nizvodnoga područja, zapornice se otvaraju i voda se vraća u vodotok.".
Retencija će štititi od poplava nizvodna naselja
Osnovna namjena Retencije Glogovica koju će izvođači radova za Hrvatske vode graditi narednih 36 mjeseci, jest zaštita od poplava koje nastupaju u vrijeme kratkotrajnih intenzivnih oborina. Retencijom će od plavljenja biti zaštićeno nizvodno slavonskobrodsko područje, odnosno, sva nizvodna naselja do ušća Glogovice u rijeku Savu. Usto će se njezinom izgradnjom smanjiti troškovi održavanja nizvodnog dijela korita Glogovice.
- Retencijski prostor zapremine oko 3,8 milijuna kubnih metara predviđa se osigurati za prijem velikih voda 100 godišnjeg povratnog razdoblja. Retencija je prosječne dužine oko 1,5 kilometara i širine 0,65 kilometara, a normalna kota uspora od 132,8 m n. m. ostvarit će se izvedbom nasute brane visine oko 11 metara. - stoji u dijelu dokumentacije vezane za izgradnju retencije Glogovica koju potpisuje projektant Koni Čargonja-Reicher, dipl.ing.građ.
Uz branu, gradit će i pristupne ceste
Retenciju će izvođači graditi u dvije faze. Prva će obuhvatiti izmještanje dalekovoda 10KV, a druga izvođenje brana s evakuacijskim građevinama i pristupnim putevima. Kako brana zahtijeva oko 144 tisuće kubnih metara glinenog materijala za nasipavanje, za njezinu će izgradnju trebati dvije građevinske sezone i čak 5756 kubika betona. Ovaj će projekt rezultirati i izgradnjom pristupne ceste kruni brane i pristupne ceste objektima retencije. Ceste će služiti poslovima redovitog održavanja, a pristupna cesta kruni brane bit će priključena i na državnu cestu DC53 (GP Donji Miholjac- Našice-Slavonski Brod-GP Slavonski Brod).
Uz ministra gospodarstva i održivog razvoja, Tomislava Ćorića i brodsko-posavskog župana, Danijela Marušića, današnjoj svečanosti potpisivanja ugovora prisustvovali su generalni direktor Hrvatskih voda, mr.sc. Zoran Đuroković, predsjednik Uprave tvrtke „Osijek Kotekst" d.o.o., Zoran Škorić te direktor tvrtke JET SET d.o.o., Zlatko Zovak. U ime gradonačelnika Grada Slavonskog Broda nazočna je bila njegova zamjenica, Marina Martić Puača.
Davorin Piha, direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu u Hrvatskim vodama, otkrio je dugu povijest projekta o kojemu se govori već desetljećima.
Projekt koji je desetljećima bio u slijepoj ulici
- Sedamdesetih godina prošlog stoljeća već se pričalo o retenciji. Osamdesetih su vršeni preliminarni geomehanički istražni radovi te su napravljene određene varijante idejnog rješenja. Projekt je zastao u realizaciji zbog financijskih razloga jer je riječ o izrazito vrijednom objektu, a ujedno o jednom od najvažnijih čimbenika u sustavu obrane od poplava. Proteklih godina pregledavali smo postojeću dokumentaciju i pokrenuli izradu nove. Ishodili smo dozvole, riješili imovinsko-pravne poslove i prošle godine proveli smo javnu nabavu za izgradnju. Rezultat toga je današnje potpisivanje ugovora o gradnji između naručitelja Hrvatskih voda i zajednice ponuđača, Osijek Koteksa i Jet Seta iz Vrbanje, vrijednosti 29 milijuna 672 tisuće kuna s PDV-om. - otkrio je Piha.
Retencija Glogovica nalazit će se unutar tri katastarske općine: KO Podcrkavlje, KO Glogvica i KO Rastušje, a tek je jedno od višemilijunskih ulaganja koje Hrvatske vode planiraju na području Brodsko-posavske županije.
- Ovo je rezultat napora Vlade Republike Hrvatske te ministarstva gospodarstva i održivog razvoja da se putem nacionalnog programa oporavka i otpornosti osiguraju sredstva. Na ukupnoj razini, Hrvatske su vode dobile sredstva 5,25 milijardi kuna, od čega 1,2 milijarde smiju iskoristiti za zaštitu od štetnog djelovanja voda, odnosno, obranu od poplava. Došli smo, stoga, u mogućnost da oživotvorimo i Retenciju Glogovica čija se vrijednost, dodamo li cijeni radova i troškove pripreme dokumentacije, penje na 33 milijuna kuna. - kazao je direktor Đuroković, naglasivši kako planiranje izgradnje retencije traje već četvrt stoljeća te je današnje potpisivanje tim značajnije.
Ministar Ćorić čiji je početak mandata na poziciji ministra zaštite okoliša i energetike, 2018. godine bio obilježen nikad razriješenom katastrofom vezanom za onečišćenje vode u Slavonskom Brodu, danas je najprije pozdravio odsutnog slavonskobrodskog gradonačelnika Mirka Dusparu, s kojim se onomad žestoko sukobio.
- Pozdravljam prije svega svog domaćina, gospodina Marušića. Isto tako i gospođu Martić Puaču .Isto tako, šaljem pozdrave gospodinu gradonačelniku. Drago mi je svjedočiti još jednom iskoraku. Imam sreću da, kao ministar, realiziram projekte koje su u planu već trideset-pedeset godina. Ovo je jedan od njih. Molim izvođače da daju sve od sebe da sve bude odrađeno u rokovima i na najbolji mogući način. Drago mi je da Brodsko-posavska županija ovim projektom ide korak dalje. Ono što tu želim vidjeti je daljnji iskorak u razvoju poduzetništva. - zaključio je ministar Ćorić.