1723
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ministar zaštite okoliša i energetike dr. sc. Tomislav Ćorić, u utorak 08. siječnja 2019. godine, potpisao je Odluku kojom je osigurano više od 315 milijuna kuna za nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje otpada. Riječ je o bespovratnim sredstvima iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020..
Kako ističu u Ministarstvu u sklopu ovoga projekta na javne površine diljem Hrvatske bit će postavljeni spremnici za odvojeno sakupljanje biorazgradivog (otpadnog papira, kartona i biootpada) i reciklabilnog komunalnog otpada (otpadne plastike i stakla).
"Kroz jedan, objedinjeni postupak javne nabave koji će u mjesecima koji dolaze provesti Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost bit će nabavljeno 1.230.695 spremnika, za 407 jedinica lokalne samouprave. Riječ je o gradovima i općinama koje su iskazale potrebu za gotovo 450 tisuća spremnika za otpadni papir, 2700 spremnika za staklo, 525 tisuća spremnika za plastiku , više od 14 tisuća spremnika za odvojeno prikupljanje biootpada i više od 113 tisuća spremnika za miješani reciklabilni, kruti otpad.", piše u priopćenju.
„Prošla, 2018., godina za nas u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike bila je godina izgradnje infrastrukture. Ispred nas su ambiciozni, ali ostvarivi ciljevi stoga ćemo i tijekom ove godine uložiti značajan trud kako bi našim građanima osigurali potrebnu infrastrukturu, a sve kako bi otpad razvrstavali na kućnom pragu" istaknuo je ministar Ćorić.
Iako u Ministarstvu ističu kako ulažu značajan trud, činjenica je kako su spremnike i sve ostalo potrebno za provedbu Uredbe o gospodarenju otpadom trebali osigurati do 1. studenog prošle godine. S obzirom na to da će međunarodni postupak javne nabave spremnika tek biti raspisan vrlo je upitno hoće li oni stići u jedinice lokalne uprave i samouprave do ljeta ove godine.
"Očekivani rok isporuke spremnika bit će sukladan terminskim planovima odabranih ponuditelja nakon provedenog postupka objedinjene javne nabave.", poručili su iz Ministarstva.
A kada spremnici stignu trebala bi se smanjiti količina nastalog miješanog komunalnog otpada, kao i udio biorazgradivog komunalnog otpada u miješanom komunalnom otpadu, a povećati količine reciklabilnog komunalnog otpada.
Slavonski Brod jedna je od ukupno 407 jedinica lokalne samouprave koja je iskazala potrebu za ovim spremnicima, iako Grad već sada, putem Trgovačkog društva Komunalac, postiže dobre rezultate kada je u pitanju prikupljanje razvrstanog otpada.
Naime, u Slavonskom Brodu je još od 2007. godine uspostavljen sustav odvojenog prikupljanja otpada, a koji Komunalac sustavno razvija i nadograđuje. U individualnim kućanstvima ljudi imaju 120 litarsku kantu za komunalni otpad i istu taku kantu, samo u drugoj boji, namijenjenu prikupljanju papira i kartona. Za staklo, plastiku, metal te odjeću i obuću kućanstvima dijelimo vrećice, a sve se to odvozi prema ranije utvrđenom rasporedu. Dio kućanstva dobilo je i kante za bio-otpad, a organiziran je i rad reciklažnih dvorišta. U naseljima sa zgradama Komunalac je osigurao takozvane zelene otoke, s kontejnerima za staklo, papir, plastiku, a na pojedinim mjestima i kontejnere za odjeću.
- Kada je u pitanju prikupljanje razvrstanog otpada mi smo već sada u samom vrhu u Republici Hrvatskoj, a kada stignu novi spremnici značit će to znatno veći postotak prikupljenog razdvojenog otpada i ispunjenje ciljeva koji su zadani direktivama Europske unije - za SBplus kazao je Pero Jelinić, direktor slavonskobrodskog Komunalca.