2755
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Velike promjene u načinu gospodarenja otpadom, odavno su trebale biti provedene u svim hrvatskim gradovima, no ono što je u ostatku civiliziranog svijeta već desetljećima normalno, hrvatski građani tek moraju naučiti. Radi se, prvenstveno, o razvrstavanju različitih vrsta otpada koje je moguće naknadno iskoristiti i reciklirati te tako utjecati na održivost sustava koji planet zatrpava ogromnim količinama smeća koje proizvode ljudi.
Već nekoliko godina i Brođani uče kako se savjesnije odnositi prema svom najbližem okolišu, a time i djelovati globalno.
Ipak, samo jedna nepripadajuća tvar u pojedinom spremniku uzrokuje onečišćenje i ruši trud svih koji su se potrudili odvajati otpad. Razvrstavanje, naime, nema smisla ako u njemu ne sudjeluju svi jer je, primjerice, iskorišteni papir nemoguće dalje pretvoriti u nešto korisno ako netko na njega baci ostali komunalni otpad.
Čitatelji portala SBplus koji su skloni savjesno odvajati otpad upitali su zašto su iz Naselja Slavonija II uklonjeni spremnici za stakla. Odgovore smo potražili u Trgovačkom društvu Komunalac.
- Zeleni otoci imaju svrhu odvojenog prikupljanja otpada. Kada netko u njih odbacuje svoj višak komunalnog otpada onda oni gube svoju svrhu, a nedopustivo je da netko na takav način besplatno odlaže komunalni otpad čiji odvoz inače mora platiti, baš kao i svi naši sugrađani. U dotičnom je spremniku bilo svega osim stakla te je radi toga uklonjen. Takvo odvajanje bilo je besmisleno. Posljednjih tjedana intenzivno razgovaramo i susrećemo se s predstavnicima stanara svih slavonskobrodskih stambenih zgrada. Velike promjere dogodit će se do ljeta jer svi spremnici koje ćemo postaviti za odvojeno odlaganje moraju biti smješteni na parcelu zgrade, ne smiju biti na javnoj površini. Stoga će ih stanari morati staviti u za to namijenjene prostorije koje su nerijetko pretvorene u druge zajedničke prostore. Ne bude li izbora, na javnoj površini morat će biti u 'boksevima'. - za SBplus kazala je Sofija Brkić, voditeljica zaštite okoliša, marketinga i komercijale Trgovačkog društva Komunalac Slavonski Brod.
Zajednički spremnici višekatnih stambenih zgrada s velikim brojem stanova, najveći su problem. Osim onih koji dolaze 'sa strane' i u njih ilegalno odlažu svoj otpad, dio nesavjesnih stanara poništava sav trud zajednice i otpad odlaže prema vlastitim pravilima.
- Problematika višestambenih jedinica je u velikoj disperziji odgovornosti. Prema Odluci Grada Slavonskog Broda o komunalnom redu, jasno su utvrđene obveze korisnika i obveze pružatelja usluga odvoza otpada. Baš kao što to čine vlasnici u pojedinačnim kućanstvima koji svoje spremnike izvoze na vidljivo mjesto, čiste oko njih, paze na odvajanje otpada, isto moraju činiti i oni u zgradama. Moraju voditi brigu o spremnicima i čistiti sve što je ostavljeno oko njih. To, nažalost i suprotno tim obvezama, u najvećoj mjeri i dalje radi Komunalac. Oko takvih zajedničkih spremnika postavili smo 50-ak tabli o zabrani odlaganja otpada izvan posuda koje sada služe da se na njih osloni krupni otpad kojeg građani i dalje ostavljaju izvan spremnika. - dodala je Sofija Brkić, naglasivši kako Komunalac ulaže velike napore u provedbu svih obveza.
Samo provedbom dobrih i postojećih zakonskih odredbi koje uključuju kažnjavanje onih koji se o njih oglušuju, bit će uveden red u sustav gospodarenja otpadom - kako onaj na gradskoj razini, tako i oni u svakom pojedinom kućanstvu.