SLAVONSKI BROD - Najnovije istraživanje percepcije korupcije pokazalo je da je Hrvatska po tom pitanju u sred…
- Laž! Među najgorima smo, korumpirani smo „do jaja“ - kao iz topa ispalio je Brođanin A. P. (ne onaj isti AP iz poruka Rimac-Žalac), prekinuvši citiranje izvješća Transparency Internationala, prema kojemu je hrvatska kazaljka na „amplitudi“ trasnparentnost/krumpiranost negdje u sredini; izostavit ćemo pridjev „zlatnoj“, jer bi mnogima uz ovu „akutnu bolest“ hrvatskog društva djelovao neumjesno.
Spomenuti gospodin smatra da je ona neizbježno „metastazirala“ i u njegovu gradu.
- Loše, loše… U cijeloj državi ima korupcije, pa je Brod u tom smislu smiješno posebno isticati. Znam za sto priča odavde, ali ne bih ništa konkretno navodio, sve su to „niske strasti“. Stanje nije normalno jer ništa ne možeš ako nisi „u shemi“ - kazao je, uz ironični smiješak i pogled „u daljinu“,
Već samo spominjanje teme izmamilo je smijeh i kod g. Gorana, ali u njemu nije bilo gorčine kao u prethodnom.
- Budući da korupcije ima svuda u svijetu, ispada da je ona „stil života“. Podatak da smo mi „u sredini“ govori da iz toga nismo isključeni. Rekao bih gotovo da je korupacija „normalna“ stvar, da se ona „tiho“ prakticira, ali, smatram, sve manje - bio je umjereno optimisitčan ovaj Brođanin, koji smatra da su stvari u Hrvatskoj u tom pogledu krenule nabolje, što zbog vanjskih što unutarnjih čimbenika.
- Ne može se više kao nekada raditi nezakonito, nadzori su mnogo stroži. Europska unija je također postavila neke kriterije koji se moraju zadovoljiti. Da nije bilo toga, Hrvatska bi po pitanju korupcije bila gdje i zemlje u okruženju.
Spomenuto istraživanje daje mu za pravo, barem kad je riječ o pozicioniranju zemalja iz regije. Uvjerljivo najkorumpiranija je Bosna i Hercegovina, koja je na alarmantno niskom 110. od ukupno 180 mjesta, odnosno zemalja svijeta. Tek nešto bolje stoje Srbija (106.) i Albanija (101.), ali sve su tri zemlje, u relativnom smislu (usporedba s Južnim Sudanom ili Venecuelom valjda je bespredmetna), duboko u „crvenoj zoni“.
U „žutoj“ prva je Mađarska, na 78. mjestu. Pomalo je neočekivano, ali i ohrabrujuće što bolje od nje, i to zamjetno, stoji Hrvatska (57.), a pravo iznenađenje nekima bi mogao biti podatak da su od Mađara „plavim kuvertama“ manje skloni čak i Bugari (73.) i Crnogorci (67.). U „regionalnom natjecanju“, očekivano, ispred svih su, na 44. mjestu, Slovenci.
Goran smatra da je solidan rezultat Hrvatske, koja je, k tome, na TI-ovoj ljestvici za 2022. godinu napredovala, posljedica i nekih unutarnjih procesa.
- Korupcije i „zabranjenih“ radnji manje je između ostalog i zato što se vidjelo da te pojave „tjeraju“ mlade iz Hrvatske. U Brodu je, na primjer, prisutan princip „Učini mi - učinit ću ti“. Malo je posla, jezero je sve manje, a krokodila mnogo, i onda nastaje opća tuča. Ali postoje institucije koje se time trebaju baviti, a ne mi građani, koji ionako, da tako kažem, trpimo i šutimo.
Za razliku od prethodna dva sugovornika u dobi iznad 50 godina, mlađi Brođanin s kojim smo razgovarali s korupcijom se osobno nije susretao.
- Za sve slučajeve saznam iz medija. Isto tako, mislim da Slavonski Brod po tom pitanju ne odstupa od prosjeka. Svuda je to isto.
Ako se složimo s njim, korupcija je i u Slavonskom Brodu javna tajna, ali sudeći po našoj anketi, za koju sugovornike nije bilo lako naći, dok su oni hrabriji govorili isključivo anonimno, i dalje je ona ipak više „tajna“.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -