SLAVONSKI BROD - I u Slavonskom Brodu danas bi trebao biti obilježen Dan antifašističke borbe, no pred Spomen-kosturnicu na Gradskom groblju će samo stari i rijetki članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Slavonskog Broda ili građani koji žele obilježiti ovaj poseban dan. Političari su svoje obavili dan prije i tako si 'očistili' vikend od nepotrebnih ometanja i službenih protokola.
Da ne bi trebalo biti tako, pokazuju podatci i brojke koje smo prethodnih godina nekoliko puta objavili. Naime, tijekom četverogodišnjeg partizanskog ratovanja borci NOR-a dali su ogromne ljudske žrtve u cilju oslobađanja Republike Hrvatske od nacizma i fašizma. Samo u borbama za oslobođenje Slavonskog Broda koje su se vodile sedam dana poginulo je 257 boraca NOR-a, a ranjeno njih 400. Neprijateljskih vojnika poginulo je 528, ranjeno 1150, a zarobljeno je oko stotinu časnika i vojnika.
Prije šest godina razgovarali smo s jednim od posljednjih živućih boraca NOR-a iz Slavonskog Broda.
- Ja sam bio partizan, tada tek dijete i balavac, a sudjelovao sam u velikim borbama. Tada sam imao samo četrnaest godina, a bio sam pripadnik 12. slavonske brigade. Sjećam se ranjavanja u predio vrata i mora leševa. Kasnije su nas povukli, mlađa godišta išla su u Mađarsku.- za tadašnji SBplus kazao je Bogdan Maljković.
U krvavim borbama sudjelovala su i djeca, a leševi žrtava NDH danima su plutali rijekom Savom. Iz iskaza danih komisijama za utvrđivanje zločina, saznaje se puno o žrtvama. Prema tim opisima, ubijanja na kućnom pragu bila su jednako strašna i masovna kao ona u logorima. Žrtve nisu pokapane i ne može se dokazati njihov točan broj, ali se zna koliko ih je bilo prije rata, a koliko nakon njega. Žena rođena 1936. godine, koja je u vrijeme Drugog svjetskog rata bila devetogodišnja djevojčica, svjedočila je o tomu kako su leševi danima plutali Savom.
- Mislim da smo svjesni što se događa i što slijedi. Bitno je istaknuti tko je bio tko u Drugom svjetskom ratu. Nikoga ne treba proganjati, ali se treba ograditi. Moramo biti sljedbenici antifašizma, a nikako NDH. Vladajući bi trebali biti strogo distancirani od NDH. - kazala je tada Zvjezdana Grčević-Ćurković.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
1234523.06.2024. u 10:12
Znači 700 000 žrtava koje povijest osporava i navodi nekih plus minus 50 000 ipak postoji.... samo me zanima kako izgleda kada 650 000 leševa pluta Savom .... srbi ne lažu, to znamo. Pitajte onih 10 000 iz Srebrenice što... Prikaži sve su počinili harakiri, ako meni ne vjerujete. Tita mi!!
-
Juro22.06.2024. u 21:42
Moji su bili stari Brođani, pa nikada od njih, ili drugih građana, nisam čuo ništa o "plutajućim leševima" u Savi. Današnji nasljednici samo dalje pronose boljševičku propagandu. Ubijanje na kućnom pragu i masovne likvidacije bile su specijalitet upravo boljševika "osloboditelja",... Prikaži sve, to je danas barem općepoznato. Da u NDH se nije stradavalo samo zato što si Srbin, primjer je profesora Vase Oobranovića, koji je čitavo vrijeme rata mirno predavao latinski na Brodskoj gimnaziji, dok je njegov direktor - dr Gunčević, odmah ubijen po dolasku osloboditelja i to u šumi, pored neke bukve, kao pas, zajedno sa još 22 svećenika. A Podvinjski skojevci su ubili tadašnjeg Podvinjskog župnika Ivana Živkovića, rodom Varošca, na isti način. Do kada ćemo robovati davno nametnutim mantrama i notornoj propagandi?
Prikaži sve komentare
-