SLAVONSKI BROD - Potaknuti zabranom privatnog posjeta Jasenovcu predsjedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučiću, srpski su se mediji 'obrušili' na samo stanje ovog memorijalnog područja.
Prema Hrvatskom jezičnom portalu, 'zàtrti' (koga, što) znači „potpuno uništiti, istrijebiti". Tim su izrazom mediji Republike Srbije opisali odnos hrvatskih građana prema materijalnoj baštini iz Drugog svjetskog rata. Naslov „Hrvati zatiru spomenik jasenovačkih žrtava: 'Kameni cvijet' propada" - tri dana nakon pokušaja Vučićevog nenajavljenog obilaska - punio je naslovnice portala srbijadanas, Alo!, Borba, pink, novosti i drugih.
Osim što se glavnina naslova ponavlja s tek pokojom izmjenom riječi, niti usporedba tekstova ne donosi nove informacije. Portali se 'slažu' kako se o spomeniku „osim pokošene trave ne vodi računa". Ekipu 'Novosti', koja je „u nedjelju poslijepodne, baš kada se razbuktao diplomatski rat kojeg je - prema njihovu mišljenju - Hrvatska povela protiv Srbije, posjetila Spomen-kompleks Jasenovac", zgrozila je mahovina na Kamenom cvijetu i izostanak znakova zabrane hodanja po spomeničkim dijelovima. Zbog prelaska na ljetno radno vrijeme Muzeja - koji je nedjeljom, kako sami pišu, otvoren od 10 do 16 sati, dakle velikim dijelom poslijepodne, kada se novinarska ekipa tamo i zatekla - navodno ga nisu mogli posjetiti.
Velika je pažnja pridodana ploči vagona spomen-vlaka na kojoj piše „Restauratorske radove izvršio je 2008./2009. god. RPV Remont i proizvodnja željezničkih vozila d.o.o. Slavonski Brod." Kako iznose mediji iz Republike Srbije, „13 godina kasnije, metalne dijelove 'izjeda' korozija, daske vagona su popucale, a na njima je prepoznatljiv 'trag' koji nastaje kad žižak izjeda drvo".
Telefonskim smo putem kontaktirali prozvanu slavonskobrodsku tvrtku od koje smo dobili odgovor kako je „opisano stanje, s obzirom na to da su vagoni izloženi vremenskim uvjetima te toliko godina nisu restaurirani, sasvim očekivano". Nadalje, Tvrtka je RPV Remont 2008. godine doista dobila posao obnove spomenika što je, kako piše na ploči, tada i odradila. Međutim, Tvrtka nije zadužena za daljnja održavanja, budući da je posao bio dogovoren samo za tu godinu, dakle jednokratno. Neopravdano je, stoga, javno blaćenje tvrtke koju, uzgred rečeno, novinari nisu niti kontaktirali kako bi pitali ima li daljnje odgovornosti za održavanje.
Također smo kontaktirali Muzej u Jasenovcu s pitanjem je li 17. srpnja 2022. poštovano radno vrijeme od 10 do 16 sati, na što smo dobili potvrdan odgovor. Zašto je ekipa srpskih novinara, koja se tamo našla u poslijepodnevnim satima, dobila dojam kako je Muzej zatvoren - ostaje nejasno. Osim ako u obilazak - namjerno ili slučajno - nisu pošli nakon 16 sati. Istodobno, nejasno je zašto se u objavljenim člancima proziva samo jedno konkretno ime - upravo ono slavonskobrodske tvrtke koja je prvu informaciju o pokušaju 'zatiranja' njihova ugleda dobila upravo od SBplus portala. Novinari iz Srbije se, očigledno, ni za što drugo nisu imali 'uhvatiti'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -