1219
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Početkom lipnja 2024. godine, na javnoj raspravi o terminalu za opasne terete, održanoj u Velikoj vijećnici zgrade Brodsko-posavske županije, nije se pojavio nitko od zainteresiranih građana koji su tjednima prije toga o toj vrućoj temi 'raspravljali' na društvenim mrežama.
Očito su organizatori današnjeg javnog izlaganja o postupku izmjene i dopune uvjeta okolišne dozvole za postojeće postrojenje/odlagalište otpada „Vijuš-Jug“, operatera TD Komunalac d.o.o. iz Slavonskog Broda, očekivali isto pa je prostor Velike vijećnice prepušten poduzetnicima i svečanosti potpisivanja ugovora - što je izazvalo revolt kod dvanaestero građana koji su izlaganju željeli nazočiti.
Nasreću, svi su uspjeli stati i u Malu vijećnicu gdje su ih, osim predstavnika Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, dočekali predstavnici izrađivača dokumenta te Trgovačkog društva Komunalac i Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje. Kada su lokalni mediji u pitanju, osim PlusPortala, izlaganje su pratili Radio Slavonija, Radio Brod i Slavonskobrodska televizija.
- TD Komunalac već ima okolišnu dozvolu. Ova dopuna se radi isključivo zbog izgradnje četiri dodatne kazete za daljnje odlaganje otpada do izgradnje Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje kod Nove Gradiške. Sam elaborat radi se u skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša i Uredbom o okolišnoj dozvoli. Izdaje se dozvola za rad postrojenja. Dok se ne krene u odlaganje u ove četiri nove kazete, vrijedi postojeća dozvola. Sve nove kazete imaju građevinsku i uporabnu dozvolu i izgrađene su sukladno Zakonu o gradnji. Obveznik okolišne dozvole je Odlagalište Vijuš Jug koje postoji od sedamdesetih godina na ovoj lokaciji i mi se izvan lokacije ne širimo. Sve se događa unutar ograde Odlagališta koje ima kapacitet otpada koji je tamo moguće odložiti preko milijun kubika- Dana 10. studenog 2016. godine ishođeno je prvo rješenje o okolišnoj dozvoli, a sada se provodi postupak izmjene okolišne dozvole. Elaborat zaštite okoliša izrađen je 2015. i 2018. godine. Izmjenama iz 2018. godine obrađen je zahvat koji danas prezentiramo. Promjene su vezane za izgrađenu novu plohu, izgrađen novi vodonepropusni sabirni bazen za skupljanje voda te da za dodatne prometne površine. Oko same plohe mora biti protupožarna cesta. Tu je stavljeno i reciklažno dvorište. Unutar lokacije predviđena je kompostana, sortirnica, centar za ponovnu uporabu, površine za odlaganje građevinskog otpada i strojarnica toplinske stanice te trafostanica no to nije predmet ovog elaborata. Njegov predmet su samo četiri plohe. Radi se detaljna analiza najboljih raspoloživih tehnika. Te plohe imaju 2,8 hektara, kapaciteta su 80 tisuća kubika. - kazao je, između ostalog, u detaljnom izlaganju. Fundurulja.
Iscrpnom izlaganju usprkos, okupljeni su se građani koncentrirali na teme koje nisu dio ove javne rasprave, revoltirani prvenstveno činjenicom da svoje nezadovoljstvo i primjedbe inače nemaju komu iznijeti. Ipak, to je raspravu učinilo besmislenom jer ljudi koji su ih slušali nisu nadležni niti im u bilo kojem smislu mogu pomoći.
Odgovor na taj govor bio je kako ništa od navedenog nije predmet javne rasprave.
Ništa od navedenog prisutne građane nije pretjerano impresioniralo niti zadovoljilo.
- Nitko ovdje nije došao zbog onoga što je predmet vaše rasprave, nego zbog onoga što je predmet naše rasprave. Ne sumnjamo da su te vaše kazete dobre. Vi ste stručnjaci. Mi ih samo ne želimo na toj lokaciji. - kazao je Mato Klarić, naglasivši kako će Vijuš vrlo kratko biti problem tek stanovnika naselja Naselja Mikrorajon i Naselja hrvatskih branitelja odnosno da će postati problem grada.
Iz Komunalca su, pak, naglasili kako će dosadašnje mjere ovim izmjenama biti pojačane.
Duga rasprava koja je na mahove postala nepristojno prepucavanje i višeglasje nastavljena je u Maloj vijećnici županijske Uprave bez medija koji su smatrali da je u punom opsegu ionako ne mogu prenijeti svojim slušateljima/gledateljima/čitateljima.
No, sama Javna rasprava i dalje traje pa građani još stignu prigovoriti sve što žele te poručiti Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije zašto ne bi trebalo dopustiti izmjene na Odlagalištu Vijuš. Kako će RCGO Šagulje teško biti izgrađene i otvorene u ovom desetljeću - pravo je pitanje gdje bi onda trebao biti odlagan otpad Brođana. U svakom slučaju, uvid u potpunu dokumentaciju građani mogu dobiti do 7. listopada 2024. godine svakog radnog dana od 8 do 14 sati, u prostorijama slavonskobrodske gradske Uprave u Tvrđavi Brod. Sva mišljenja, primjedbe i prijedloge o Stručnoj podlozi, moguće je upisati u knjigu primjedbi koja će biti dostupna u gradskoj Upravi, a bilo je moguće izreći ih i u zapisnik na današnjem javnom izlaganju. Treća je opcija, pak, dostaviti ih pisano, poštom ili osobno za vrijeme trajanja javne rasprave, zaključno sa 7. listopada 2024. godine, s naznakom „Stručna podloga – Vijuš-jug“, na adresu: Brodsko-posavska županija, Upravni odjel za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša, Petra Krešimira IV br.1, 35000 Slavonski Brod.