2042
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nedavno dovršena rekonstrukcija pješačke zone u ulicama Ante Starčevića i Ivana pl. Zajca u Slavonskom Brodu, na koju su Brođani čekali više od godinu dana, izazvala je različite reakcije među stanovnicima. Unatoč činjenici da će radovi službeno biti završeni u narednim danima te da je varaždinska tvrtka Hidroing uspješno izvela projekt vrijedan dva milijuna eura, komentari na društvenim mrežama i lokalnim portalima jasno pokazuju kako su reakcije građana podijeljene - neki su oduševljeni, neki razočarani.
Gradska uprava je, stoga, zakazala sastanak sa stanovnicima i gospodarstvenicima na kojem će svi zainteresirani imati priliku iznijeti svoje stavove i eventualne primjedbe, prije zatvaranja gradilišta i preuzimanja obavljenog. Sastanak će biti održan 15. listopada 2024. u 9 sati u Velikoj vijećnici Gradske uprave Slavonskog Broda, a očekuje se da će brojne primjedbe koje su se pojavile u javnom prostoru biti tema rasprave.
Radovi na rekonstrukciji započeli su krajem rujna 2023. godine i, kao što je to često slučaj s velikim infrastrukturnim projektima, trajali su dulje od planiranog. Tijekom radova, pješačka je zona bila djelomično zatvorena, a stanovnici i poslovni subjekti morali su se prilagoditi promijenjenim uvjetima. Konačno dovršena pješačka zona vizualno je modernizirana, a o novom je rješenju PlusPortal nedavno pričao s arhitektom Brunom Rechnerom.
Građani su i povodom tog teksta komentirali različito.
Neki ukazavši i na tehničke nedostatke, poput problema s odvodnjom, što je primijetila N.M.
- Sustav odvodnje i čišćenja je uređen tako da su ploče postavljene iznad ulaza i u hodnik se slijeva voda od kiše, prljavština od pranja i čišćenja. Bravo, baš idealno! Kojem arhitektu se obratiti da se to riješi? - napisala je N.M., izražavajući nezadovoljstvo zbog izvedbe koja bi mogla izazvati dugoročne probleme u održavanju zone.
Pojedini stanovnici također smatraju da su estetski elementi pretjerani i neprikladni za povijesni karakter zone.
- Ploče su super, ali ovi betonski lonci su previše. Kad pogledaš niz ulicu, izgleda kao da je puna tih betonskih cvijetnjaka, previše je. - napisao je P.S.
Jedan od stanovnika, M.T., izrazio je zabrinutost oko očuvanja zone zbog gustog prometa i čistoće.
- Sad treba zabranu staviti za dostavna vozila i kamere pa nek' onda klinci bacaju okolo papire, a ovi iz ugostiteljskih objekata prljaju. Treba čuvati kad je već napravljeno da traje, a ne razjebati k'o prije. - napisao je M.T.
Sličnu zabrinutost zbog nedostatka prometnih prepreka podijelio je i drugi stanovnik, M.M.
- Šteta što će grad nastaviti s tradicijom apeliranja vozačima da ne voze njome. Gdje su barijere? - komentirao je M.M., ukazujući na dugogodišnji problem nepoštivanja prometnih zabrana u pješačkim zonama.
Ovi komentari odražavaju zabrinutost stanovnika da bi ovi nedostatci mogli ugroziti dugoročnu funkcionalnost i izgled pješačke zone koji bi ipak trebao potrajati u narednim godinama, ako ne i desetljećima.
S druge strane, neki građani izražavaju veliko zadovoljstvo novim izgledom pješačke zone, hvaleći modernizaciju i funkcionalnost prostora. Oni koji podržavaju projekt vjeruju da će novi izgled značajno pridonijeti vizualnoj atraktivnosti grada te boljem korištenju javnog prostora.
A.B., jedna od njih.
- Odlično izgleda, a još nije niti gotovo! Nikad nismo imali ljepšu i moderniju ulicu! - poručila je.
Unatoč prigovorima, podrška modernizaciji dolazi i od onih građana koji vide ovu obnovu kao nužan korak naprijed u razvoju grada.
Na nadolazećem sastanku 15. listopada, građani će konačno dobiti priliku detaljno iznijeti svoje primjedbe i prijedloge za moguće prilagodbe novouređene pješačke zone. Ostaje za vidjeti hoće li gradske vlasti uvažiti različita mišljenja te pronaći rješenje koje će zadovoljiti većinu stanovnika. Do tada, rasprave se nastavljaju, a pješačka zona u centru grada ostaje pod budnim okom javnosti.
Da naravno u zemlju... Trebamo raditi na tome da u svijest gradjana usadimo da čuvamo naš grad na način da se pažnja posveti ( raspodjeli kadar mupa ) npr subota na nedjelju tad rade vjerojatno najveće probleme. Zatim kamere i... Prikaži svei kazne. Nema veze maloljetan punoljetan. Kazna roditeljima odnosno račun ispostavljen za saniranje štete. Nitko ne bi žvaku bacio na pod da je tako a kamoli vece devastacije. Tinejdžeri su problem. Sumnjam da ima koristi educirati roditelje o kulturijer to su trebali oni vec za stolom. Znači samo i jedino kazne.
Arhitekti,urbanisti,dizajneri i ostali iz sličnih branši iz bivše Yuge su bili doktori znanosti za ove lopatare danas. Pa kome je palo na pamet unakaziti ulicu ovim čudovištima od saksija za sadnice? Zar se ta drvca nisu mogla kao na početku... Prikaži sveu korza zasaditi drito u zemlju? Za ulicu rekao bih kao Oliver 'bez duše lijepa' ali nit' je lijepa nit' ima dušu. Kombinacija kičeraja neukusa i neznanja.