SLAVONSKI BROD - Župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić idući će tjedan vjećnicima Županijske Skupštine podnijeti izvješće o svom radu u prvih šest mjeseci ove godine. To je samo jedna, od ukupno 16. točaka dnevnog reda Sjednice, koja je zakazana za 2. listopada s početkom u devet sati.
Jedna od točaka predloženog dnevnog reda je i Analiza poslovanja gospodarstva Brodsko-posavske županije u 2017. s dostupnim pokazateljima za 2018. koju je dao županijski Upravni odjel za gospodarstvo na čelu sa v.d. pročelnicom Gordanom Fabčić. U Zaključku izvješća, o kojem će raspravljati županijski vijećnici, 2017. godina navodi se kao godina nastavka pozitivnih trendova (?!) u kojoj su "poduzetnici Brodsko-posavske županije uspješno poslovali".
Takav zaključak u Uredu za gospodarstvo temelje na podatku da je ostvarena dobit 1917 poduzetnika, koji su zapošljavali 17.131 radnika, iznosila 445,3 milijuna kuna (24,8 posto više nego li 2016.), a gubitak je bio 180,4 milijuna kuna te je za 30,6 posto bio viši nego li godinu ranije.
"Poduzetnici Brodsko-posavske županije su u 2017. godini pozitivno poslovali te su ostvarili neto dobit u iznosu od 264,9 milijuna kuna, što je u odnosu na 2016. godinu povećanje od 21,1 posto", piše u Analizi koju potpisuje v.d. pročelnica Fabčić.
Kao veliki poduzetnik koji je ostvario najveću dobit u 2017. godini naveden je Đuro Đaković TEP, koji je sa 403,3 milijuna kuna izvoza županijski lider i na tom polju. U Analizi poslovanja gospodarstva u protekloj 2017. godini navedeno je kako je prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u Brodsko-posavskoj županiji iznosila 4 839 kuna što je za 3,3 posto više nego li godinu ranije. U odnosu na Hrvatski prosjek brodsko-posavski radnici imali su 9,9 posto manju prosječnu plaću. Najveću prosječnu mjesečnu neto plaću po zaposlenom, u iznosu od 16.610 kuna, isplatila je tvrtka Simplex d.o.o.
Navodeći podatak kako se broj zapolenih u 2017. povećao za tri posto u odnosu na 2016., u Analizi je navedeno i kako je posljednje četiri godine drastično smanjena registrirana nezposlenost u najvećoj mjeri rezultat "administrativnih razloga odnosno izmjene zakonskih propisa". A to u brojkama iskazano izgleda ovako: kraj 2017. dočekali smo sa 8547 registriranih nezaposlenih osoba, što je za 1555 njih manje nego li na kraju 2016. godine. Trend smanjenja registrirane nezaposlenosti nastavljen je, navodi se u izvješću, i u prvih šest mjeseci ove godine te je koncem lipnja na evidenciji bilo 6588 nezaposlenih osoba.
Kako će ovu i ovakvu sliku analize poslovanja županijskog gospodarstva ocjeniti županijski vijećnici ostaje pričekati slijedeći tjedan i zakazanu sjednicu Županijske skupštine. Što, pak, o njoj misle građani - čini se - ne treba niti pitati. Jer da je velikom broju njih onaj prosjek od nepunih pet tisuća mjesečnog primanja (o onom prosjeku višem od 16 tisuća kuna niti ne razmišljaju, nap.a.) ne bi u sve većem broju odlazili iz zemlje i dodatno doprinosili tek prividnom smanjenju broja nezaposlenih.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
balkanforever30.09.2018. u 08:31
Baš ste za svaku pohvalu. Prije rata je 17000 zaposlenih imao samo Đuro, a sada cijela županija. Bravo.
-
Brodanin_sb30.09.2018. u 05:00
Blago se tep ovim radnicima. Kad najbolje zaradjuje firma u zupaniji.onda vjerojatno imaju brutalne plate. Iznad prosjecne !
-