Grad je odlučio da bi spremnici za otpad trebali stajati na mjestima na kojima ih stanari nikako ne žele. Već tjednima ne pronalaze zajednički jezik.
SLAVONSKI BROD - Smještaj spremnika za odvojeno prikupljanje otpada i dalje je goruće pitanje u slavonskobrodskom Naselju Andrije Hebranga koje se ispostavilo prilično problematičnim glede novih zahtjeva gradske Uprave (iz prošlogodišnje nove Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Slavonskog Broda - vidjeti u nastavku).
PlusPortal
Stanari bloka šest, naime, spremnike ne žele ispod svojih prozora, u haustorima i zatvorenim prostorijama unutar zgrade, kao ni u prolazima koji za to nisu namijenjeni.
Kako se složilo 12-ero okupljenih na sinoćnjem sastanku (predstavnici minimalno 80-ero ljudi), u pronalasku rješenja nije im pomogla ni činjenica da je to Naselje dom (i) gradskog pročelnika Upravnog odjela za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša.
- Smatramo da Grad Slavonski Brod posao nije odradio korektno i da je veliki propust napravljen jer struka nije uključena u to, nego je sve prepušteno građanima i bačeno na leđa građana. Samo u našem naselju imate nekoliko potpuno različitih rješenja za smještaj spremnika za otpad. Problem se treba riješiti na obostrano zadovoljstvo. Njihovim rješenjima nitko nije zadovoljan. Predložili su da spremnike stavimo u biciklanu koja je unutar zgrade. Tu će problem biti žohari, štakori, mravi i sve ostale neugode za stanare. Toga imamo i bez smeća. Svake godine dezinsekcijom se borimo protiv toga. Drugi prijedlog bio je - haustor. Neprihvatljivo jer, bez obzira na to što se radi o našoj čestici, ne možemo tako provoditi samovolju i zagrađivati prolaz ostalim sugrađanima, tko god to bio. To je prolaz i ne služi za drugu namjenu. Što ako dođe do požara pa zapriječimo prolaz? Zar se mora desiti neka nesreća da bi se netko opametio? - za PlusPortal je u ime stanara kazao Danijel Majdančić.
Bude li Grad i dalje zahtijevao da spremnike smjeste u haustor / na prolaz, učinit će to samo pod uvjetom da iz Uprave stigne službena odluka - kako stanari u budućnosti i u slučaju tužbi ne bi odgovarali za bilo koji od mogućih scenarija. Ne shvaćaju, naglašavaju, ni kako će Komunalčevi djelatnici doći do spremnika na tom mjestu u trenutku kada budu zauzeta sva parkirna mjesta - jer je tada pristup njima u cijelosti blokiran.
Foto: Ž.G.
- Zašto uopće radimo nešto što potencijalno može dovesti do bezbroj novih problema? Zašto jednostavno ne sjednemo zajedno i ne osmislimo zadovoljavajuće rješenje? Problem je što Grad sada s nama odbija i komunicirati. Ne razumijemo zašto nas ne poslušaju. Zašto se svi ne odlučimo na neko trajnije rješenje, na primjer podzemne spremnike - nikomu ne smetaju, nema smrada, praktični su. Da, skupi su, ali skup je i ovaj obični plastični crni kontejner. Košta dvadeset tisuća kuna. Podzemni spremnici barem su dugoročno rješenje. - smatra Majdančić.
Drugdje na Hebrangu, stanari su se snašli kako su umijeli i znali. Pojedinim rješenjima i sami smo se čudili u članku OVDJE.
- Susjedi se boje kazni. I mi isto, ali ne želimo samo zbog toga što je 'pet do dvanaest' pristati na loše rješenje. Ti kavezi koštaju tisuću eura, mi to moramo platiti. I što ćemo ako ih ubrzo budemo morali micati? Uostalom, kakvo je to rješenje - hoće li nam čitav grad biti u kavezima? Grad sam u svojoj Odluci navodi da je, u slučaju kada je spremnike nemoguće smjestiti na vlastitu parcelu, moguće dogovoriti smještaj na javnoj površini, u neposrednoj blizini čestice korisnika. Tražili smo to službeno, odgovor nismo dobili. Nakon tjedan dana otišli smo na razgovor, došli su vidjeti stanje i nisu napravili nikakav zapisnik. Imamo samo „javit ćemo vam se“, nikakav službeni odgovor. - kažu stanari.
Komunikaciju s Gradom počeli su prvog dana veljače, no otad stoje na mrtvoj točki.
- Možda jesmo kasno krenuli s rješavanjem problema. Možda smo zakasnili mjesec dana, ali oni su zakasnili deset godina. To se trebalo rješavati postepeno kako bismo došli do boljeg suživota s našim susjedima uz komunalni otpad koji svi proizvodimo. I mi smo djelomično krivi jer ga stvaramo, ali omogućite nam priliku da zajednički riješimo problem, a ne da ga na godinu dana gurnemo pod tepih. Apsurd je da, stanari zgrada koje su zatvorile svoje spremnike, smeće bacaju u naše spremnike koji su i dalje na otvorenom. Već to pokazuje da ljudi nisu spremni da im pod prozorima i u ulazima smrdi smeće. Uostalom, članovi Udruge Vrapčići za lijepih dana tu provode vrijeme, piju kave. Zašto bismo im oduzeli taj prostor. Je li cilj razdvajanje otpada ili gdje smjestiti spremnike? Kao da je ovo prvo zaboravljeno, žute vrećice su pale u zaborav i bitno je samo smještanje spremnika. - mišljenja je Majdančić.
Već 2. veljače stanari su dobili opomenu na ulazna vrata jer spremnike nisu smjestili na lokaciju koju je odredio Grad odredio (smetlarnik ili haustor).
Foto: Ž.G.
- U našem ulazu ne postoji navedeni smetlarnik. Projektirano i izvedbeno stanje nigdje ne spominje smetlarnik već prostor za bicikle koji se nalazi unutar ulaza, a drugih zajedničkih prostorija nemamo. Novije zgrade u gradu to imaju. No, u takvim slučajevima, ulaz za smeće je odvojen, postoji poseban ključ i time je omogućen poseban pristup i Komunalcu. Ne želimo da nam ulaz smrdi po smeću, pogotovo ljeti. To je užasan smrad i zašto bismo si dodatno navlačili štetočine u zgradu. Sve je moguće riješiti puno elegantnije i jeftinije. Jedan kružni tok manje i riješen problem smeća. Grad pušta nama da se međusobno svađamo, a mi to ne želimo. Zašto bismo, da nama ne smrdi, smeće gurnuli susjedima pod nos. To nije rješenje. - kazala je Dijana Mihić.
Stanari najavljuju peticiju, a Grad na sve kaže:
„Gospodin Majdančić prvi je e-mail o problematici smještaja kontejnera poslao tek 1. veljače 2023. godine, dakle dva mjeseca nakon što je uveden novi sustav gospodarenja miješanim komunalnim otpadom te gotovo tri mjeseca nakon sastanaka u Gradskoj upravi održanih s predstavnicima suvlasnika u višestambenim zgradama, a u sklopu kojih je suvlasnicima najavljen novi sustav odlaganja miješanog komunalnog otpada kako bi se mogli pravovremeno pripremiti za isti. Unatoč tomu, a sukladno informacijama naših stručnih suradnika, gospodinu Majdančiću, kao i još dvojici predstavnika suvlasnika stanara iz Naselja A. Hebranga, predstavljena su rješenja oko smještaja njihovih kontejnera. Konkretno, kada je riječ o bloku VI, predloženo je da kontejnere za otpad smjesti u haustor koji se nalazi pod njihovom česticom, što je gospodin Majdančić odbio. Ovim putem ujedno ističemo kako stanari u Naselju A. Hebranga, blok VI, imaju više mogućnosti za smještaj svojih kontejnera i to na vanjskim površinama (već spomenuti haustor kao i manji vanjski prostor okrenut prema TD Komunalac – RJ Gradsko groblje i RJ zelenilo i čistoća) za razliku od ostalih blokova koji su unatoč ograničenosti s prostorom uspjeli riješiti tu problematiku.“