/ 40
2278
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodski srednjoškolci pokazali su danas pravo i pozitivno lice mlađe generacije, aktivno sudjelujući u otvorenom i dvosmjernom Dijalogu s Ivanom Maletić, zastupnicom u Europskom parlamentu,Brankom Baričevićem, voditeljem Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj i Vladom Prskalom, pomoćnikom ministrice znanosti i obrazovanja. Taj međugeneracijski razgovor održan je u dvorani Glazbene škole u organizaciji Predstavništva Europske komisije i Europe Direct Informacijskog centra Slavonski Brod te u suradnji s Tehničkom školom iz Slavonskog Broda koja je na taj način proslavila i svoj Dan škole.
Odgojno-obrazovni izazovi, tržište rada u Hrvatskoj i ostatku Europe, migrantska kriza, osobna karijera mladih Europljana i demokratski procesi, kao i funkcija Europskog parlamenta i Komisije, samo su neke od glavnih tema koje su mladi izabrali kao svoja pitanja sugovornicima.
- Tema današnjeg dijaloga je Europska unija i budućnost mladih. Smatram da je važno educirati mlade kako da sudjeluju u svibanjskim izborima 2019. godine, kao i u drugim demokratskim procesima. Pred Europom su brojni izazovi i svi se, pa i mi Brođani, moramo uključiti u njihovo rješavanje. - kazala je Božica Sedlić iz Europe Directa Slavonski Brod.
Izravno iz Bruxellesa u Slavonski je Brod stigla i zastupnica kojoj je želja, kako je sama rekla, 'služiti mladim ljudima'.
- Mladima želimo približiti koje sve politike na razini Europske unije postoje za njihovu bolju budućnost, ali i čuti što oni žele i kako oni sebe vide u budućnosti, koje bi aktivnosti i projekte htjeli da realiziramo i usmjerimo prema njima. Tomu služe ovakvi dijalozi. Mlade moramo uključiti, otvoriti im se i onda će i oni vidjeti svoju budućnost u Hrvatskoj. - poručila je europarlamentarka Ivana Maletić.
Slavonskobrodska poljoprivredna škola odavno je primjer dobre prakse strukovnog obrazovanja, stoga razgovor s mladima nije mogao proći bez Brođanina Vlade Prskale.
- Dok sam radio u Srednjoj školi Matije Antuna Reljkovića, realizirali smo preko 25 projekata Europske unije. Imali smo sredstva kojima smo mogli mijenjati kvalitetu strukovnog obrazovanja. U Ministarstvu se sada bavimo promjenom paradigme strukovnog obrazovanja. Učenje je tamo gdje se obavlja rad. Danas je Hrvatska u mogućnosti koristiti sredstva EU. Opremit ćemo škole i uvesti drugačiji oblik edukacije. Pripremit ćemo nastavnike koji su ključni za provedbu strukovne reforme. - kazao je Vlado Prskalo, najuspješniji slavonskobrodski ravnatelj srednje škole, danas pomoćnik ministrice Blaženke Divjak.
- Ovo je 1300. koji podupire Europska unija s ciljem razmjene mišljenja s građanima jer je ponekad Europska komisija odijeljena od problema koje građani proživljavaju. Cilj je da budemo fokusirani na neke određene teme. Drago nam je da je u Slavonskom Brodu odabrana tema obrazovanja mladih, posebice u kontekstu predstojećih izbora za EU parlament. Na prošlim je izborima sudjelovalo samo 25 posto građana i stoga nam je cilj uvjeriti ljude da je njihov glas sredstvo za postavljanje boljih uvjeta u budućnosti.- poručio je Branko Baričević.
Učenici koje na fotografijama vidite zabuljene u mobitele, nisu se dosađivali, nego su pitanja postavljali putem mobilne aplikacije i tako ih odašiljali na pravo mjesto i pravim ljudima koji su pokušali na njih što preciznije odgovoriti u tek dvije minute. Sudionicima Dijaloga koji ne govore hrvatski jezik, osiguran je prijevod putem slušalica spojenih na poseban uređaj, a neki su se učenici ohrabrili pitanje postaviti izravno, govoreći u mikrofon.
- Koliko zapravo znače građanske kompetencije i što se radi na njihovom razvoju te što mislite o uvođenju građanskog odgoja u hrvatske škole? - upitao je sudionike Dijaloga učenik Tehničke škole, Leon Mihelčić koji je uživao u ovakvom obliku komunikacije s mladima. Europsku uniju Leon vidi kao priliku te, uz hrvatsko državljanstvo, jednako vrednuje i europsko, a odlazak mladih optimistično doživljava kao učenje, unaprjeđivanje i širenje iskustva.
Vlado Prskalo odgovorio je kako je bitno da populacija bude obrazovana u svakom pogledu. Sve vrijednosti koje su potrebne mladom čovjeku trebaju biti uključene u obrazovni proces, poručio je Prskalo, naglasivši kako „svijet trči dok mi još uvijek hodamo" te je, stoga, potrebno puno toga mijenjati na hrvatskim školama i nastavnicima.
Ostala pitanja mladih Brođana moguće je pročitati i u galeriji fotografija.
- Postavljala sam pitanja o obrazovanju mladih i stanju nakon Brexita, točnije, hoće li mladi moći studirati u Velikoj Britaniji. Moju generaciju zanima studiranje u inozemstvu, osobno namjeravam također pokušati, ali ne znam koliko ću u tomu uspjeti. U Nizozemskoj, primjerice, ne mogu studirati hrvatski učenici koji nisu iz gimnazija pa ću i danas istražiti hoće li to biti promijenjeno. - za SBplus kazala je Dajana Ivičić, učenica drugog razreda Ekonomsko-birotehničke škole, smjera hotelijersko-turistički tehničar.
Svojim su stavovima, razmišljanjima, odlučnošću i samouvjerenim nastupom slavonskobrodski srednjoškolci danas pokazali kako su spremni za Europu. Ugodno su iznenadili predstavnike Europe i Ministarstva, a svoj grad, nastavnike, ravnatelje i prijatelje učinili ponosnima.