3882
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - U veljači ove godine Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest objavila je Natječaj za „Nagradu za najbolji rad mladih povjesničara iz povijesti Slavonije, Srijema i Baranje” u kojem su mogli sudjelovati autori mlađi od 26 godina. Jučer, u čitaonici Podružnice, dodjelom nagrada najboljima, natječaj je okončan.
Većinom zanimljivi radovi...
Na ovogodišnji prvi natječaj pristigli su radovi jedanaest autora, a vrednovao ih je žiri u sastavu dr. sc. Miroslav Akmadža, dr. sc. Stanko Andrić, dr. sc. Suzana Leček, dr. sc. Zlata Živaković-Kerže i dr. sc. Dinko Župan. Iako je nekoliko radova diskvalificirano jer se njihovi autori nisu držali propozicija o opsegu rada, žiri većinu radova smatra zanimljivim i, uz neke preinake i dorade, pogodnim za objaviti u časopisu „Scrinia Slavonica" pa će, u tom smislu, rekao je predstojnik Podružnice dr. sc. Stanko Andrić, Uredništvo časopisa će kontaktirati većinu autora. O ciljevima raspisivanja natječaja rekao je:
– Raspisivanjem natječaja za najbolji znanstveni rad mladih znanstvenika Institut je želio doprinijeti življem i intenzivnijem istraživanju povijesti ovoga dijela Hrvatske. Kao drugo voljeli bismo sa svoje strane potaknuti historiografska istraživanja i pisanje u najmlađoj populaciji povjesničara, odnosno onih koji su tek stupili na polje sustavnijeg , produbljenijeg, poznavanja i istraživanja prošlosti. Pri tom nam nije bio važan kriterij jesu li ti mladi povjesničari studenti, doktoranti ili možda ne studiraju povijest nego se zanimaju nečim drugim. U središtu pozornosti bili su nam radovi koji su pristigli na natječaj. Nastojali smo vrednovati njihovu originalnost, kompetenciju, upućenost u izvornu građu i literaturu, vladanje znanstvenim aparatom i pismenom vještinom.
... i zanimljive teme
Ovogodišnje nagrade (povelja o dodijeljenoj nagradi, pet izdanja Instituta i novčani dio) osvojili su: Sergej Filipović iz Osijeka – 1. nagrada, za rad „Reguliranje prostitucije u Osijeku na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće”; Maja Vonić iz Đakova – 2. nagrada, za rad „Španjolska gripa u Osijeku 1918. godine” i Mario Tomas iz Slavonskog Broda – 3. nagrada, za rad „Obilježja krize složenog poduzeća 'Đuro Đaković' Slavonski Brod od demokratskih promjena 1990. do Domovinskog rata”.
Prostitucija i danas kontroverzna
Filipović, koji je inače na doktorskom studiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu – moderna i suvremena hrvatska povijest o temi kojom se u radu bavio rekao je:
– Na temu sam naišao slučajno, ali mi je zanimljiva jer je i dan danas kontroverzna. Prostitucija u obuhvaćenom vremenu, za razliku od danas, bila je legalna, ali kao i danas, moglo bi se reći, na marginama, a u Osijeku je stanje bilo slično kao i u ostalom dijelu Austrougarske. Zanimljivo je što se većina vojnika koji su bili stacionirani u Osijeku zarazilo spolno prenosivim bolestima iako su prostitutke imale obavezne preglede svaki drugi dan. Broj prostitutki je varirao, najčešće su dolazile iz Mađarske a djelovale su u četiri bordela od kojih su dva bila u Gornjem, a dva u Donjem gradu. Prostitutke su imale iskaznicu i plaćale su dozvolu za bavljenje prostitucijom.
Enigma manje (od očekivane) smrtnosti
Vonić, također na doktorskom studiju moderne i suvremene hrvatske povijesti:
– Tema mojeg rada razvila se iz jednog ispita na fakultetu, a nagrada mi je na određeni način priznanje da nisam 'zalutala' u povijest. U Hrvatskoj nema puno literature koja se bavi problemom 'španjolske gripe' u Hrvatskoj, a nekoliko suvremenih članaka uglavnom se odnosi na 'španjolsku gripu' u Zagrebu. Iznenađena sam jer epidemija u Osijeku nije bila tako raširena i smrtnost tako velika kao u ostalim dijelovima svijeta. Posebno je zanimljivo što je u Osijek, u Tvrđu, krajem rata, dolazila i srpska vojska među kojom je inače, na područjima s kojih su dolazili, epidemija bila raširena, ali unatoč toj 'silnoj' vojsci u Osijeku, i masovnim okupljanjima zbog vojno-političkih razloga, smrtnost je bila daleko manja od one koja bi se mogla očekivati.
Transformacija Đure Đakovića bila je nužna
Tomas, diplomirani povjesničar:
– S prelaskom iz jednog sustava društvenog uređenja u višestranačje poklopilo se i propadanje gospodarskog sustava koji je ranije bio prilagođen drugačijim i drugim tržištima, a zbog gubitka istih, nije bilo svrhe zadržavati razinu proizvodnje pa je bilo neodrživa i tolika zaposlenost što je, opet, dovelo do velikih gospodarskih i socijalnih posljedica po grad Slavonski Brod i širu okolicu. Transformacija iz složenog poduzeća u holding bila je nužna i jasno je da to nije išlo bez politike, no puno ljudi, koji su prije radili u Đuri Đakoviću, ostalo je bez posla pa je razumljivo kako ovoj temi mnogi pristupaju emotivno, uostalom kao i mnogim drugim temama iz novije povijesti.
Audio prilog: Cijela izjava Maria Tomasa o Đuri Đakoviću u razdoblju od 1989. do 1991. godine (mp3, trajanje 3:51)
„Obilježja krize složenog poduzeća 'Đuro Đaković' Slavonski Brod od demokratskih promjena 1990. do Domovinskog rata” - već postavljanje vremenskih granica pokazuje totalno nerazumijevanje događaja koji su doveli do transformacije i propadanja ĐĐ-a. Ako se već nije htjelo baviti jednim dužim... Prikaži sve logičnijim periodom, onda se svakako trebalo početi od sredine osamdesetih. Ovako, to je kao da sudite o nekoj terminalnoj bolesti na osnovu posljednjih nekoliko sati života. Ne zanima vas kako se čovjek zarazio ili obolio, koji je tijek bolest imala, kakve su terapije primjenjivane, je li bilo ikakve nade u nekom trenutku, je li bolesnik usput pokupio još koju bolest itd. Na sreću nisam čitao taj rad i ne znam čemu služi. Ponavljam, odabrani period nemože i neće ništa reći o ĐĐ-u te je onda pretenciozno radu dati naziv "Obilježja krize". Ovo sam napisao bez ikakvih emocija koje bi urjecale na sadržaj posta :)