ZAGREB / SLAVONSKI BROD - Dugovanja hrvatskih bolnica i ljekarni prema veledrogerijama svakodnevno rastu za 20 milijuna, a dug je početkom ožujka dosegnuo razinu od čak šest milijardi kuna, što je oko polovice duga u sustavu zdravstva - upozoravaju (i) danas iz HUP - Koordinacije veledrogerija.
Unatoč tim opetovanim upozorenjima posljednja dva mjeseca te najavama nadležnih iz Vlade Republike Hrvatske o nastavku pregovora, odgovora ni rješenja i dalje nema pa tako ni značajnijih uplata.
- U nešto više od tjedan dana, broj bolnica u kojima smo bili prisiljeni aktivirati zaštitne mehanizme prilikom isporuke lijekova i medicinskih proizvoda skočio je s 15 na 22. Riječ je o 30-postotnom povećanju, pri čemu na listu gotovo svaki dan dolazi jedna nova bolnica koja ne podmiruje svoje obveze redovito. Nastavi li se ovom dinamikom, pod uvjetovani režim isporuke mogla bi u kratkom razdoblju doći većina bolnica diljem zemlje, koje svoja plaćanja ne vrše u zakonskom roku od 60 dana. Situacija nikad nije bila gora – bolnice su prestale s plaćanjem, HZZO je prestao s plaćanjima prema ljekarnama, veledrogerije prestaju s isporukom, dobavljači prestaju s isporukom prema veledrogerijama koje polako ostaju bez lijekova. Sustav nije održiv. Veledrogerije će zato biti prisiljene pooštriti uvjete isporuke lijekova i medicinskih proizvoda. - istaknula je predsjednica HUP-Koordinacije veledrogerija, Diana Percač.
Dio bolnica posljednja je dva mjeseca prestao s bilo kakvim plaćanjima, mnoge su podmirile tek deset posto isporučene robe, dok je rok plaćanja HZZO prema ljekarnama prešao 150 dana. Iz tog razloga, nastavlja se s isporukom onoliko robe koliko zdravstvene ustanove mogu platiti (1:1). Istovremeno, veledrogerije redovito i u roku plaćaju sve poreze i doprinose jer bi ih, u suprotnom, ista država koja im duguje više od šest milijardi – ovršila. Zbog toga, institucije u vlasništvu države i jedinica lokalne samouprave ne bi smjele generirati nelikvidnost.
HUP koordinacija veledrogerija nastavlja redovito ažurirati Brojač duga na mrežnim stranicama HUP-a (http://www.hup.hr/) kako bi javnost svakodnevno bila upoznata sa stanjem dugovanja bolnica i ljekarni za isporučene lijekove.
Uzme li se u obzir da državni proračun za 2021. godinu iznosi 147,3 milijardi kuna, dug veledrogerija u ovom trenutku čini čak 4,07 posto državnog proračuna. Tek svaka peta kuna utrošena u zdravstvenom sustavu odlazi na lijekove te je pravo pitanje na što i kako se potroše preostale 4 kune. Lijekovi uopće nisu najveći uteg zdravstvenog sustava, problem je negdje drugdje.
Dug u kunama na 10. ožujka 2021. iznosi 6,092,737,966.83 kuna.
Nakon svih ovih brojki i informacija, kontaktirali smo Upravu Opće bolnice „Dr. Josip Benčević" kako bismo provjerili jesu li postali dio 'crne statistike'.
Prema informacijama koje je SBplus-u potvrdio ravnatelj slavonskobrodske Opće bolnice, prim. Josip Samardžić, dr. med., u toj je ustanovi stanje jednako kao i krajem prošle godine. Točnije - i dalje sve obveze uspješno izvršavaju u roku od 30 dana - što je u gore opisanoj situaciji i trenutnom stanju diljem Lijepe Naše - itekako 'big deal'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -