KOGA BIRAMO NA LOKALNIM IZBORIMA?
Lokalni izbori su izbori za članove i članice općinskih i gradskih vijeća te županijskih skupština i zbori za općinske načelnice, gradonačelnike i županice te njihove zamjenike.
U nekim gradovima i općinama provodit će se i izbori za vijeća mjesnih odbora i gradskih četvrti/kotareva, takozvani izbori za mjesnu samoupravu.
TKO MOŽE GLASATI NA LOKALNIM IZBORIMA?
Pravo glasati na lokalnim izborima imaju svi hrvatski državljani i državljanke s navršenih 18 godina života te punoljetni državljani i državljanke drugih EU članica koji imaju prebivalište ili boravište u Hrvatskoj.
KAKO GLASAJU BIRAČI KOJI SU PRIPADNICI NACIONALNIH MANJINA?
Birači pripadnici i pripadnice nacionalnih manjina glasaju za iste liste i kandidate kao i sve biračice. Dodatno, imaju pravo birati zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnicu, odnosno župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, u onim jedinicama u kojima pripadnici pojedine nacionalne manjine čine najmanje pet posto. Pravo glasa imaju samo biračice i birači pripadnici manjina koji imaju prebivalište u toj jedinici.
Isto vrijedi i za pripadnike/ce hrvatskog naroda u predstavničkom tijelu jedinice u kojoj pripadnici neke nacionalne manjine čine većinu stanovništva.
MOŽE LI BIRAČ_ICA SVOJIM POTPISOM PODRŽATI VIŠE KANDIDACIJSKIH LISTI ODNOSNO KANDIDATURA?
Birač_ica može svojim potpisom podržati više kandidacijskih lista odnosno kandidatura unutar svoje jedinice.
Osobe u samoiolaciji i izolaciji zbog Covid -19 mogu podržati željene kandidate ispunjavanjem obrasca za skupljanje potpisa i dostavljanjem skenirane verzije predlagatelju liste.
ŠTO AKO BIRAČ_ICA NIJE UPISAN U IZVADAK IZ POPISA BIRAČA NA SVOM BIRAČKOM MJESTU?
Birački odbor je dužan uputiti birača_icu koji nije upisan u izvadak iz popisa biračica da može glasati na svom biračkom mjestu uz potvrdu koju će dobiti u uredu za opću upravu.
KAKO MOGU GLASATI BIRAČI_CE KOJI IMAJU TJELESNE MANE ILI SU NEPISMENI?
Birač_ica koji zbog kakve tjelesne mane ili zbog toga što je nepismen ne može samostalno glasovati, može doći na biračko mjesto s drugom osobom koja je pismena i koja će po njegovoj/njezinoj ovlasti i uputi zaokružiti redni broj ispred naziva kandidacijske liste, odnosno ispred imena kandidata za koje birač glasuje.
KAKO GLASAJU BIRAČI_CE KOJI SU U IZOLACIJI ILI SAMOIZOLACIJI ZBOG COVID-a TE BOLESNI?
Birač_ica koja zbog samoizolacije i bolesti uslijed COVID zaraze, te zbog teže bolesti, tjelesnog oštećenja ili nemoći nije u mogućnosti pristupiti na biračko mjesto, može o tome obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo najranije 3 dana prije dana održavanja izbora ili birački odbor na dan izbora do 12 sati te zatražiti glasanje od kuće.
ŠTO AKO SE NA DAN IZBORA NALAZITE U INOZEMSTVU ILI IZVAN MJESTA SVOG PREBIVALIŠTA, TE U BOLNICAMA I STARAČKIM DOMOVIMA?
Ako ćete u vrijeme izbora biti izvan mjesta svog prebivališta nećete moći glasati na lokalnim izborima. Prema Zakonu o lokalnim izborima glasanje na lokalnim izborima obavlja se samo na biračkim mjestima na području općine ili grada gdje se izbori provode.
MOŽE LI SE NA LOKALNIM IZBORIMA GLASATI PREFERENCIJALNO?
Na lokalnim izborima ne primjenjuje se preferencijalno glasanje niti za jedno predstavničko tijelo (županijsko, gradsko, općinsko vijeće).
Stranke, ondnosno grupe birača predlažu kandidacijske liste i na njima definiraju redosljed kandidata/kinja te birači_ce glasaju samo za željenu listu - zaokružujući broj ispred liste. Položaj na listi, počevši od prvog mjesta, te broj osvojenih mandata određuju koji će od kandidata/kinja ući u predstavničko tijelo jedinice.
SMIJEM LI FOTOGRAFIRATI GLASAČKI LISTIĆ?
Pravo svakog birača_ice je objaviti za koga je glasao, no zabranjeno je zahtjevati od nekoga da se izjasni o svojim biračkim preferenciijama. Fotografiranje glasačkog listića nije u skladu s pravilima izbornog postupka jer može ugroziti tajnost glasanja i može biti podloga za kupovinu glasova što je kazneno djelo.
TKO MOŽE PROMATRATI IZBORE?
Promatrati mogu promatrači_ce političkih stranaka ili grupe birača koji sudjeluju na izborima, promatrači nevladinih udruga koje djeluje na području neovisnog promatranja izbornih postupaka i/ili promicanja ljudskih i građanskih prava te promatrači međunarodnih organizacija koje djeluju u Republici Hrvatskoj.
Građanke zainteresirane za promatranje trebaju se javiti nekoj od udruga ili stranaka koje organiziraju promatranje izbora.
Pravo promatranja izbora obuhvaća promatranje cjelokupnog izbornog postupka, a naročito glasovanje, rad izbornih tijela i uvid u cjelokupni izborni materijal.
TKO IMA PRAVO PODNIJETI PRIGOVOR VEZANO ZA IZBORNE NEPRAVILNOSTI?
Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja ili u postupku izbora za članove predstavničkih tijela jedinica i izvršnih tijela jedinice mogu podnijeti političke stranke, nositelji kandidacijske liste biračica, kandidati, najmanje 100 birača ili najmanje 5% biračica jedinice u kojoj se provode izbori.
U KOJEM ROKU SE PODNOSI PRIGOVOR?
Prigovori zbog nepravilnosti podnose se nadležnom izbornom povjerenstvu u roku od 48 sati računajući od isteka dana kada je izvršena radnja na koju je stavljen prigovor.
Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja i u postupku izbora za članove županijske skupštine i Gradske skupštine Grada Zagreba i župana i gradonačelnice Grada Zagreba podnosi se Državnom izbornom povjerenstvu. Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja i u postupku izbora za članica općinskog i gradskog vijeća, općinskih načelnika i gradonačelnica podnosi se županijskom izbornom povjerenstvu.
Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske, odnosno županijsko izborno povjerenstvo dužno je donijeti rješenje o prigovoru u roku od 48 sati od dana kada je prigovor dostavljen, odnosno od dana kada su dostavljeni izborni materijali na koje se prigovor odnosi.
KADA SE PODNOSI ŽALBA USTAVNOM SUDU I U KOJEM ROKU?
Protiv rješenja nadležnog izbornog povjerenstva podnositelj_ica prigovora koji je nezadovoljan takvim rješenjem, ima pravo žalbe Ustavnom sudu Republike Hrvatske. Žalba se podnosi Ustavnom sudu Republike Hrvatske putem nadležnog izbornog povjerenstva u roku od 48 sati, računajući od dana kada je primljeno pobijano rješenje. Ustavni sud dužan je donijeti odluku o žalbi u roku od 48 sati od dana primitka žalbe.
Izvor: GONG
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -