SLAVONSKI BROD - Kršenje izborne šutnje koja je na snazi dan prije te na sam dan lokalnih izbora, neposlušni će građani platiti tri tisuće kuna, dok će kandidat na izborima za isti prekršaj platiti od deset tisuća do trideset tisuća kuna. Kazne za pravne osobe daleko su veće - od sto tisuća do pola milijuna kuna. Odgovorna osoba u pravnoj osobi, pak, za kršenje šutnje platit će od deset tisuća do 30 tisuća kuna.
Državno izborno povjerenstvo jutros je objavilo kako izborna šutnja počinje 15. svibnja u 00.00, a završava u nedjelju, 16. svibnja u 19 sati.
- Za vrijeme izborne šutnje zabranjeno je javno predstavljanje i obrazlaganje izbornih programa sudionika biračima, nagovaranje birača da glasuju za određenu kandidacijsku listu ili kandidata, objavljivanje procjena izbornih rezultata kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, izjava i intervjua sudionika izborne promidžbe te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela. - pojasnili su iz DIP-a.
Mediji, prvenstveno portali i oni koji imaju profile na društvenim mrežama, morat će iz svog programskog sadržaja također ukloniti sve što predstavlja izbornu promidžbu - od članaka, intervjua, bannera i sličnog.
Glasovanje će i ove godine ponajviše nadzirati Gong te izvještavati o svim nepravilnostima - kako na izbornim mjestima te u medijima, tako i pri praćenju ponašanja kandidata.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -