NUTS2 (hr. Nomenklatura prostornih jedinica za statistiku) klasifikacija, o kojoj je ranije pisao SBplus, u početku služila za izradu regionalnih statistika, a danas ona igra ključnu ulogu u što boljem iskorištavanju sredstava koja su nam na raspolaganju kroz Kohezijsku politiku Europske unije, kako piše na službenoj internetskoj stranici Brodsko-posavske županije, čiju objavu prenosimo u cijelosti.
Glavni cilj Kohezijske politike Europske unije, koja se još naziva i politikom solidarnosti, je osiguravanje financijskih sredstava za manje razvijene regije zemalja članica Europske unije. Razlike u razvijenosti regija postoje od samog osnutka Unije, a statistička podjela regija – NUTS2 klasifikacija, predstavlja instrument kojom se sredstva pravedno raspodjeljuju.
Na prvi pogled samo tehničko pitanje, klasifikacija NUTS-a Europske unije zapravo igra važnu ulogu u provedbi Kohezijske politike EU-a. Reorganizacija hrvatske NUTS2 klasifikacije u četiri statističke regije značajno će promijeniti uvjete za buduću provedbu Kohezijske politike u Hrvatskoj. Pravnu osnovu NUTS2 klasifikacija dobila je 2003. godine Uredbom (EZ) br. 1059/2003. Trenutna pravna osnova za NUTS klasifikaciju je Uredba (EU) 2016/2066., a 2018. ova je regulativa dopunjena dodatnim teritorijalnim tipologijama.
NUTS klasifikacija slijedi tri načela: a) donju i gornju granicu stanovništva; b) orijentaciju na administrativne podjele i c) redovne i izvanredne promjene. Uredba NUTS definira gornju i donju granicu ovisno o veličini – NUTS 1 (najmanje tri do sedam milijuna), NUTS 2 (najmanje 800 tisuća do tri milijuna) i NUTS 3 (najmanje 150 tisuća do 800 tisuća). Međutim, predviđaju se izuzeća pod određenim geografskim, socioekonomskim, povijesnim, kulturnim ili okolišnim okolnostima. Iako se pokušavaju alocirati regije usporedive veličine na istu NUTS razinu, još uvijek postoje velike razlike u populaciji na svakoj razini. U pravilu, klasifikacija NUTS-a odražava teritorijalnu administrativnu strukturu država članica, posebice radi prikupljanja podataka. U načelu postoji mogućnost promjene NUTS klasifikacije na nacionalnoj razini, ali samo svake tri godine. To može biti posljedica promjena u teritorijalnoj ili socioekonomskoj situaciji u regijama.
Vlada Republike Hrvatske u siječnju je predstavila prijedlog nove NUTS2 klasifikacije za Hrvatsku, a na temelju stručne podloge Instituta za razvoj i međunarodne odnose koji je u svom istraživanju razmatrao nekoliko opcija. Perspektivna je opcija statistička podjela Hrvatske na središnju i istočnu, sjevernu, jadransku i Grad Zagreb koji prelazi u kategoriju razvijenijih regija. Nova NUTS2 podjela omogućuje da velik dio područja Republike Hrvatske ostvari pravo na veći stupanj regionalnih potpora nego što bi to bio slučaj da se nastavi s korištenjem postojeće klasifikacije i to predstavlja najveću pozitivnu promjenu koju nosi nova klasifikacija. Izdvajanje Grada Zagreba u posebnu regiju omogućit će povoljnije uvjete za ostale hrvatske regije, posebice one na istoku. Istovremeno, Zagrebu se otvaraju mogućnosti razvoja prema vlastitim potrebama.
Takav redizajn NUTS2 klasifikacije dostavljen je EUROSTAT-u (europskom statističkom uredu) i tamo će biti revidiran.
Reorganizacija NUTS klasifikacije samo je jedan od uvjeta za buduću uspješnu provedbu Kohezijske politike EU u Hrvatskoj. Ključno je da operativni programi budu programirani na temelju potreba „s terena", pogotovo uzimajući u obzir gospodarske, ali i geografske različitosti unutar Republike Hrvatske. Upravo zbog toga, potrebni su konstantni napori i suradnja između Vlade Republike Hrvatske i jedinica lokalne i regionalne samouprave koje najbolje poznaju posebnosti hrvatskih regija.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -