Roditelji iz cijele Hrvatske svakog se 3. svibnja okupljaju u Slavonskom Brodu kako bi podijelili bol koju samo oni osjećaju i kadri su međusobno razumjeti. Svoje su najvoljenije izgubili u Domovinskom ratu, a tri su desetljeća čekali Spomendan kojim će ih se Lijepa Naša sjećati i kad jednom više ne bude članova obitelji da im zapale svijeću.
SLAVONSKI BROD - Kao i svake godine na datum 3. svibnja, Slavonski Brod ujedinjen je u sjećanju na svu poginulu i stradalu djecu u Domovinskom ratu. Najmlađe, a najveće, žrtve ratnih razaranja - njih 402 - ostaju trajna rana hrvatske povijesti.
Željka Gavranović / PlusPortal
Ipak, ove je godine značaj obilježavanja još veći - prvi put u povijesti cijela Hrvatska obilježava 3. svibnja kao spomendan.
Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Hrvatske i ove je godine organizirala prigodan program - čiji je središnji dio održan kod spomenika Prekinuto djetinjstvo uz Savu u Slavonskom Brodu. Stigle su obitelji stradale djece iz čitave Hrvatske. Zbog drugih obveza, premijer Andrej Plenković vijenac je položio sam, prije zajedničkog programa te se s roditeljima sastao u franjevačkom samostanu.
Izjavu je zato dao potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja, Tomo Medved.
- Danas smo s obiteljima i roditeljima ubijene djece. Žrtva djece u Domovinskom ratu najveća je rana našeg društva. Naša Vlada punih devet godina prepoznaje aktivnosti i napore kako bismo obiteljima koje su izgubile djecu, kroz normativni segment i zakonske okvire, postavili i regulirali dio zakonskih odnosa. Najgore je roditeljima koji godinama nose bol, stoga im i danas iskazujemo zahvalu i poštovanje. - kazao je ministar Medved.
Osim obitelji stradalih i udruga proizašlih iz Domovinskog rata - kao najvažnijih sudionika - u odavanju počasti u Spomen-parku Prekinuto djetinjstvo, sudjelovali su predstavnici Brodsko-posavske županije, Grada Slavonskog Broda, političkih stranaka, Policijske uprave brodsko-posavske,...
- Danas je doista najtužniji dan. Sve su tragedije teške, ali ovo je nešto najteže što se moglo dogoditi. To su nevine žrtve. Najviše ih je, nažalost, bilo u Slavonskom Brodu. Zato su zaslužili ovaj dan sjećanja. Živimo u uvjerenju da se ovakvo što više neće ponoviti jer je prebolno. - kazao je brodsko-posavski župan Danijel Marušić.
- Treći dan svibnja odavno je trebao ući u kalendare svih Hrvata, a ne samo Brođana. No, kaže se da nikad nije kasno. - kazao je jučer na ovu temu gradonačelnik Mirko Duspara.
Željka Gavranović / PlusPortal
S tim se mišljenjem slaže i žena koja je - ne samo u Brodsko-posavskoj županiji, nego i na nacionalnoj razini - desetljećima vodila bitku za sve civilne žrtve Domovinskog rata.
- Svi vi koji ste nas pratili, znate kroz što smo prošli sve ove godine. Predugo se čekalo sa Zakonom, predugo se čekalo da nas priznaju kao žrtve Domovinskog rata, predugo smo čekali i konačno dočekali ovaj spomendan za svu poginulu djecu. To ostaje za budućnost i kad nas više ne bude. U Slavonskom Brodu već imamo dvije obitelji iza kojih više nikoga nema. Za njih nema tko zapaliti svijeću. Ovo će biti način da im se buduće generacije oduže za sve ono što svima nama treba biti sveto. - kazala je Julijana Rosandić, predsjednica Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata.
Željka Gavranović / PlusPortal
Obilježavanje Spomendana je nastavljeno u Glazbenoj školi.
Krvava nedjelja
Dan, 3. svibnja 1992., najtragičniji je dan u povijesti grada Slavonskog Broda. Tog dana su se već od ranog jutra čule sirene za zračnu opasnost. Na grad je bačeno 12 aviobombi. Poginulo je ukupno 16 osoba, od čega šestero nedužne dječice. Ranjeno je tom prilikom 60 ljudi, od čega njih 30 teško.
U Slavonskom Brodu za vrijeme Domovinskog rata ubijeno je 29 nedužne djece i preko 300 civilnih osoba, a Slavonski Brod je po broju stradale djece u ratnim danima postao najpogođenijim gradovima u Hrvatskoj.
Spomenicima se Slavonski Brod poginule djece sjeća svih 365 dana u godini. Tako je 2000. godine ispred osnovne škole Hugo Badalić koja je tijekom Rata izgubila svoje brojne đake (njih čak 16-ero), podignut spomenik Djevojčica, a 2016. je podignut spomenik Prekinuto djetinjstvo u istoimenom spomen-parku koji je konačni oblik dobio 2022.