912
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svaki odrasli Brođanin zna što se dogodilo trećeg svibnja 1992. godine. Bio je to najkrvaviji dan Domovinskog rata za grad koji plovi Savom. Ukupno je 16-ero građana izgubilo život, a 60-ero ih je ranjeno, od čega polovica teško. Među poginulima je bilo i šestero djece, najmlađe dobi tek 20 mjeseci. Poginuli su u Ulici Franje Kuhača kada je na jednu od kuća pala granata.
Udruga hrvatskih civilnih stradalnika Brodsko-posavske županije te Udruge koordinacije branitelja, uz potporu Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, organizirale su danas obilježavanje 32. obljetnice stradanja grada Slavonskog Broda pod nazivom „Sjetimo ih se s ponosom i tugom“.
Rekla je koliko je zadovoljna onime što se dosad postiglo tom borbom.
- Imamo kostur Zakona i on nam je osnova za dalje. Treba ga dorađivati. Najmanje su dobila ranjena djeca. Zakinuta su. Zbog toga još punp toga treba odraditi. Nadamo se izmjenama i poboljšanju kvalitete življenja. Mi se sjećamo datuma svakog stradavanja djeteta. U lipnju će u Slavonskom Brodu biti susret obitelji iz cijele Hrvatske 'Mali križ - velika žrtva'. Roditelji polako stare i umiru. Na mladima je da čuvaju uspomenu. - kazala je Rosandić, dodavši kako bi uskoro 3. svibnja mogao biti rezerviran kao Nacionalni dan sjećanja na svu djecu stradalu tijekom Domovinskog rata.
Središnje polaganje vijenaca i paljenje svijeća bilo je održano na Plavom polju, kod spomenika „Djevojčica“, postavljenog ispred Osnovne škole „Hugo Badalić“ koju su pohađala brojna djeca čije je djetinjstvo rat grubo prekinuo. Svake je godine najpotresnije iznova slušati svjedočanstva roditelja koji su izgubili djecu.
Po završetku ceremonije sjećanja formirana je kolona koja je kroz gradski park pošla prema spomeniku hrvatskim braniteljima u samom centru grada.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.