1837
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Grb Grada Slavonskog Broda na jučerašnjoj je svečanoj sjednici Gradskog vijeća primio i diplomirani inženjer strojarstva, Nikola Veočić. Taj danas vitalni 81-godišnjak bio je i ostao prepoznatljivo lice Đuro Đaković Alatnice, u koju je došao 1990. godine.
- To se nije znalo, ali Alatnica je bila najveći proizvođač streljiva za Hrvatsku vojsku u Domovinskom ratu. Uz sebe je imala i vojnu industriju srednje Bosne. To se ne zna ni danas. Prvi put to u javnost izlazi tek sad, a nešto je napisao i Frano Piplović u knjizi Đuro Đaković u Domovinskom ratu. Proizvodili smo automatsku pušku, ručne bombe u četiri varijante,... a najveći prozvod je bila raketa 128 mm. Uradili smo za Hrvatsku jako puno. Samo za Oluju, za mjesec dana smo isporučili pet tisuća komada. Da biste znali što to znači... to vam je 125 tona streljiva ili 12 kamiona u jednom mjesecu. - otkrio je Veočić, direktor Alatnice.
Tijekom Domovinskog rata bilo je teško, ali ni u mirnodopsko vrijeme za velike radnike nema predaha. Današnje tržište rada, proizvoda i usluga također nosi ogromne izazove.
- Poslije Rata prešli smo na civilni sektor. Na globalnom tržištu smo i to je jako teško. Posla, objektivno, nema puno. Državne tvrtke financiraju se iz proračuna. Danas imamo 95-ero zaposlenih, od čega 10-ero inženjera. Izvozimo u Austriju, Njemačku i Švicarsku. Godišnji promet je oko četiri milijuna eura. To je nama dovoljno, s obzirom na vrstu proizvodnje i malo učešće materijala. Trošimo malo materijala, dakle, više prodajemo rad. - kazao je Veočić, spremno otkrivši novinarima i tajnu uspjeha: „Morate biti jako uporni i znati da, kad dođe kriza, nema spavanja. Ako se malo opustite - odmah padate!“.
Predlagač: Udruga „Krizni štab Slavonski Brod 1991/92.“
Nikola Veočić, dipl.ing.stroj., rođen 1943. godine u Tuzli, a nakon rođenja, sljedećih 20 godina živi u Beravcima te Srednju tehničku školu pohađa u Slavonskom Brodu. Nakon visokoškolskog obrazovanja u Sarajevu i dugogodišnjeg rada u Tvornici mašina i hidraulike Bratstvo u Novom Travniku gdje je za svoj rad bio cijenjen i nagrađivan, 1990. godine prelazi u Tvornicu Đuro Đaković - Alatnica gdje je zatekao tešku gospodarsku situaciju zbog nemogućnosti naplate potraživanja, nezaposlenosti i mnoštvo stečajeva. Njegovom zaslugom Alatnica je uspjela naplatiti, u to vrijeme gotovo nemoguća, klirinška potraživanja, a što je omogućilo stanoviti predah kako bi se tvrtka mogla preorijentirati na proizvodnju za potrebe Hrvatske vojske. Đuro Đaković Alatnica je na početku Domovinskog rata imala posebno mjesto u realizaciji lokalnih inicijativa i planova o pokretanju vlastite proizvodnje oružja i streljiva radi poboljšanja sustava obrane. Zahvaljujući njegovim iznimnim radnim iskustvom u proizvodnji vojnih i namjenskih proizvoda i brojnim kontaktima došlo je do uspostave neraskidivih veza s ljudima i tvrtkama iz srednje Bosne te inozemnih partnera, a što je u toj preorijentiranoj proizvodnji, uz svesrdno zalaganje slavonskobrodskog Kriznog štaba, predstavnika tadašnje Općine, vanjskih suradnika, inženjera i radnika, dovelo do proizvoda vojne namjene, prve verificirane hrvatske strojnice, automatske puške 'Šokac', prigušivača PG-9, cjelovitog proizvoda rakete 128 mm za višecijevni bacač raketa (VBR) i ručne bombe koja je rađena u više varijanti. Proizvedeno je oko 60 tisuća komada raketa za VBR, a uoči Vojno-redarstvene operacije Oluja, 1995. godine, u jednom mjesecu proizvedeno ih je pet tisuća, U mirnodopsko vrijeme tvrtka je bila jedini hrvatski proizvođač protugradnih raketa te uspješna u poslu zapošljavala je brojne hrvatske branitelje. Unatoč teškoj i dugotrajnoj borbi Uprave i radnika, posao je 2005. godine izgubljen u konkurenciji na tržištu, a zbog čega je tvrtka zapala u određene teškoće. Danas tvrtka radi na projektiranju i izradi metalnih kalupa i alata za izradu proizvoda iz lima, Al slitina, polimera i ostalih materijala uz upotrebu 3D CAD-CAM sustava Pro-Engineer; izradi držača alata za CNC strojeve; izradi rezervnih dijelova za strojeve i uređaje te uslugama strojne i toplinske obrade.