Da bismo saznali koliko je Slavonski Brod uspješan u upravljanju sportskim objektima napravili smo usporedbu sa drugim gradovima u Hrvatskoj. Pod pojmom "uspjeh" definiramo financijsku samoodrživost ustanove/tvrtke koja upravlja gradskim sportskim objektima, tj. visinu neovisnosti o sredstvima gradskog proračuna.
SLAVONSKI BROD – Prije deset dana objavili smo članak pod nazivom Grad Slavonski Brod donio je jako dobru političku i poslovnu odluku!? u kojem smo donijeli podatke o poslovanju gradske Ustanove za gospodarenje sportskim objektima (UZGSO). Naime, na posljednjoj sjednici slavonskobrodskog Gradskog vijeća, održanoj 20. travnja, jedna od točki dnevnog reda bilo je i Izvješće o radu i financijsko izvješće UZGSO za 2022. godinu iz kojeg proizlazi da je prošla godina bila rekordna za navedenu ustanovu po pitanju vlastitih prihoda. Taj je prihod iznosio 8,03 milijuna kuna što je povećanje od čak 350 posto u odnosu na 2021. godinu (2,29 milijuna kuna).
Pored navedenih 8,03 milijuna kuna, ustanova je uprihodovala i 2,23 milijuna kuna iz gradskog proračuna, pa je ukupni prihod u 2022. godini iznosio 10,56 milijuna kuna. U priloženoj tablici vidljivo je kako je rad UZGSO od 2014.-2021. godine u najvećoj mjeri ovisio o uplatama iz proračuna Grada Slavonskog Broda (61-73 % godišnje). Prošle godine su u ustanovi po prvi puta vlastiti prihodi (76,03 %) značajno nadmašili sredstva iz gradskog proračuna (23,97 %). Udio vlastitih prihoda bi bio još i veći da 2022. nije bilo energetske krize.
Prihod slavonskobrodske UZGSO od 2014.-2022. Foto: DZ/PLUS
Ovakav rekordan poslovni rezultat UZGSO u prošloj godini posljedica je političke odluke Grada Slavonskog Broda koji je sredinom 2021. godine odlučio kako će od 2022. naplatu usluge korištenja javnog parkinga vršiti gradska Ustanova za gospodarenje sportskim objektima. Nakon što je 20 godina koncesiju za naplatu parkinga u Slavonskom Brodu obavljao privatni Brod parking, po uzoru na prijateljski grad Celje (Slovenija), Grad Slavonski Brod donio je odluku kako će ubuduće prihod od parkinga ići ustanovi koja brine o gradskim sportskim objektima.
U izvješću UZGSO o poslovanju u 2022. godini navodi se kako je obavljanjem usluge naplate parkinga na uređenim gradskim javnim površinama ostvaren prihod u iznosu od 5,25 milijuna kuna, dok je prihod od zakupa sportskih objekata ostvaren u iznosu od 2,72 milijuna kuna. Navodi se u izvješću i kako se, u odnosu na prethodne godine, broj parkimih mjesta povećao kao i zone parkiranja. Na početku 2022. odine bilo je 1.300 parkimih mjesta, a njihov broj se povećao postupnim uređenjem novih parkirališta i proširivanjem zona parkiranja. S danom 31.12. 2022. broj parkimih mjesta iznosio je 1.811, a za obavljanje djelatnosti parkinga UZGSO bilo je zaduženo ukupno 11 djelatnika.
Rashodi UZGSO od 2014.-2022. godine bili su uglavnom zadani (2014.- 27 zaposlenih; 2022.- 41 zaposleni zbog 11 novih u naplati parkinga). Pored zaposlenih, najveći rashod je iŝao na materijal i energiju te komunalne usluge. S obzirom na to da je 2022. bila energetski u velikoj krizi pa su troškovi materijala i energije UZGSO bili 1,4 milijuna kuna veći nego godinu ranije, nameće se zaključak da bi UZGSO uskoro mogla samostalno financirati sve svoje troškove tj. da bi Grad Slavonski Brod mogao svake godine uštedjeti oko 5 milijuna kuna (preračunato u eure) te ih preusmjeriti u neke druge projekte važne za razvoj grada.
Najveći rashodi slavonskobrodske UZGSO 2014.-2022. Foto: DZ/PLUS
U priloženoj tablici vidljiva je struktura najvažnijih rashoda UZGSO (zaposleni i materijalni rashodi) te ukupni rashodi od 2014. do 2022. godine. Na rashode za materijal i energiju te komunalne usluge (voda, zašitatske usluge...) otpalo je 2021, godine 38,32 % ukupnih rashoda dok se na zaposlene odnosilo 40,31 % svih troškova. U 2022. godini rashod materijala i energije zauzeo je 41,88 % svih troškova, a rashod za zaposlene iznosio je 42,69 % ukupnih troškova UZGSO.
Slavonski Brod je među najuspješnijim gradovima u Hrvatskoj kada je upravljanje sportskim objektima u pitanju
Da bismo saznali koliko je Slavonski Brod uspješan u upravljanju sportskim objektima napravili smo usporedbu sa drugim gradovima u Hrvatskoj. Pod pojmom uspjeh definiramo financijsku samoodrživost ustanove/tvrtke koja upravlja gradskim sportskim objektima, tj. visinu neovisnosti o sredstvima gradskog proračuna. Analizirali smo podatke o upravljanju sportskim objektima u 10 hrvatskih gradova i to u: Dubrovniku, Karlovcu, Osijeku, Puli, Sisku, Splitu, Šibeniku, Varaždinu, Vukovaru i Zadru. U našu analizu smo uvrstili podatke o broju zaposlenih, zatim o vlastitim priihodima ustanove/tvrtke, prihodima iz gradskog proračuna te podatak o ukupnom prihodu.
Za šest gradova analizirali smo stanje u 2022. godini jer oni upravljaju sportskim objektima preko javnih ustanova koja su već objavila svoja izvješća o radu, dok u tri grada imamo podatke samo za 2021. godinu jer oni imaju trgovačka društva koja vode brigu o gradskim sportskim objektima. Godišnja financijska izvjeŝća za tvrtke će biti kasnije objavljena. Za Varaždin nismo pronašli podatke iz 2022. iako i taj grad ima javne ustanove koje brinu o sportskim objektima.
Od 11 gradova navedenih u tablici samo Slavonski Brod i Karlovac imaju upravljanje sportskim objektima i naplatu parkinga kroz jednu ustanovu ili tvrtku, pa je stoga i vidljivo da je kod ta dva grada zabilježen najmanji udio financiranja iz gradskog proračuna. Iz financijskog izvješća karlovačke tvrtke Mladost d.o.o. proizlazi da ona nije primila subvencije/dotacije iz gradskog proračuna u 2021. godini, ali je Grad Karlovac uplatio 2,2 milijuna kuna navedenoj tvrtci za korištenje sportskih objekata za potrebe gradskih sportskih klubova. Usporedbe radi, Zajednica sportskih udruga grada Slavonskog Broda, koja se u cijelosti financira iz gradskog proračuna, uplatila je 2021. godine 1,1 milijun kuna za korištenje sportskih objekata, od čega je najveći dio otišao UZGSO.
Podaci o zaposlenima variraju od grada do grada. U Varaždinu o sportskim objektima brinu Javna ustanova gradski bazeni Varaždin i Zajednica sportskih udruga grada Varaždina koje zajedno imaju 42 zaposlena. Ukupno 84 zaposlenika brinu o zadarskim sportskim objektima kroz ŠC Višnjik d.o.o. (64 zaposlena) te Javnu ustanovu za upravljanje sportskim objektima Zadarski sport (20 zaposlenih). Javna ustanova Sportski objekti Vukovar financirala se 2022. ne samo iz gradskog proračuna (2,94 milijuna kuna) već i iz Fonda za obnovu Vukovara (4 milijuna kuna).
Iz priložene tablice vidljivo je kako udio gradskog financiranja se razlikuje od grada do grada, ali u svakom slučaju je Slavonski Brod bolji od svih ovdje navedenih sredina, osim od Karlovca koji je također povezao naplatu parkinga (plus službu pauka) i upravljanje sportskim objektima. Većina ovdje navedenih gradova ima zasebne javne gradske tvrtke koje vrše naplatu parkinga, osim Osijeka i Varaždins jer tamo naplatu obavljaju privatna poduzeća.
Podaci o prihodu ustanova/tvrtki koje se brinu o sportskim objektima u 11 gradova u RH. Foto: DZ/PLUS
Grad Slavonski Brod donio je 2021. godine dobru političku odluku kada je povjerio naplatu parkinga UZGSO jer je na taj način omogućio puno lakše i brže provođenje Plana održive urbane mobilnosti urbanog područja Slavonski Brod koji podrazumijeva i promjenu tarifne politike parkiranja, ali i proširenje gradskih pješačkih zona te novu prometnu regulaciju u određenim dijelovima grada (pretvaranje dvosmjernih ulica u jednosmjerne…). Preuzimanjem usluge naplate javnog gradskog parkiranja Grad je omogućio i lakšu uspostavu pametnih i održivih prometnih rješenja na gradskim parkiralištima. Upravo jedno od takvih rješenja će uskoro biti primjenjeno u Strossmayerovoj ulici, na najvećem gradskom izvanuličnom parkiralištu.
Da se ne ponavljamo, o poslovnoj vrijednosti gradske odluke o preuzimanju naplate parkinga sve je rečeno u dijelu ovoga teksta koji govori o izvješću UZGSO u 2022. godini.
Za kraj možemo konstatirati, bez uskličnika (!) i upitnika (?), kako je Grad Slavonski Brod doista donio jako dobru političku i poslovnu odluku kada je povjerio uslugu naplate parkiranja na uređenim javnim površinama svojoj Ustanovi za gospodarenje sportskim objektima. Zahvaljujući toj odluci Grad danas mora ulagati znatno manje sredstava u UZGSO, dok će ustanova višak sredstava moći koristiti za poboljšavanje infrastruktunih uvjeta na gradskim sportskim objektima. Možda ostane dovoljno sredstava i za "redizajn" prostora oko gradskog vanjskog bazena.