AP/SBplus
138
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA / PLETERNICA / SLAVONSKI BROD - Ministarstvo kulture i medija objavilo je kako su na zasjedanju Izvršnog odbora UNESCO-a, u registar UNESCO-ovog programa 'Pamćenje svijeta' upisane i hrvatske nominacije, među njima i Dnevnici Andrije Štampara (1931.-1938.).
Uz potporu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Škole narodnog zdravlja 'Andrija Štampar' te Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatski državni arhiv nominirao je dnevnike koje je Andrija Štampar vodio u razdoblju od 1931. do 1938. godine. Riječ je o dijelu osobnog fonda Andrije Štampara pohranjenom u Hrvatskom državnom arhivu koji se sastoji od osam cjelina s ukupno 891 stranicom.
Dnevnici su pisani hrvatskim jezikom, s tim da su prve 24 rukopisne stranice, a ostatak je napisan pisaćim strojem. Pružaju jedinstven uvid u Štamparove napore koji je kao zdravstveni stručnjak Zdravstvene organizacije Lige naroda i Rockefellerove zaklade radio na promicanju i organizaciji javnog zdravstva u različitim dijelovima svijeta (Europa, SAD, Kanada, Rusija, Daleki istok, posebno Kina) te proučavao i bilježio lokalne zdravstvene prakse tijekom 1930-ih godina prošlog stoljeća.
Andrija Štampar, rođen u Brodskom Drenovcu, ostao je upamćen kao utemeljitelj službe javnog zdravstva na ovim prostorima, prvi predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije te predsjednik HAZU-a od 1947. do 1958. godine. Bio je zagovornik socijalne medicine te promicatelj medicinske skrbi za 'malog čovjeka'. Njegova definicija zdravlja kao stanja potpunog fizičkog, psihološkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsutnosti bolesti, ostala je relevantna do danas.
Dnevnici nude jedinstven pogled na rođenje globalne zdravstvene zaštite kroz oči jednog od najistaknutijih sudionika u povezivanju i ujedinjenju borbe za zdravlje u svijetu. Naime, Štampar je kasnije postao jednim od osnivača Svjetske zdravstvene organizacije te je od 1946. godine predsjedao njezinom Privremenom komisijom sve do njezinog službenog utemeljenja 1948. godine.
Dnevnici su nezamjenjiv i jedinstven izvor za medicinsku, ali i širu javnost kao povijesni prikaz zdravstva kakvo je nekad bilo, pružajući i zanimljive osvrte na zemlje i društva u kojima je Andrija Štampar radio tijekom svojih putovanja dajući uvid i u događaje iza kulisa. Ujedno su to i osobni zapisi čovjeka koji je putovao svijetom i koji se često nalazio u problemima promovirajući svoje stavove i ideje o medicini koja služi ljudima i osigurava pravo na zdravlje za svaku osobu, bez obzira na njezin financijski i društveni status. Tijekom nedavne pandemije Covida 19 pokazalo se kako njegovi stavovi te ideje i danas imaju vitalnu važnost za cijeli svijet.