SLAVONSKI BROD - Što smo bliži kolovozu to su osobe, koje pate od alergije na ambrozijU, sve uznemirenije. Kako i ne bi bile kada im ta biljka stvara niz zdravstvenih problema i uvelike otežava kvalitetu života. No, i osobama alergičnim na drveće, trave i druge korove kvaliteta života je u ovim mjesecima smanjena. Nakon kraja lipnja i visokih koncentracija peludi trava, sada je situacija donekle bolja. Prema izvješću o koncentraciji peluda u zraku, a koja se mjeri na mjernoj stanici u Općoj bolnici "dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu pelud drveća i trava je zadnjih par dana niska, dok je pelud korova umjerene koncentracije.
Alergičari i obveza nošenja zaštitne maske
- Jako je nezgodna situacija u kojoj smo se, mi alergičari našli ovih dana u jeku epidemije koronavirusa. Prvo, gdje god da odete, ljudi koji vas ne poznaju, s dozom zadrške reagiraju ako vas vide suznih očiju ili ako počnete kihati. Drugi je problem s maskicama. Svjesna sam važnosti njena nošenja u vrijeme epidemije koronavirusa, ali meni osobno je jako teško nositi ju. Na kratko, kod odlaska u trgovinu, gdje sama mogu kontrolirati duljinu ostanka, nekako i izdržim. Ali da ju moram nositi cijelo vrijeme bilo bi mi užasno teško. Imam osjećaj da mi je ispod nje s alergijom još i gore - kratko je prokomentirala Gorana B., koja je unatoč poteškoćama koje joj maska izaziva ipak nosila sobom zaštitnu maskicu kako bi ju, u prostorima gdje je to obvezno, mogla upotrijebiti.
No, spadaju li osobe alergične na pelud u one koje su izuzete od nošenja zaštitnih maskica u vrijeme epidemije koronavirusa? Prema uputama HZJZ-a, objavljenim pod nazivom "Tko ne treba nositi masku", među ostalima piše da to nisu obvezne osobe s teškoćama disanja uzrokovanih kroničnim bolestima. "Pojedine osobe uslijed zdravstvenog stanja i značajki razvojne dobi ne mogu nositi masku ili mogu nositi masku samo uz određena ograničenja. Najčešće se radi o situacijama kod kojih nošenje maske može dovesti do otežanog disanja.", navode u svojim uputama. S druge strane, pojedini stručnjaci navode kako bi maska mogla biti pomoć alergičarima. "Iako se u doba pandemije COVID-19 može čini kako će se biti samo teže nositi sa simptomima alergije, neke od preporuka za sprječavanje širenja infekcije novim koronavirusom mogu također pomoći i kod simptoma alergije:nošenje maske dok ste vani preporučuje se i za sprječavanje nastanka simptoma alergije zbog peludi.", pišu za adivu.hr, Nataša Janev Holcer i Barbara Bekavac, iz Službe za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Kazne za nenošenje maskica i do 10 tisuća kuna
Pa iako oko maskica još nije svima sve jasno, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, najavljuje kazne za nenošenje maski u propisanim prostorima i to prema Zakonu o sustavu civilne zaštite i Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Tako prema prvom zakonu fizičkoj osobi može biti izrečena kazna od 1000 do 10.000 kuna ako ne izvršava mjere civilne zaštite, dok prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, sanitarni inspektor može za svaku povredu zakona na licu mjesta izreći kaznu od 5000 kuna. No, kako su cijene maski znatno porasle, u odnosu na vrijeme prije epidemije koronavirusa, postavlja se pitanje što s onima koji ih si ne mogu priuštiti. Grad Slavonski Brod, koji je nedavno objavio informaciju o podijeli zaštitnih maski umirovljenicima i onima koji su u potrebi, zapravo je reagirao i prije pučke pravobraniteljice, koja je dan kasnije, dakle 15. srpnja, objavila informaciju da "ako su obvezne, maske za lice trebaju biti i dostupne".
Pučka pravobraniteljica: 'Maske trebaju biti dostupne svima'
"Mjeru nošenja zaštitnih maski, čime se znatno može utjecati na sprečavanje širenja koronavirusa, iznimno je važno poštivati. No, ova mjera mogla bi značajno otežati ili onemogućiti pristup javnim uslugama svima koji si masku ne mogu priuštiti. Zato bi bilo potrebno da same ustanove i institucije ponude masku strankama u toj situaciji, kao i da ih jedinice lokalne samouprave osiguraju socijalno ugroženim građanima sa svog područja. Naime, ako su obavezne, maske bi građanima trebale biti i dostupne kako ne bi predstavljale prepreku u ostvarivanju temeljnih ljudskih prava, pogotovo najsiromašnijima – mnogi jedino pomoću javnog prometa mogu doći do svojih liječnika, socijalnih radnika ili drugih pružatelja javnih usluga, a brojni nemaju koga zamoliti da im ode u nabavku osnovnih namirnica.", uz ostalo, napisala je pučka pravobraniteljica Lora Vidović, čiju poruku, u cijelosti, možete pročitati OVDJE.
Tko treba osigurati maskice?
Ako se prisjetimo kako je cijena maske prije epidemije iznosila 40 lipa po komadu a sada je od 8 do 20 kuna (ovisno o vrsti i mjestu kupovine), o čemu je još ranije tportal pisao OVDJE, onda je jasno da si, žele li maske pravilno koristiti te jednokratne mijenjati najduže nakon tri sata neprekidnog korištenja, a platnene čim se navlaže, mnogi ne mogu financijski priuštiti količinu koja im je potrebna. Ostaje otvoreno pitanje bi li, u situaciji kada je nošenje maski obvezno i kada će se ne poštivanje ove mjere i kažnjavati, država trebala 'pritisnuti' one koji maske prodaju da im cijene vrate na one prije epidemije ili bi se možda situacija mogla riješiti da se na ulazu u prostore gdje je maska potrebna osiguraju maske (bilo od vlasnika prostora bilo od države), kao što je slučaj s dezinfekcijskim sredstvima. U slučajevima gdje bi se u prostoru u koji ulazimo maskice osiguravale na ulazu, i inzistiralo na njihovom bacanju u za to određene posude, spriječilo bi se ono što mnogi danas čine - nošenje jedne te iste maskice danima, čak i one jednokratne, čime se ne postiže potrebni efekt. Ostaje vidjeti hoće li u Stožeru i u državi razmisliti, barem s vremenom, i o ovoj opciji.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -