SLAVONSKI BROD - Nogomet - sport s najmasovnijim brojem pratitelja - često se naziva najvažnijom sporednom stvari na svijetu. Zbog presudnih se nogometnih utakmica odgađaju vjenčanja, a barem pola od ukupnog broja dječaka, sanja o zabijanju golova za neke od najprestižnijih europskih i svjetskih klubova.
No, dobro je poznato kako nogomet odavno nije samo sport jer se u njemu već desetljećima 'vrte' ogromne svote novaca. Korupcijski skandali i afere s namještanjem utakmica, zamračivanje prihoda, ilegalno izvlačenje novca iz klubova - sve je to dio svijeta u kojemu su igrači, nerijetko, samo pijuni.
Ipak, ako su i pijuni, onda su oni dobro plaćeni. Najskuplji nogometni transferi samo ovog ljeta penjali su se do suludih iznosa od 120 milijuna eura. Radi se, dakako, o svjetskim klubovima i igračima. No, svi oni negdje su morali početi. To je bila motivacija da provjerimo 'male' klubove u kojima su također počeli neki od današnjih najvećih igrača.
Koncentrirajući se na tri slavonska grada i dvije općine, proučili smo koliko se sredstava u Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji izdvaja za nogometne klubove. Pritom smo glasnogovornike gradova zamolili neka nam dostave točne informacije o svakom pojedinačnom klubu koje njihova Gradska uprava financira, kao i o ukupnom iznosu koji 'odlazi' na nogomet.
U 2019. godini iz proračuna Grada Slavonskog Broda izdvojeno je sveukupno 855 tisuća kuna za gradske nogometne klubove. Najviše od tog iznosa otišlo je Školi nogometa „Marsonia", ukupno nešto više od 125 tisuća kuna, dok je Škola nogometa „Željezničar" dobila gotovo 112 tisuća kuna za svoj rad i djelovanje. Ženski nogometni klub „Viktorija" za tekuću je godinu primio potporu Grada u iznosu od 98 tisuća kuna, dok je Malonogometnom klubu „Brod 035" otišlo 78 tisuća kuna. Hrvatski nogometni klub „Željezničar" dobio je više od 62 tisuće kuna, a Škola nogometa „Budainka Kolonija" i Omladinska nogometna škola „Franjo Zvonarević" - oko 42 tisuće kuna. Ostali su (malo)nogometni klubovi dobili od 33 (Malonogometni klub „Brod") do 15 tisuća kuna (nogometni klubovi Podvinje, Budainka Kolonija, Graničar). Podsjetimo, pritom, kako je Grad Slavonski Brod u 2019. godinu ušao s usvojenim proračunom 'teškim' 371 milijun kuna.
Nova Gradiška za nogometne klubove, sukladno svojoj veličini i njihovoj brojnosti, izdvaja puno manje. Ove je godine za razvoj sporta i rekreacije osigurano 1,4 milijuna kuna koji su, u 12 jednakih mjesečnih rata i obroka, prebačeni na račun Saveza sportova. U Novoj Gradiški aktivno djeluju dva nogometna kluba - „Sloga" i „Ljupina" te jedan malonogometni - „NG Unitas". Grad prvi financira sa 182 tisuće, drugi s 35 tisuća, a treći s 22 tisuće kuna. Ukupno je to, podijeljeno na redovita sredstva te 'rad s mladima' 239 tisuća kuna koje se iz novogradiškog proračuna izdvajaju za nogomet. Ukupni je proračun Grada za ovu godinu bio 'težak' 101,5 milijuna kuna.
Požega je po izdvajanjima za nogomet bliža Slavonskom Brodu. Naime, na području tog grada, registrirano je i međusobno se natječe šest nogometnih klubova. Nogometni klub „Slavonija", čiji seniori igraju u trećoj Hrvatskoj nacionalnoj ligi, ima osam natjecateljskih ekipa mladeži. Za sve to ove je godine u Proračunu planiran iznos od 730 tisuća kuna. Nogometni klub Požega ima pet natjecateljskih ekipa mladeži, a seniori su u četvrtoj HNL. Za svoj rad od Grada dobivaju 140 tisuća kuna. NK „Dinamo Vidovci", čiji su seniori u prvoj Županijskoj nogometnoj ligi, ima šest natjecateljskih ekipa mladeži, ali od Grada dobivaju tek 41 tisuću kuna. Manje od njih još dobivaju NK „Croatia Mihaljevci" (30 tisuća kuna) te NK „Parasan Golobrdci" i NK „Lipa Stara Lipa" 12 tisuća kuna - po 12 tisuća kuna. Ukupno tako za nogometne klubove Grad godišnje izdvoji 965 tisuća kuna - više i od Slavonskog Broda. Požeški je ovogodišnji proračun 'težio' gotovo 142 milijuna kuna.
Kada su slavonske općine u pitanju, veliki dio novca i iz njihovih proračuna odlazi na nogomet. Primjerice, Općina Donji Andrijevci za sport je ove godine izdvojila ukupno 421.500 kuna, kulturu 65 tisuća kuna, a za druge društvene djelatnosti kojima se udruge bave 30 tisuća kuna. Nogometni klub „Omladinac" dobio je od Općine 181 tisuću i šest stotina kuna, a NK „Tomislav" 87 tisuća kuna. Usporebe radi, za rukometni je Klub Općina u tekućoj godini izdvojila 32 tisuće kuna.
I u Općini Sibinj, nogomet je bitan. Od dvanaest udruga usmjerenih ka razvoju i promicanju sporta, najveću je financijsku potporu Općine ove godine dobio Nogometni klub „Mladost" za koji je iz Proračuna izdvojeno čak 98 tisuća kuna, dok je Nogometni klub „Slobodnica" kroz 2019. godinu dobio 61 tisuću kuna.
Slavonske općine i gradovi, kao i većina onih diljem Lijepe Naše, zaključit ćemo, iz svojih proračuna izdvajaju različite svote za nogomet, ali su one, uglavnom, u istom odnosu prema cjelokupnom stanju gradske ili općinske blagajne. Je li to previše ili premalo - zasigurno ovisi o tomu govorite li s pozicije člana, nogometnog fana i simpatizera nekog od klubova ili s pozicije poreznog obveznika koji ne prati niti jednu utakmicu, a također 'ubacuje' u zajedničku kasicu.
Treba li, u konačnici, bez obzira na to što nogomet plijeni najveću pozornost i interes publike, proračunska sredstva (dakle, novac poreznih obveznika - svih nas), ravnomjerno rasporediti na sve sportove te u sve gradske/općinske sportske klubove 'uliti' jednake iznose ili je ovakva raspodjela pravedna - teško je pitanje na koje većina ima subjektivan odgovor i mišljenje.
Što misle o raspodjeli proračunskog novca opisanom u ovom tekstu, pitamo i naše čitatelje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
franjaekser26.11.2019. u 11:16
Novac namijenjen Marsi završava i U privatnim džepovina.ZNA SE koja osoba to godinama čini.
-
pjevajmo_do_zore25.11.2019. u 21:55
U pravu si Klima, sada vidim da stvarno ne piše ništa za Amater. Mislim da je greška, ako nije onda si u pravu. No budimo realni nogomet u gradu nam nikada nije bio u jadnijoj situaciji, barem od osnutka Hrvatske... Prikaži sve države, mislim da je to svima jasno tj. vidi se. Uvjeti (osim Marsi, ali i njima se sređuje) nikada nisu bili bolji, ali može to i bolje. 850 000 kuna je u usporedbi sa ukupnom cifrom koja ide udrugama u gradu solidna. To je oko 50% proračuna za sport ide nogometu... eh sad to što ih ima 16 udruga pa se novci rasprše na svakome po malo, to je drugi par opanaka. Mislim da ne bi bilo fer u trenutnoj situaciji to povečavati jer u protivnom možete ugasiti boks, kajak, karate, atletiku i ostale "male" sportove koji nam ipak ruku na srce donose svjetske i europske medalje, državne i druge. Po mome mišljenju fali dobar sponzor ili više njih, a nema ga.
-
pjevajmo_do_zore25.11.2019. u 21:30
Klima - koji rang natjecanja je Željo, a koji Amater? Mislim da je tu stvar vrlo jasna zar ne?
-
pjevajmo_do_zore25.11.2019. u 18:32
Činjenica je da 850 000 kuna nisu tako mala sredstva, ali se rasipaju na 16 klubova i školi nogometa koliko ih trenutno ima u Brodu.
Prikaži sve komentare
-