7500
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Od 2017. godine, portal SBplus prati uspjeh demografske mjere Grada Slavonskog Broda koji mladim obiteljima nudi gradska zemljišta za izgradnju obiteljskih kuća.
Podsjetimo, obitelji koje s Gradom sklope ugovor te vrste, gradsko zemljište na kojemu grade svoje kuće mogu otkupiti za deset godina, prilikom čega će im od kupoprodajne cijene biti 'odbijene' sve mjesečne uplate Gradu kroz taj period. Za samu izgradnju i useljenje na izabranu gradsku lokaciju, obitelji imaju ukupno tri godine.
Prilikom svakog novog natječaja kojim Grad nudi svoja zemljišta za izgradnju obiteljskih kuća mladih obitelji, potencijalni prijavitelji imaju mogućnost izbora između više lokacija za koje daju ponude u vidu mjesečne naknade za pravo građenja. Te su se ponude dosad kretale od 59 do 252 kune.
Protekle četiri godine, pravo građenja kuće na gradskom zemljištu, ostvarila je 41 obitelj i na gradskim je parcelama, kao rezultat toga, dosad sagrađena 31 obiteljska kuća, dok je preostalih deset u fazi rješavanja dokumentacije potrebne za gradnju.
Na raspolaganju je još 48 „slobodnih" gradskih zemljišta namijenjenih mladima, a bude li potrebe Grad će osigurati dodatnih pedesetak zemljišta kako bi svi koji svoju budućnost žele graditi u Slavonskom Brodu imali jednake uvjete za brže i povoljnije rješenje stambenog pitanja.
Kako korisnici mjere mogu biti bračne i izvanbračne zajednice te samohrani roditelji do 45. godine života, svi zainteresirani koji ispunjavaju uvjete, a žele graditi na gradskom zemljištu, to će pravo moći i ostvariti.
Podsjetimo, slična uspješna gradska mjera su stanovi za mlade u Došenovoj ulici u kojima već žive sveukupno 24 obitelji. Nakon deset godina stanovanja u gradskim stanovima, moći će ih i otkupiti, a Grad će im od konačne cijene odbiti svih 120 dotad uplaćenih 'stanarina'.
U nastavku je moguće saznati kako mladi Brođani koji su ostvarili pravo gradnje kuće na gradskom zemljištu doživljavaju ovu mjeru. Sve njihove izjave portal SBplus prikupio je tijekom četverogodišnjeg praćenja dodjeljivanja zemljišta.
Obitelj Katavić: „Kada za deset godina ispunimo uvjete, otkupit ćemo gradsko zemljište"
Zajedno sa sedam drugih obitelji, Danijela i Igor Katavić, bili su među prvim Brođanima koji su s Gradom Slavonskim Brodom, u veljači 2017. godine, potpisali ugovore o pravu gradnje obiteljske kuće na parceli u gradskom vlasništvu.
- Za projekt smo čuli od prijatelja, a kako s troje djece živimo u zgradi bez lifta, odlučili smo se pokušati jer nam se cijela priča učinila iznimno povoljnom. Na ovaj način uštedjeli smo oko 20 tisuća eura koje bismo odmah morali 'iskeširati' za kupnju ledine. Taj iznos sada ćemo moći uložiti u gradnju, a kada za deset godina, postignemo uvjete, ići ćemo i na otkup čime ćemo zaokružiti rješavanje pitanja svog stambenog statusa. - kazao je prije četiri godine Igor Katavić.
Najteže je biti prvi pa su tim 'probijanjem leda' pokazali drugim mladim Brođanima o kakvoj se konkretno mjeri radi.
Obitelj Grgić: „Ne želimo 'bacati novce' na podstanarstvo"
Marija i Anto Grgić, s tada dvogodišnjom kćerkom Petrom, u svibnju 2018. godine, uz još tri mlade slavonskobrodske obitelji s Gradom Slavonskim Brodom potpisali su Ugovor o osnivanju prava građenja radi izgradnje obiteljske kuće.
- Razmišljali smo o odlasku. Podstanarstvo je bilo teško. Kada je ovo došlo od našeg gradonačelnika, razveselili smo se i odlučili definitivno ostati u Slavonskom Brodu. Uvjeti su odlični, posebice za nekog tko nešto počinje ispočetka. - kazala je u svibnju 2018. Marija Grgić
Mlada obitelj Grgić koja je u međuvremenu dočekala i prinovu dotad je živjela u podstanarskom stanu, a sve o čemu su sanjali bio je vlastiti topli dom. U podstanarski stan više nisu željeli 'bacati' novce, posebice ako postoji ovakva izvrsna mogućnost da ulože u nešto svoje.
S obzirom na to da dolaze s Kolonije, čekali su priliku kako bi baš tamo dobili gradsko zemljište na kojemu će se skrasiti - što pokazuje kako je gradskih zemljišta u ponudi za ovu mjeru sasvim dovoljno pa je moguće i birati te ostvarivati želje koje se tiču određene lokacije. Obitelj Grgić sada svoju sreću gradi u Dunavskoj ulici na Koloniji.
Obitelj Vukelić: „Ova mjera i ljubav, doveli su me iz Osijeka u Slavonski Brod"
Kristina i Stjepan Vukelić mjeru Grada doživjeli su kao vjetar u leđa bez kojega bi teško uspjeli samostalno krenuti u projekt gradnje kuće za koji će im, pretpostavljali su prilikom potpisivanja ugovora u svibnju 2018., s unutrašnjim uređenjem, trebati oko pola milijuna kuna. Odmah u startu, odlučili su se za popularnu montažnu kuću, čime su ubrzali proces.
Gradnja kuće, smatrali su, ne odudara cijenom puno od kupovine već sagrađene kuće u sličnom stanju, tako da prednost vide u tomu što su sami mogli birati kako će njihov budući dom izgledati.
- Ovo će nas pogurati naprijed. Ne moramo misliti o kupovini zemljišta, nego možemo odmah krenuti dalje. - kazala je 2018. godine Osječanka Kristina Vukelić koja je zbog mjere kao i zbog ljubavi, odlučila doseliti u Slavonski Brod, tako da je grad time dobio i nove stanovnike.
Obitelj Vukoje: „Dobra je ovo prilika za sve koji žele jeftinije proći"
Anja i Mario Vukoje ugovor s Gradom također su potpisali u svibnju 2018. godine kada su već bili u pregovorima s arhitekticom oko veličine i razmještaja prostorija.
Danas već žive u prostranoj kući koju su sagradili za svoju mladu obitelj u Naselju Marka Majstorovića.
Dio sredstava za gradnju, kako su tada rekli, 'povukli su' iz ušteđevine, dok su ostalo riješili kreditom. Ovu mjeru grada smatraju dobrom prilikom za mlade koji žele jeftinije proći, a na život u stanu nisu ni pomišljali jer oboje cijeli život žive u roditeljskim kućama.
- Ovo nam je bila prilika da prođemo jeftinije te da dobijemo plac, a novce koje smo namijenili za njegovu kupovinu, iskoristimo za gradnju kuće. - kazao je prije više od dvije i pol godine Mario Vukoje.
Obitelj Lovrić: „U samom startu uštedjet ćemo 15 do 20 tisuća eura"
Antun i Ivana Lovrić koji su kod kuće ostavili bebu kako bi došli potpisati ugovore, korisnici su svih mjera Grada koje su namijenjene mladim obiteljima i onima koji prvi put postaju roditelji. Kazali su kako u Brodu namjeravaju ostati bez obzira na sve. Za gradnju kuće već su pripremili ušteđevinu, a za jedan dio ipak će morati podignuti kredit.
- Ovo je super prilika. U samom startu moguće je uštedjeti 15 do 20 tisuća eura samo za zemljište. Taj start je svima nama mladima najbitniji. Zemljište je na izvrsnoj lokaciji, u Naselju Livada, u Branimirovoj ulici. Zaposleni smo tako da je ova mjera bila samo dodatni poticaj da ne razmišljamo o preseljenju i odlasku. - kazali su u svibnju 2018. Antun i Ivana.
Obitelj Marijić: „Pomisao na naše sinove koji će se bezbrižno igrati u dvorištu naše kuće daje nam snagu"
Marijana i Mario Marijić početkom ožujka 2019. godine s Gradom Slavonskim Brodom potpisali su ugovor o dodjeli zemljišta za izgradnju obiteljske kuće u Naselju Marka Majstorovića 'preplavljenom' mladim obiteljima.
Za SBplus su tada ispričali jednu od ljepših priča o snažnoj želji za ostankom u Slavonskom Brodu koju im je, između ostalog, omogućila i ova mjera.
- Da nam je netko rekao da će biti ova opcija sa zemljištem ne bismo vjerovali, a evo danas stojimo tu na placu koji smo dobili. Novac koji smo uštedjeli sada umjesto za kupovnu prostora za gradnju mi ćemo uložiti u temelje. Bili smo dugo godina podstanari, sada smo preselili kod ženinih roditelja da bismo što više novaca uštedjeli. Jer to u konačnici znači manje kreditno zaduženje. Nismo mi tu uštedjeli velike novce, ali određeni iznos jesmo. Bez odricanja je teško. Mlađi od nas su nestrpljivi i sve bi odmah i sada. Bez razmišljanja što im sutra nosi. Vi jednostavno rješavajući današnji problem morate misliti i o tome što on nosi sutra i hoćete li se s time moći i znati nositi. I koliko smo sretni zbog ovog zemljišta toliko smo suočeni i sa strahovima i tisuću pitanja na koje odgovore tražimo odmah, ne dozvoljavajući da nas radost trenutka zaslijepi pa da se sutra nađemo u problemu. Jer tek smo sada zapravo na početku. Puno je još koraka pred nama, ali pomisao na naše sinove koji će se bezbrižno igrati u dvorištu naše kuće daje nam snagu da idemo hrabro naprijed - poručili su početkom 2019. Marijana i Mario sretni što nisu među onima koji su morali otići iz grada u kojem su rođeni odrasli.
Oni će se do zadnjeg, kažu, boriti, da njihova djeca također odrastu ovdje.
Obitelj Pavić: „Planiramo još djece. Bit će prostora za proslave rođendana."
Veliki broj mladih prije ove gradske mjere boravio je u podstanarskim stanovima, što su doživljavali kao uzaludno bacanje novca koje ih je sprječavalo u štednji te ulaganju u budućnost.
- Dolazim iz Starog Slatnika. Supruga i ja odlučili smo se za gradnju kuće jer smo podstanari već tri godine. Zaključili smo kako je bolje plaćati svoj kredit, nego davati novce nekom drugom. I zato smo se odlučili za ovu opciju Grada. Oboje radimo. Skloniji smo kući nego stanu jer imamo jedno dijete, a planiramo ih još pa da bude prostora za proslave rođendana i svega ostalog. - kazao je prilikom potpisivanja ugovora Ivica Pavić.
Obitelj Perković:
Slavonski Brod zbog pozitivne je politike prema mladima postao dom i obitelji Perković. Oni su izgradnju kuće na gradskom zemljištu odlučili kombinirati s APN-ovom subvencijom stambenog kredita. Prilikom potpisivanja ugovora u ožujku 2019. godine, pohvalili su i gradsku brigu za najmlađe pridošlice u obitelji.
- Odlučili smo se za ovu mjeru jer nemamo riješeno stambeno pitanje i čini nam se kao dobra prilika. Pratili smo u medijima da će i ove jeseni država subvencionirati kredite za gradnju kuće. Budući da smo 'ušli' u dva oblika potpore koje ovaj Grad nudi, mi bismo se željeli zahvalili. Oprema za sina vrijedna pet tisuća kuna nam je jako dobro došla. Posebice s obzirom na to da smo tek došli u Slavonski Brod i ovo nam je prvo dijete. - kazala je, prilikom potpisivanja ugovora, obitelj Perković koju čine supruga iz požeškog kraja, suprug iz Općine Garčin, mjesta Sapci te sin.
Obitelj Čabraja: „Ova gradska mjera ubrzala nas je barem za godinu dana"
Ova mjera nije namijenjena samo Brođanima, nego i onima koji u Slavonskom Brodu rade ili, pak, u njega jednostavno žele doseliti. Neki su potpisnici ugovora dosad živjeli u okolnim općinama i drugim gradovima, no gradska im se ponuda toliko svidjela da su se odlučili vratiti. Neki 'brodski parovi' odlučili su se zbog nje vratiti iz Zagreba, a neke je u Slavonski Brod dovela ljubav u kombinaciji s mogućnošću rješavanja stambenog pitanja.
U grad na Savi iz Ozlja je zbog ljubavi doselila i 28-godišnja Karolina, ali je mjera ipak bila od velikog značaja prilikom te odluke. Ugovor su potpisali u siječnju 2020. godine kada su SBplus-u o mjeri kazali sljedeće:
- Zbog muža sam se doselila u Slavonski Brod. Sviđa mi se ovaj mali grad, iako je to velika životna promjena. Sretni smo zbog ove mogućnosti i želimo što prije krenuti u izgradnju svoje prve nekretnine. - kazala je Karolina Čabraja.
- Nakon završetka fakulteta u Zagrebu, razmišljao sam što i kako dalje pa sam se odlučio vratiti u rodni grad. Kada smo krenuli s rješavanjem stambenog pitanja, vidjeli smo Natječaj Grada Slavonskog Broda i odlučili se javiti jer mislimo kako je to jedna jako dobra odskočna daska za bolju startnu poziciju. Izabrali smo parcelu u Naselju Livada, u Ulici Franje Cejtnara. Bio je to naš drugi izbor, ali zapravo smo na kraju bili zadovoljniji tim zemljištem, tako da je ispalo još bolje. Ova gradska mjera ubrzava nas barem godinu dana jer novce koje bismo inače dali na kupovinu zemljišta, možemo odmah uložiti u dokumentaciju i sam početak izgradnje kuće. - kazao je Anto Čabraja, 28-godišnji magistar povijesti koji se, u nedostatku posla u struci, zaposlio u obiteljskom obrtu i zadovoljan je onime što trenutno radi. Smatra kako život vani nije nimalo bolji - „I u Slavonskom Brodu može se živjeti dobro ako puno radiš, jednako kao i vani." - poručio je tada Anto Čabraja.
„Ovo je ponuda koja se ne propušta"
- Mladi smo i želja nam je ostati živjeti u ovome gradu, što je, zapravo, bio prvi motiv odlučiti se za ponudu Grada - kazala je Irena Tadić koja je na zajedničkom potpisivanju ugovora u lipnju 2020. godine bila s još dvije mlade žene koje su se, zajedno sa svojim obiteljima, odlučile na veliki korak.
- Ponuda je iznimno dobra jer mi u startu ne moramo dati toliki iznos novca koji onda možemo utrošiti na gradnju kuće. Značajna je to pomoć za mlade obitelji i svakako jedan od poticaja za ostanak ovdje - kazala je prošle godine Ivona Đurđević.
- Za imati nešto svoje, ovo je ponuda koju nismo željeli propustiti. - kazala je u lipnju 2020. treća potpisnica ugovora s Gradom, Marija Žilić.
Moram se malo ispraviti. Komunisti su bar svakome davali (lažne) nade kako će jednom doći do subvencioniranog državnog stana, kuće. Ovaj odmah u startu diskriminira tako da se ne moraš niti nadati. Samo je Marić sa svojim diskriminatornim mjerama gori... Prikaži sve od Duspare. Tko zbog love negdje dođe živjeti, zbog love će otamo i otići. Demografija nula bodova - prodavanje magle. Demagogija i populizam na maksimum.
peglanje hahaha, ma ono, čovjek je nešta i radio...mada bi volio vidjeti "šihtericu" sa radnim satima. Dok sam radio u opisu posla mi je bilo vođenje radnih sati...dnevnik rada...pa tu napišeš šta si radio i koliko vremena. Negdje postoje i... Prikaži sve norme, za taj posao toliko vremena...i onda sati puta norma jednako plaća. I zanimljivo, nikad, ali baš nikada nisam dobio prekovremene za posao koji mi spada pod normalno radno vrijeme. Daj ti meni satnicu pa da vidimo koliko dugo i na kojim poslovima se radi dnevno. Npr. koliko radnih sati je grad potrošio na planiranje i provedbu izgradnje stambenih zgrada? Koliko je to posto radnog vremena od ukupnog radnog vremena i na šta je potrošeno preostalo radno vrijeme. Pa onda vidimo dali se to nama isplati ili da mjenjamo.