SLAVONSKI BROD - Kao što je obećano nakon upita portala SBonline i SBplus, umjesto pojedinačnih odgovora, Grad Slavonski Brod je, točno u podne, za sve medije sazvao izvanrednu konferenciju na kojoj se gradonačelnik Mirko Duspara očitovao o Odluci Grada da otkaže ugovore o besplatnom korištenju gradskih poslovnih prostora. Naime, sastavnice Sveučilišta - najprije osječkog, a sada slavonskobrodskog - prethodnih godina nisu plaćale zakupninu za zgradu na korzu te one u Gupčevoj i Gundulićevoj ulici.
- Grad Slavonski Brod godinama pomaže i bio je najaktivniji u osnivanju našeg Sveučilišta. Dokaza je bezbroj. Između ostalog, pokazuje to i osnivanje Veleučilišta 2006. godine, kada smo već vodili žestoke borbe da postanemo sveučilišni grad. Grad je pokrenuo izradu elaborata i aktivno pregovarao sa sadašnjim predsjednikom, tadašnjim premijerom, Zoranom Milanovićem te lobirao za donošenje iznimno važnog Zakona o Sveučilištu u Slavonskom Brodu koji je i donesen 2015. godine. Ovdje se radi o razgovoru i dogovoru Ministarstva obrazovanja i Vlade Republike Hrvatske koji se vode kao osnivači Sveučilišta i financiraju sva sveučilišta te Grada Slavonskog Broda, u vidu međusobnih potraživanja i razrješenja pojedinih pitanja. U Ministarstvo obrazovanja pozvani smo kako bi bila riješena pitanja objekta nekadašnjeg Dječjeg doma u Kumičićevoj te komunalnog doprinosa za zgradu koja je trebala biti izgrađena za Veleučilište na Hebrangu. Vrijednost je tri milijuna kuna, a mi smo tada rekli kako to možemo rješavati na način da riješimo pitanje slučaja Bille, gdje je Ministarstvo obrane pokrenulo spor 2000. godine i Grad ga je izgubio. U rujnu prošle godine bili smo u Ministarstvu i načelno dogovorili kako bismo mogli ići u prijeboj, odnosno, kompenzaciju. Nakon toga, stvari su sporo tekle. U Proračun Grada za 2021. smo za Sveučilište osigurali osamsto i nešto tisuća kuna koje bi, ustvari, bile prijeboj za prostore u kojima boravi naše Sveučilište. Sveučilište taj ugovor nije potpisalo. Ni uz požurnice nisu stizali odgovori Ministarstva obrazovanja i Ministarstva financija. Logično, slijedilo je to da smo poslali Ugovore o raskidanju zakupa poslovnih prostora. Prema prosječnoj cijeni zakupa navedenoj na e-nekretninama, vrijednost kvadratnog metra određena je na 40 kuna. - pojasnio je gradonačelnik Duspara.
Želeći građanima približiti odnos grad-država te razmjere gradskih donacija državi, u svom se izlaganju gradonačelnik okrenuo brojkama.
- Sve ove godine kako sam gradonačelnik, Grad Slavonski Brod je državi, odnosno, raznim ministarstvima dodijelio, donirao ili mu je - pak - oduzeto ukupno oko 165 tisuća kvadratnih metara. Godine 2009. poklonili smo zgradu i zemljište od 4500 kvadrata u Gundulićevoj ulici, gdje je Strojarski fakultet trebao graditi laboratorij koji nikad nije izgrađen. Kao Grad smo donirali i 47 tisuća kvadrata za Ekonomsko-birotehničku školu koja je poslije polovicu zemljišta predala Veleučilištu, a mi smo na sve to dodali još 7000 kvadrata. Sve sastavnice nekad osječkog Sveučilišta su u svim gradskim prostorijama godinama bile bez plaćanja jedne kune najma. Podsjetio bih vas da je dislocirani Učiteljski fakultet 1999. godine došao u Slavonski Brod i u narednih pet godina se trebao osamostaliti. Uz prostor kojeg smo dali bez naknade, osam godina smo financirali boravak tog fakulteta u gradu. Osnivač Sveučilišta su Vlada i Ministarstvo. Vrijeme je da se odnosi dovedu u red. To su značajni prihodi Slavonskog Broda koje mi možemo donirati, ali ne na ovakav način kako se to radilo prethodnih godina. - odlučno je kazao gradonačelnik.
Analiziramo li koliki je uistinu iznos Grad Slavonski Brod ustupanjem prostora poklonio državi, dolazimo do podatka da je - samo kroz oslobađanje od zakupnine za tri gradske zgrade - brodski proračun kroz dva desetljeća izgubio više od 23 milijuna kuna.
- Sve to donirano je Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu obrazovanja. Istovremeno, država sve te godine u Slavonskom Brodu nije izgradila niti jednu zgradu za visoko obrazovanje, au Osijeku je zadnje desetljeće uloženo milijardu i pol. - usporedio je Duspara.
Umjesto razgovora, dogovora i postizanja kompromisa s Gradom, rektor Ivan Samardžić odlučio se na drugačiji put - slanjem dopisa saborskim zastupnicima s područja Slavonskog Broda. Danas je ipak pojašnjeno kako se ne radi o tako bezizlaznoj i dramatičnoj situaciji, ali je za njezino rješenje potrebna suradnja obiju strana.
- Važno je napomenuti kako ovo nije tako bezizlazna situacija. Postoji potraživanje Grada i postoji ova obveza ako se Sveučilište odluči sklopiti nove ugovore. I, naprosto, ta zakupnina se vrlo jednostavno može međusobno prebiti. - pojasnila je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Slavonskog Broda, Ankica Majetić.
Gradonačelnik, pak, inzistira na transparentnom vođenju računice o tomu tko što komu i zašto poklanja. Ponajprije radi transparentnosti prema građanima. Svemu tomu, dakako, treba dodati i dojam da je Slavonski Brod nerijetko zadnji na listi državnih prioriteta te 'zadnja rupa na svirali'.
- Nigdje drugdje nema ovakvih oslobađanja za sveučilišta. I nigdje nema toliko malo ulaganja države u jedan grad. Ako sedam gradova oslobodite 250 milijuna kuna duga, a jednom Slavonskom Brodu koji je izgubio 400 branitelja i najviše djece u Domovinskom ratu, ne opraštate 7 milijuna kuna zateznih kamata koje ionako nisu trebale biti presuđene - ne vidim što tu trebamo dalje reći. Mi od 2006. nismo obeštećeni za zonu u Slobodnici, gdje smo dobili 120 tisuća kvadrata, kao i ostale općine. Svi su to iskoristili, nama su to oduzeli i dali Općini Sibinj. Stoga je ovdje sve čisto i jasno. - zaključio je oštro gradonačelnik današnju medijsku konferenciju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina12.01.2022. u 22:17
Koliko znam isti ti saborski zastupnici kojima je pisao pismo u saboru su digli ruke protiv sveucilista Brod. Kako on misli da ce mu ti zastupnici pomoci?
-
Tonda12.01.2022. u 20:01
Nije problem Sveučilišta SB gradonačelnik i gradska uprava, bego kriva uprava koja ga vodi. Kakav to moraš biti čovjek koji ne ode razgovarati s gradonačelnikom u čijim se prostorima šepuri, nego šalje pisma saborskim zastupnicima?!? Brodsko sveučilište je žrtva politike... Prikaži sve i politikanstva od samog početka rada..
-
Samo_istina12.01.2022. u 12:37
Zasto nije dobra odluka? Jel grad kao vlasnik nekretnina isao na kompenzaciju? Jel Ministarstvo odgovorilo? Dobro je i rekao, grad u visini 34 mil financira sveuciliste a nisu se udostojili izgraditi ni jedan objekat, sve su kroz darivanje nesto stekli... Prikaži sve i jos žicaju neke dodatne zgrade. Pogledajte Sveuciliste Sjever, čudesa rade, imaju najmoderniji kampus u RH i jos ga prosiruju, drzava im daruje zgrade bivse vojarne, oni ih obnavljaju i samo odite i pogledajte tu ljepotu. Da li je Sveuciliste Osijek nesto izgradio u SB? Nije.
-
Tonda11.01.2022. u 20:21
Inače podržavam gradonačelnika, ali ovo nije dobra odluka. Iz svega proizilazi kako je grad do sada pomogao s 0 Kuna, ali to što nije naplaćivao prostore (koji se nikada nisu naplaćivali) želi prikazati kao ulaganje. Takve izjave su tragikomične. No,... Prikaži sve svi u Brodu znaju da je gradonačelnik želio nekog drugog za rektora, ali se to nije ostvarilo. I sada zbog toga izgleda želi što više naštetiti Sveučilištu. To nije dobro. Grad bi trebao pomoći Sveučilištu a ne oduzimati potrebna sredstva. U drugom tekstu Jerko Zovak je potpuno u pravu kada kaže da bi odgovorni trebali nadići osobne netrpeljivosti i djelovati u zajedničkom interesu. Upravo zbog tih netrpeljivosti i osobnog inaćenja Brod stagnira i propada. Nadajmo se da će svi akteri nadvladati svoj ego i doći do rješenja koje je dobro za Sveučilište a ne za osobne sitne interese i prizemno politikantstvo.
Prikaži sve komentare
-