SLAVONSKI BROD - U utorak, 26. travnja 2022., otvorene su u upravnoj zgradi Brodsko-posavske županije ponude pristigle na javni natječaj za izvođenje radova na dogradnji Tehničke škole Slavonski Brod. Procijenjena vrijednost ove javne nabave bila je 27,67 milijuna kuna (bez PDV-a), ili 34 milijuna kuna sa PDV-om. Riječ je o realizaciji projekta pod nazivom Regionalni centar kompetentnosti (RCK) „Slavonika 5.0" kojem je nositelj Tehnička škola Slavonski Brod, dok su projektni partneri Brodsko-posavska županija, Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod, Industrijsko-obrtnička škola Nova Gradiška i Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška.
Prije četiri dana pisali smo o tome kako je ukupna vrijednost projekta "Slavonika 5.0" 29,96 milijuna kuna te da EU potpora iznosi 29,81 milijuna kuna (99,50 posto). Predviđeno trajanje projekta je od 1. listopada 2020. do 31. prosinca 2023. godine, a financira se iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru javnog poziva na dostavu projektnih prijedloga Uspostava infrastrukture regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju kao podrška procesu reforme strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Ovaj je projekt vezan za provedbu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.". Tehničku pomoć u projektu pruža Centar za razvoj Brodsko-posavske županije. Najvažniji rezultat ovoga projekta RCK "Slavonika 5.0" bi trebala biti dogradnja Tehničke škole u Slavonskom Brodu iznad postojećeg dvoetažnog krila zgrade te produljenje postojeće druge etaže.
Na navedeni natječaj pristiglo je pet (5) ponuda od kojih su tri zajednice ponuditelja te dvije pojedinačne ponude. Najnižu cijenu dala je zajednica ponuditelja u sastavu: Šprajc THD d.o.o. Slavonski Brod, BGS elektrika d.o.o. Slavonski Brod i MB instalacije Požega u iznosu 35,66 milijuna kuna bez PDV-a ili 44,57 milijuna kuna sa PDV-om. Riječ je o ponudi koja je čak 10 milijuna kuna ili 29 posto veća od procijenjene vrijednosti.
Zajednica ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. Gornja Vrba, Osijek koteks d.d. Osijek ponudili su 37,04 milijuna kuna (46,30 s PDV-om) ili 34 posto veću cijenu od procijenjene. HSB-gradnja d.o.o. Slavonski Brod predala je ponudu u iznosu 37,70 milijuna kuna (47,19 milijuna kuna s PDV-om), što je 36 posto veća cijena od one naznačene u natječaju. Tvrtka iz Zagreba, GIC Gradnje d.o.o., ponudila je svoje usluge za 38,37 milijuna kuna (47, 96 milijuna kuna s PDV-om), što je 39 posto više nego što je projektom procijenjena vrijednost. Čak 21 milijun kuna (61 posto) veću cijenu od procijenjene ponudila je zajednica ponuditelja iz Splita (Lavčević d.d. Split i Lavčević inženjering d.o.o. Split). Naime, njihova ponuda je daleko najveća i iznosi 44,46 milijuna kuna, ili 55,58 milijuna kuna s PDV-om.
Pronaći neplaniranih 10 milijuna kuna, raspisati novi natječaj ili odustati od projekta?
Već je puno u medijima bilo govora o učestalim poskupljenjima građevinskog materijala i energenata, za koje je prvo bila zaslužna pandemija koronavirusa (zbog poremećaja u opskrbi), a potom i rat između Ukrajine i Rusije. Obzirom da je projektna dokumentacija za dogradnju Tehničke škole u Slavonskom Brodu stara oko godinu dana i vrijednost toga projekta je napravljena prema tada važećim cijenama, nije preveliko iznenađenje što su pristigle ponude za realizaciju ovoga projekta 30 do 60 posto veće od procijenjene.
Kada bi sve ponude proglasila valjanim, Brodsko-posavska županija bi kao naručitelj za dogradnju Tehničke škole morala izdvojiti čak 10 milijuna kuna više od plana. A ta sredstva nisu planirana u županijskom proračunu za 2022. godinu. Za takvu odluku bi vjerojatno trebalo napraviti rebalans kako bi se u izvornom proračunu pronašla sredstva. Međutim, 10 milijuna kuna nije baš tako lako preraspodijeliti sa već zadanih stavki u županijskom proračunu
Poništavanje ovoga natječaja za dogradnju Tehnčke škole u Slavonskom Brodu i raspisivanje novoga, s ciljem postizanja niže cijene, je također jedna od mogućnosti. Međutim, ishod novoga natječaja bi mogao biti još nepovoljniji po Brodsko-posavsku županiju kao investitora. Zbog stalnog divljanja cijena, nakon novoga natječaja financijski udio Županije mogao biti još veći. Posebice što bi se natječaj vjerojatno objavio na vrhuncu građevinske sezone (lipanj, srpanj) kada su kapaciteti većine izvođača popunjeni, pa bi onda i njihove ponude mogle biti više.
U konačnici Brodsko-posavska županija može i odustati od realizacije ovoga projekta što bi značilo da se odriču poklonjenih 27 milijuna kuna. No, odustajanje od uspostave infrastrukture regionalnog centra kompetentnosti bi bio veliki udar na planirano unapređenje strukovnog obrazovanja u Brodsko-posavskoj županiji.
Zbog sve više problema oko financiranja projekata za koja su sredstva ranije osigurana (EU projekti), ali koji sada na natječajima značajno poskupljuju, vrijedi povećati napore oko uspostave nacionalnog fonda iz kojeg bi onda država crpila sredstva za pomoć u financiranju projekata jedinica lokalne i regionalne samouprave.
Za neke od lokalnih projekata je Vlada RH već intervenirala pa je primjerice Grad Slavonski Brod dobio državna sredstva za financiranje projekata energetske obnove. Hoće li državne intervencije u nadolazećem razdoblju biti još veće vrijeme će pokazati.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda29.04.2022. u 11:50
To je tako, cijene su otišle gore. A mogla bi i državna Vlada malo pomoći ukoliko ih župan upita. Ali on nikad ništa ne traži pa zato nikad ništa i ne dobije. Je li moguće da ministar Marić ne bi... Prikaži sve mogao pronaći pišljivih 10 milijuna kuna?
-