2120
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Tehnička škola Slavonski Brod konačno je, nakon više od dvije godine teškog rada, dočekala odluku o financiranju projekta Regionalnog centra kompetentnosti 'Slavonika 5.1.' - obznanila je na društvenim mrežama sretnu vijest ravnateljica slavonskobrodske Tehničke škole Vikica Lukić.
Riječ je o projektu vrijednom 48 milijuna kuna, u kojem je Tehnička škola, prema navodima ravnateljice Lukić, uz podršku partnera imala i potporu osnivača Brodsko-posavske županije, ali i Grada Slavonskog Broda. Partneri Tehničke škole na ovom iznimno vrijednom i značajnom projektu su Algebra, Centar za obrazovanje odraslih i usluge, Brodsko-posavska županija, Udruga Connect IT Udruga FabLab, novogradiške Industrijsko-obrtnička i Elektrotehnička i ekonomska škola, Industrijski park Nova Gradiška, srednje Industrijsko obrtničke škole iz Slatine i Slavonskog Broda, zatim osječka Strojarska tehnička škola te srednje valpovačka i orhaovačka škola, Tehničke škole iz Vukovara, Požege, Vinkovaca i Županje te Osječko Sveučilište i Veleučilište u Slavonskom Brodu.
Što se zapravo krije iza projekta i titule Regionalnog centra kompetentnosti kojim je brodska tehnička škola proglašena? Novi pristup obrazovanju koji bi, ukoliko se bude provodio kako je govoreno na ranijim prezentacijama, trebao tržištu rada osigurati daleko spremniju i obučeniju radnu snagu.Centri kompetentnosti donose novu opremu strukovnim školama, nove smještajne kapacitete za učenike i učitelje, više konkretne prakse za učenike, ulazak učenika u svijet rada, tijesnu suradnju s poslodavcima te edukaciju učitelja, a sve to na korist onih koji će nakjon završetka srednjoškoslkog obrazovanja na tržište rada doći kao gotovi radnici.
- Kroz Centar kompetencija ćemo moći opremiti školu, laboratorije i praktikume, najnovijom tehnologijom. Moći ćemo dobiti stručna usavršavanja nastavnika diljem Europe i kod naših poslodavaca. Isto tako, moći ćemo naše učenike kvalitetnije pripremati za tržište rada jer ćemo uistinu imati najnoviju i najbolju tehnologiju za njihovo obrazovanje. - u više navrata je još i ranije isticala Vikica Lukić, ravnateljica slavonskobrodske Tehničke škole.
Naime, trenutno iz strukovnih škola izlazi kadar koji u nedovoljnom opsegu prolazi praktični dio nastave, što poslodavcima kod zapošljavanja takve radne snage otežava rad. - Vi dobijete mlade ljude koji su iz srednjih škola došli bez gotovo ikakve prakse i mi ih, za vrijeme dok ih obučavamo, dok od njih nemamo samostalnog radnika, moramo plaćati kao i pravog majstora, a oni onda odu u Njemačku – još ranije je za SBplus upozoravao direktor Alatnice Nikola Veočić.
Upravo taj problem dolaska učenika iz strukovnih škola bez adekvatne prakse, pokušava se riješiti Centrima izvrsnosti koji bi, ako je suditi po ranijim najavama, trebali donijeti promjene koje će strukovno obrazovanje učinit adekvatnim i korisnim - onakvim kakvo trebaju poslodavci, koje treba gospodarstvo, a da pri tome i mladi ljudi tu vide svoju šansu. Ostaje pričekati vidjeti hoće li realizacija pratiti kvalitetu ideje programa.