SLAVONSKI BROD - Lokalnoj samoupravi hrvatska država je ostavila mizeran ili nikakav manevarski prostor koji bi ih učinio investicijski konkurentnim u odnosu na zemlje iz okruženja. Najbolji primjer za to jest velika tvornica guma koju će iduće godine Kinezi graditi u Zrenjaninu, mada im se nudio i Slavonski Brod. Grad iz Europske unije.
Po tko zna koji put razočarani epilogom iz ove oblasti, Upravni odjel za gospodarstvo Grada Slavonskog Borda tragao je za razlozima koji su kinesku korporaciju motivirali da Zrenjanin izabere kao mjesto svog velikog ulaganja.
Kineska kompanija za proizvodnju automobilskih guma Shandong Linglong Tyre objavila je kako planira investicijski projekt u Srbiji vrijedan 870,4 mil. eura, prenio je Yahoo News.
Portal Seenews.com, pak, navodi kako je ta kompanija, u dokumentu podnesenom Šangajskoj burzi, navela da planira izgraditi tvornicu automobilskih guma u Slobodnoj trgovinskoj zoni Zrenjanina. U dokumentu se navodi kako je planirano da izgradnja tvornice službeno započne u travnju 2019. godine i da se odvija u tri faze, pri čemu bi posljednja faza bila okončana u ožujku 2025. godine.
Navodi se kako u toj tvornici kineska kompanija planira godišnje proizvoditi 13,62 milijuna komada radijalnih guma visokih performansi.
Portal prenosi kako je Shandong Linglong odlučio tvornicu guma izgraditi u Srbiji zbog nižih troškova investicije, gradnje, radne snage i energije u odnosu na druge zemlje u Europi. Dodaje da projekt tek treba odobriti kineska državna Komisija za nacionalni razvoj i reformu, kao i Ministarstvo trgovine Kine te Državna administracija za razmjenu s inozemstvom.
Zaštitni znak (hrv. brand) kineske kompanije Linglong Tyre je službeni globalni partner u sektoru automobilskih guma talijanskog nogometnog kluba Juventus.
Ovih dana, na različite načine, tu vijest prenijeli su bezmalo svi hrvatski mediji. Evo to čini i SBplus s primarnim ciljem opetovanog isticanja činjenice kako svi oni koji kritiziraju lokalne samouprave zbog toga što "ne vode dovoljno brigu o razvoju gospodarstva i zapošljavanja", ustvari, samo laprdaju - kako i priliči besramno ambicioznim politikantima - 'ma gdje bili'.
Još jedan primjer nemoći lokalne samouprave u poticanju razvoja gospodarstva
Saznavši iz javnih medija 25. svibnja 2017. godine kako tvrtkaShandong Linglong Tyre Co., Ltd. traži lokaciju za izgradnju nove tvornice u srednjoj Europi te da su zainteresirani za Slovačku, Češku, Mađarsku i Poljsku, Upravni odjel za gospodarstvo Grada Slavonskog Broda, na uobičajen i učestao način, uputio im je prijedlog za ulaganje u Slavonski Brod. (Dopis u prilogu)
Nakon što su prijedlog uputili tvrtki Shandong Linglong Tyre Co., Ltd., njegovu kopiju proslijedili su Veleposlanstvu Narodne Republike Kine u Republici Hrvatskoj i Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Narodnoj Republici Kini te ih zamolili za suradnju "kroz dostavu prijedloga za ulaganje adresatu".
Veleposlanstvo RH u Pekingu, 09. lipnja 2017. godine, obavijestilo je Grad Slavonaki Broda kako su zaprimili obavijest te da će postupiti po njihovoj molbi, a 12. lipnja 2017. godine su "potvrdili kako su pismo proslijedili adresatu".
Predstavnice tvrtke Shandong Linglong Tyre Co., Ltd., 21. lipnja 2017. godine, javili su brodskoj Gradskoj upravi kako su zaprimili Prijedlog. Ujedno su ih obavijestili kako su u Srbiji od 22. do 25. lipnja te izrazili svoj interes za dolazak izvršnog direktora i drugih predstavnika tvrtke Shandong Linglong Tyre Co., Ltd. u Slavonski Brod.
Budući da su im za ulazak u Hrvatsku trebale vize, molili su Brođane neka im pomognu ishoditi ih.
Isti dan, dakle 21. lipnja 2017., iz Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Slavonskog Broda potvrdili su Kinezima zaprimanje obavijesti te zamolili informaciju o osobama koje bi došle u posjet Slavonskom Brodu. Istovremeno, obratili su se Policijskoj upravi brodsko-posavskoj s ciljem poticanja na žurno ishođenje vize za ulazak u Hrvatsku.
Potom, isti dan, Upravni odjel je zaprimio informaciju o "nastalom problemu" jer su Kinezima 26. lipnja dolazili važni kupci u Upravu tvrtke, ali su naveli kako su "zainteresirani za brodsko zemljište i informaciju o poticajnoj politici".
U nastavku istog dana, Upravni odjel je obavijestio Kineze kako im granična policija, na graničnom prijelazu Bajakovo, može izdati vizu, ali da im isti dan dostave osnovne informacije o delegaciji - ime, prezime, broj putne isprave. Osim toga, predložili su im da ih dočekaju na graničnom prijelazu.
Idući dan, dakle 22 lipanja 2017., Upravni odjel je zaprimio obavijest kako, zbog obveza ipak neće uspjeti doći te su se zahvalili na podršci.
Mada su svi u Gradskoj upravi, dotad uključeni u korespondenciju, bili razočarani razvojem događaja, ljubazno su zahvalili na informaciji uz dodatak kako se "iskreno nadanje da će uskoro imati priliku u Slavonskom Brodu ugostiti predstavnike tvrtke Shandong Linglong Tyre Co., Ltd."
Epilog
Godinu dana kasnije, 22. kolovoza 2018., svi hrvatski mediji objavili su vijest s početka ovog članka - da je tvrtka Shandong Linglong Tyre Co., Ltd. izvijestila šangajsku burzu o planiranoj investiciji od 870 milijuna eura u Srbiji u Zrenjaninu.
Po tko zna koji put razočarani epilogom iz ove oblasti, Upravni odjel za gospodarstvo Grada Slavonskog Borda tragao je za razlozima koji su kinesku korporaciju motivirali da Zrenjanin izabere kao mjesto svog velikog ulaganja. Utvrdili su kako je srbijanska motivacija bila puno privlačnija te, zasad, (i) Brođanima nedostižna. Naime, prevagnuli su niski troškovi projektiranja, gradnje, cijene rada i poslovanja u Srbiji. Uz to, Slobodna zona u Zrenjaninu je investitorima ponudila oslobađanje od PDV-a na potrošnju struje i plina, oslobađanje od poreza na dobit te bescarinski uvoz opreme i usluga.
Pored činjenice da države u okruženju investitorima nude znatne bolji gospodarski ambijent od onog kojeg im nudi Hrvatska, za razliku od Zrenjanina, Brođani su mogli ponuditi tek besplatno zemljište te oslobađanje od doslovno svih 'nameta' koji pripadaju Gradu. I, dakako, svoju potporu zahtjevima investitora tijekom njihova ishođenja benefita od hrvatske države.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
oklopnjak27.08.2018. u 21:45
Stipe Ipak je malo prevelik udio turizma ( skoro 20%) u bdp.. Kad se dogodi situacija kao u Tunisu il Turskoj onda nastaju problemi.. Turizam nam još drži glavu iznad vode.. Koliko je turizam dobar za Dalmaciju toliko je loš... Prikaži sveoš za Slavoniju jer se nista ne mjenja.. Turizam donosi tolike prihode da politicari i dalje mogu raditi NIŠTA..
-
Stipe27.08.2018. u 15:08
Volio bih da naši viđeniji političari i političarke stave na papir desetak glavnih razloga zašto netko ulaže u neku zemlju odnosno u neko gospodarstvo pa da vidimo što smo mi u tom smjeru radili. Ja tvrdim da je najglavniji faktor... Prikaži sve budući radnik, odnosno zaposlenik.
-
Stipe27.08.2018. u 15:06
@detox - to su floskule iz doba socijalizma. Bitno je da gospodarstvo ostvaruje dobre prihode i rast, a od čega je, to nije toliko presudno. Neke su djelatnosti rizičnije, a neke donose stabilnost u ekonomiju neke zemlje, ali svijet gleda... Prikaži sve prvenstveno na profit, eventualno u održivom gospodarstvu se pazi i na ekologiju.
-
Tonda27.08.2018. u 14:43
@Stipe; kada shvatimo da je spas gospodarstva u proizvodnji i poljoprivredi, a ne u turizmu i potrošnji bit će kasno(ako već i nije).Jer koliko vidim u zadnje vrijeme nitko neće da se školuje za radnika metalske, automehaničarske ili neke druge... Prikaži svee struke koja bi pridonijela zapošljavanju u takvoj tvornici nego svi bi bili ekonomisti ili doktori koje proizvodimo da ih nemamo ni za sebe. Da i još nešto EU se Mađarima klanja( a Orban ih ne šljivi ni 5%), a mi uz ovu našu briselsku kastvu skidamo gaće pred njom.
Prikaži sve komentare
-