NOVA GRADIŠKA - Novogradiščani su do sada imali pet gradonačelnika, a na prijevremenim izborima uskoro će birati i šestog, piše novagra.hr
Gradonačelnici su bili: Ante Šolić (HDZ) dva puta, Josip Mikšić (nezavisna lista Mikšić) dva puta; Davorin Slišurić (HDZ), Josip Vuković (SDP) i Željko Bigović (HDZ).
Kraj mandata nisu dočekali Ante Šolić, Josip Mikšić i Željko Bigović.
Potpisivani su koalicijski sporazumi, davane su tehničke potpore, ili samo riječ. Bez obzira bile pismene ili usmene, potpore su malo značile.
Iako su HDZ i SDP dvije najjače političke opcije u Novoj Gradiški, od 2000. godine, u obnašanju funkcije gradonačelnika i predsjednika Gradskog vijeća, presudnu ulogu imala je treća opcija po snazi, koja je u vijeću imala tri ili četiri vijećnika.
Nezavisna lista Mikšić, Nezavisna lista Mikšić-Mokricki i HDSSB - u koji je prešla Nezavisna lista Mikšić - odlučivali su o čelnim gradskim funkcijama, gradonačelnicima i predsjednicima Gradskih vijeća.
Ako Josip Mikšić nije bio gradonačelnik, on i njegova opcija, svojom podrškom odlučivali su tko će to biti. Za vratom su puhali Josipu Vukoviću (SDP) ali, zajedno s SDP-om, smijenili su Željka Bigovića (HDZ) i uzrokovali prijevremen izbore.
Zadnji gradonačelnik, Željko Bigović, dakle, nije prvi koji je prije vremena okončao svoj mandat. Dogodilo se to i prvom gradonačelniku, Anti Šoliću, koji je izgubio potporu većine vijećnika u Gradskom vijeću, koje je tada biralo gradonačelnika. Što znači biti smijenjen s mjesta gradonačelnika zna i Josip Mikšić.
Ante Šolić (HDZ), bio je prvi gradonačelnik
Na izborima 1993. godine, HDZ je uvjerljivo pobijedio te u Gradskom vijeću nije bilo problema, za prvog novogradiškog gradonačelnika izabrati Antu Šolića.
Nakon izbora 1997. godine, ponovo je za gradonačelnika izabran Ante Šolić. Iako je najveće povjerenje birača dobio, HDZ odnosi snaga u Gradskom vijeću bili su promijenjeni. Naime, najjača politička opcija u Novoj Gradiški morala je tražiti saveznike u strankama koje su participirale u Gradskom vijeću. Stoga, bilo je nužno međustranačkim sporazumom dogovoriti pojedinosti oko ustroja vlasti i odabiru čelnih ljudi koji će je obnašati.
Za predsjednika Gradskog vijeća izabran je Željko Blazina (HNS), a za dopredsjednike Milan Krpan (HSS) i dr. Marijan Glavaš (HDZ).
Za gradonačelnika je ponovo izabran Ante Šolić (HDZ), a za dogradonačelnika dr. Igor Ferenčina.
Vijećnik Antun Brozović (HDZ) i oporba smijenili su gradonačelnika Šolića
Oporba je 2000. godine zatražila izglasavanje nepovjerenja gradonačelniku Anti Šoliću i Gradskom poglavarstvu. Zahtjevu 12-torice oporbenih vijećnika priključio se HDZ-ov vijećnik, Antun Brozović, što je bilo dovoljno za izglasavanje nepovjerenje. Pritom, svi vijećnici HDZ-a, osim Brozovića, napustili su vijećnicu.
Nedjeljko Ćepić, dr. med. imenovan je povjerenikom Vlade za Novu Gradišku
Za svog povjerenika, hrvatska Vlada imenovala je Nedjeljka Ćepića, dr.med., a prijevremeni izbori održani su 11. lipnja 2000. godine. Iako je s 22,76 posto potpore biračkog tijela postigla najbolji rezultat, nakon devet godina, HDZ postala je oporba.
Gradonačelnik Josip Mikšić (Nezavisna lista Mikšić-Mokricki)
Uz Nezavisnu listu (Mikšić-Mokricki) s 22,09 posto potpore birača, Mikšića za gradonačelnika podržali su SDP (19,91% glasova), HNS (11,25), HSLS (8,42) i HSS (7,49) .
Nakon redovnih izbora, održanih 2001. godine, HDZ je i dalje bio najjača politička opcija. Imao je sedam vijećnika u Gradskom vijeću što, međutim, nije bilo dovoljno za izbor gradonačelnika. Za gradonačelnika izabran je Josip Mikšić (Nezavisna gradska lista) na temelju sporazuma koji su postigli SDP, HNS, HSS i HSLS.
Nezadovoljni, sjednicu Gradskog vijeća napustili su vijećnici HDZ-a i nezavisni vijećnik Zdenko Mokricki, jer nisu dobili mjesto predsjednika Gradskog vijeća za koje su smatrali da im pripada kao stranci koja je dobila najviše glasova birača.
Nakon izbora održanim 2005. godine ponovo su miješane karte. Iako je HDZ dobio izbore i dalje nije imao svog gradonačelnika. Naime, nakon izbora, stvorena je koalicija u kojoj su HDZ, Nezavisna lista Mikšić, HSP i Nezavisna lista Mokricki. Josip Mikšić ostao je na funkciji gradonačelnika, a zamjenici su mu bili Željko Bigović (HDZ) i Mijo Matošević Nezavisna lista Mikšić. Predsjednik Gradskog vijeća bio je Branko Medunić (HDZ), a zamjenik Davorin Slišurić (HDZ).
U oporbi su ostali SDP, HNS, HSS i HSLS.
Mikšića smijenili, a za gradonačelnika izabrali Davorina Slišurića (HDZ)
Davorin Slišurić (HDZ) postao je novi novogradiški gradonačelnik 2008. godine. Na sjednici Gradskog vijeća održanoj 13. ožujka pod predsjedanjem Branka Medunića, dotadašnji gradonačelnik Josip Mikšić smijenjen je glasovima 12 vijećnika nove koalicije HDZ-a (6). HSS-a (1), HNS-a (2), HSLS-a (1), Nezavisne liste Mokricki (1), nezavisnog vijećnika Milana Krpana i dva vijećnika SDP-a. Kod glasovanja, suzdržana su bila četiri vijećnika nezavisne liste Mikšić i jedan SDP-a.
Za zamjenike gradonačelnika izabrani su Krunoslav Glavač (HDZ) i Zdavko Konjić (HNS).
- Sa sedam vijećnika HDZ je došao u poziciju biti 'tehnička potpora' Nezavisnoj listi Mikšić koja je imala četiri vijećnika. Doveo nas je u poziciju koju više nismo mogli trpjeti - kazao je novi gradonačelnik Davorin Slišurić.
Smijenjeni gradonačelnik Josip Mikšić izjavio je kako nije bilo razloga za razvrgavanje koalicijskog sporazuma i njegovo smjenjivanje.
Josip Vuković (SDP), prvi je neposredno izabrani gradonačelnik
Prvi neposredni izbori za gradonačelnika i njegove zamjenike održani su 2009. godine. Uvjerljivo su pobijedili kandidati SDP-a Josip Vuković za gradonačelnika te Ljepša Rakas-Vujčić i Milan Mateša za zamjenike gradonačelnika.
Budući da u prvom krugu nije bilo izbornog pobjednika, u drugom krugu SDP-ovi kandidati uvjerljivo su pobijedili kandidate koalicije HDZ, HSS i HSU Krunoslava Glavača, kandidata za gradonačelnika te Aleksandra Jovića i Stanislava Pajdića, kandidate za zamjenike gradonačelnika, dobivši čak 1077 glasova više od suparnika.
Na tim izborima, u Novoj Gradiški, prvi put pojavio se i HDSSB čije članstvo, uglavnom, činila je Nezavisna lista Mikšić. Iako je HDSSB bio nestabilna potpora SDP-u i Gradskom vijeću, gradonačelnik Josip Vuković je na mjestu gradonačelnika ostao do kraja mandata.

Na izborima održanim 2013. godine HDZ je ponovo dobio gradonačelnika. U drugom krugu, Željko Bigović, sa zamjenicima mr. Ljiljanom Lukačević i Dariom Banom, za 55 glasova, nadmašio je SDP-ove kandidate Vinka Grgića za gradonačelnika te Franju Kikića i dr. Igora Mokrickog za zamjenike gradonačelnika.
HDZ u Gradskom vijeću nije imao sigurnu većinu. Koalicija HDZ i HSLS dobila je šest vijećničkih mjesta što, uz po jedno vijećničko mjesto HSS-a i HSP-a AS, nije bilo dovoljno za sigurno upravljanje Gradom, pa je postignut dogovor, kako se obrazlagalo tada, o tehničkoj potpori HDSSB-a, njegova tri vijećnika i jednog vijećnika s njihove liste iz redova srpske nacionalne manjine (dr. Ljepša Rakas-Vujčić).
SDP je imao šest vijećnika i bio jedina oporba u Vijeću sve dok HDSSB nije okrenuo leđa HDZ-u i njegovim partnerima.
Deset vijećničkih ruku SDP-a i HDSSB-a bilo je dovoljno da, koncem 2015. godine, u Gradskom vijeću ne izglasaju gradski proračun. Dovelo je to pokretanja zakonske procedure u kojoj je hrvatska Vlada raspustila Gradsko vijeće, razriješila dužnosti gradonačelnika Željka Bigovića i njegove zamjenike mr. Ljiljanu Lujkačević i Daria Bana te Krunoslava Glavača imenovala povjerenikom.
Zbog toga, Novogradišćani će, po drugi put u novijoj povijesti, na prijevremene izbore. Kako će posložiti se političke karte, prije i/ili poslije izvanrednih izbora znat ćemo nakon zadnjeg prebrojavanja glasačkih listića.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -