JASNA KRNIĆ, koja je nedavno preuzela dužnost sutkinje ovlaštene za obavljanje poslova sudske uprave na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu, suočila se sa zastrašujućim brojem više od 2300 ovršnih predmeta koji su se ondje vodili kao riješeni, a u stvarnosti to nisu bili (o čemu je Telegram pisao potkraj veljače). U nastojanju da riješi taj problem naišla je na nevjerojatnu opstrukciju ondje gdje se možda najmanje nadala.
Moćni šef suda u Slavonskom Brodu odbija konkretne prijedloge za rješavanje nereda i traži analize koji će trajati godinama
Njezine izmjene godišnjeg rasporeda poslova kojim je, želeći napokon riješiti nagomilani broj neriješenih ovrha, inzistirala da se u rad na ovršnim spisima uključe i suci građanskog odjela, predsjednik Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mirko Svirčević, po drugi je puta glatko odbio.On se tako priklonio sedmorici sudaca Općinskog suda koji ne žele raditi na ovrhama, mada na svim sudovima u Hrvatskoj, s izuzećem brodskog, suci građanskih odjela rade i taj posao. Sutkinja Jasna Krnić, koja sada vodi Općinski sud u Slavonskom Brodu, praktički, ima svezane ruke u pokušaju rješavanja problema koji je zatekla – ogromnog broja neriješenih ovršnih predmeta – po čemu je taj sud rekorder u Hrvatskoj.
Svirčević traži analizu zašto slučajevi nisu riješeni
U pisanoj odluci koju je Mirko Svirčević, predsjednik Županijskog suda u Slavonskom Brodu donio 13. lipnja ove godine, On priznaje da je potrebno ”ove i ovakve predmete (misli se na neriješene ovršne predmete) riješiti što ranije i da su već predugo neriješeni, te da će biti potrebno u njihovu rješavanju uključiti još nekoliko sudaca građanske grane sudovanja”, no potom dodaje kako prije toga nalaže Jasni Krnić da napravi ”detaljnu analizu razloga zašto ti predmeti nisu do danas riješeni”.
Što podrazumijeva pod ”detaljnom analizom”, predsjednik višeg suda, Svirčević, objašnjava u nastavku svoje odluke. Kaže kako je potrebno ”napraviti popis svih starih predmeta (zaprimljenih od 2014. godine) po referadama sudaca i savjetnika, utvrditi točan datum kada je koji zaprimljen u sudu, koji sudac ga je zadužio i koje je radnje obavio do obavljanja analize, posebno u onim predmetima u kojima je došlo do presignacije (kada premet kojeg je rješavao jedan sudac, ide u ruke drugom, op. a.) odnosno zaduženja predmeta drugim sucem”.
Svirčević nadalje inzistira da ”detaljna analiza” obuhvati i ”točno utvrdi od kada do kada je koji sudac bio zadužen za konkretni predmet, koje je i kada radnje obavio, a nakon toga utvrdi je li na predmetu dovoljno rađeno, malo rađeno ili nije rađeno, te zašto”. ”Nakon takve analize”, piše dalje Svirčevi u svojoj odluci, ”a kada se utvrdi da na predmetima neopravdano nije dovoljno ili uopće nije rađeno, protiv suca koji je zadužen, ili je bio zadužen, takvim predmetom će se poduzeti odgovarajuće mjere, a predmete po potrebi i sukladno Sudskom poslovniku dodijeliti u rad drugim sucima”.
Predsjednika Županijskog suda ne zanima kada će analiza biti gotova
Kao što smo rekli, na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu, kako nam je to bilo službeno potvrđeno u veljači ove godine, bilo je više od 2300 ovršnih predmeta koji su se vodili kao riješeni, a u stvarnosti to nisu bili. Sukladno Svirčevičevoj odluci to znači da bi trebalo načiniti analizu s popisom neriješenih premeta, utvrditi kada je koji predmet zaprimljen, jesu li neki od predmeta bili u radu kod jednog suca pa završili kod drugog, potom utvrditi kada je koji sudac bio zadužen za koji predmet, te je li na predmetu rađeno dovoljno, malo ili nikako. A tek kada se to utvrdi, neki od 2.300 neriješenih predmeta dati drugom sucu.
Zvuči nevjerojatno, ali je istinito: Svirčevića uopće ne zanima tko će i u kojem vremenu sačiniti ”detaljnu analizu” 2300 ovršnih predmeta koji su vođeni kao riješeni, a nisu to bili, i inzistira da – dok se to ne napravi – nitko od sudaca Građanskog odjela ne može raditi na njihovu rješavanju!
Umjesto rješavanja problema, idućih par godina bi ga trebalo analizirati
Jasna Krnić, trenutna šefica Općinskog suda u Slavonskom Brodu tako bi se, prema uputama predsjednika višeg suda, Mirka Svirčevića, sljedećih godinu-dvije trebala baviti ”detaljnom analizom” tko je kriv za nastalo stanje, umjesto da problem rješava i spriječi daljnje gomilanje neriješenih ovršnih predmeta.
Na upit Telegrama, kako će sada postupiti s obzirom da je ukinut dio izmjena godišnjeg rasporeda poslova za ovu godinu, iz Općinskog suda odgovoreno je kako će ”sutkinja ovlaštena za obavljanje poslova sudske uprave (Jasna Krnić) i nadalje inzistirati, kroz iduće izmjene godišnjeg rasporeda poslova, da se u rad na ovršnim predmetima uključe suci građanske grane sudovanja, jer smatra da je samo na taj način moguće postići pomak u rješavanju ovršnih predmeta”.
Suci imaju malo ostalih predmeta, zbog čega imaju vremena za ovršne
Telegramu je rečeno i kako se ”broj predmeta u građanskoj grani sudovanja znatno smanjio, pa ih tako, na primjer, u referadi jedne sutkinje ima ukupno 87 spisa”, što zapravo znači da suci Građanskog odjela imaju sasvim dovoljno vremena rješavati i ovršne predmete, jer imaju vrlo malo predmeta. Oni to međutim ne žele, a u tome, što je upravo nevjerojatno, imaju podršku predsjednika višeg, Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mirka Svirčevića.
Izmjene godišnjeg plana koje je predložila Jasna Krnić, rečeno je u odgovoru na Telegramov upit, ”ukinute su i zbog toga što si je sadašnja prva osoba Općinskog suda u Slavonskom Brodu, Jasna Krnić, kao najbliže suradnike izabrala kolege za koje je nakon 21 godine rada na tom sudu i dobrog poznavanja ljudi i tamošnjih prilika, zaključila da u njih može imati povjerenje i da su se u svom dosadašnjem radu pokazali uspješnim. No, Svirčević tako ne misli, jer ti suci nisu po njegovu ukusu, pa je i zbog toga, po drugi put, praktično blokirao rad Općinskog suda u Slavonskom Brodu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -