SLAVONSKI BROD / ZAGREB - Na danas održanoj sjednici Hrvatskog sabora, dvanaestoj po redu u devetom sazivu, bilo je govora i o Slavonskom Brodu. Glasan je na tu temu bio jedan od HDZ-ovih saborskih zastupnika, Brođanin Pero Ćosić koji je priliku za postavljanje pitanja članovima Vlade Republike Hrvatske u Aktualnom prijepodnevu, prema redoslijedu utvrđenom ždrijebom, postavio kao 21. zastupnik, točno u podne.
- Zanima me kakva je situacija s povlačenjem sredstava za projekte unapređenja sustava javne vodoopskrbe i odvodnje, a koji se realiziraju kroz projekte „aglomeracija", odnosno, kolika je raspoloživost sredstava te kako teku projekti. Posebno me zanima situacija s razvojem vodno-komunalne infrastrukture „Brod 2" čija je procijenjena vrijednost negdje oko četiristo milijuna kuna, a u sastavu tog Projekta je dobar dio grada Slavonskog Broda i četiri okolne općine; Brodski Stupnik, Sibinj, Garčin i Donji Andrijevci. Učestala su pitanja javnosti i građana o tomu zašto realizacija Projekta nije pokrenuta jer je, prema tvrdnjama odgovornih za njegovu pripremu i provedbu na lokalnoj razini, projekt gotov i realizacija je trebala započeti u lipnju 2016. godine, a gotovost projekta trebala se dogoditi koncem 2018. godine. Stoga, u ime građana, pitam zašto je tomu tako, tko je odgovoran i hoće li se taj projekt realizirati s obzirom na raspoloživa sredstva? - pitao je saborski zastupnik Pero Ćosić ministra zaštite okoliša i energetike, Tomislava Ćorića.
Ministrov je odgovor, dakako, bio precizan i iscrpan, a kao krivca za zapinjanje projekta istaknuo je Vodovod Slavonski Brod. No, najprije je, usporedbe radi, dokazao kako slični takvi projekti u Hrvatskoj prolaze sasvim dobro zbog dovoljne pripremljenosti.
- Što se tiče sredstava u vodno-komunalnom sektoru u Republici Hrvatskoj, podsjetit ću na podatak da je milijarda i 54 milijuna kuna europskih sredstava predviđeno za takve projekte. Ugovorenost je na 75 posto, dakle, iznad prosjeka Republike Hrvatske što se tiče ukupnog operativnog programa Konkurentnosti i kohezije. Osim toga, u fazi smo aplikacije za 17 projekata, a u trećoj je skupini sedam projekata za koje je napravljena terenska procjena. Oni vrijede 2,5 milijardi kuna u izvedbi odnosno 1,5 milijardi europskih sredstava. Projekt „Brod 2", nažalost, nije ni u jednoj od ove tri skupine… niti u skupini odobrenih, ni onih za koje se čeka aplikacija pa ni među onima za koje se čeka terenska procjena. Jasan i nedvosmislen odgovor zašto je tomu tako glasi: zato što taj Projekt nije pripremljen. Konkretno, građani i javnost iz Vaše Županije to pitanje trebaju uputiti čelnicima jedinice lokalne samouprave, odnosno, Vodovoda koji je korisnik potencijalnih sredstava. Potrebno je ispuniti niz kriterija za odobrenje projekta, između ostalog, to podrazumijeva dovoljan broj građevinskih dozvola na projektu; njih 50 posto, a u ovom trenutku Projekt „Brod 2" nema polovicu od ukupno 27 dozvola koliko taj Projekt nosi. Nisu ugovoreni ni nadzor niti upravljanje Projektom, a isto tako, koliko znam, Projekt nema prolaznu ocjenu i nije poslan Jaspersu. - odgovorio je dobro informiran i za ovu tematiku spreman ministar Tomislav Ćorić, naglasivši još jednom kako pripremljenost tog Projekta ovisi, prije svega, o korisniku odnosno Vodovodu Slavonski Brod.
Pero Ćosić je, potom, nakon ministrova odgovora, iskoristio zastupničko pravo na izražavanje (ne)zadovoljstva odgovorom te je kroz dodatne dvije minute prokomentirao spremnost slavonskobrodskog Vodovoda na realizaciju tako velikog projekta.
- Iz mog osobnog gledanja, moram reći jednu primjedbu... primijetio sam kako pojedina komunalna poduzeća nisu dorasla tom poslu i tu imamo velikih problema i kod pripreme i kod realizacije tih projekata pa mislim da u sljedećem operativnom razdoblju 2020.-2027., možda, treba razmisliti o tome da država, bilo putem Ministarstva, Hrvatskih voda ili nekih agencija, preuzme više posla i aktivnosti, ne samo oko pripreme i kontrole tih projekata, nego i njihove provedbe, što bi svakako ubrzalo njihovu realizaciju. Moram reći da sam ozbiljno zabrinut zbog projekta „Brod 2" koji je, zbog veličine Grada Slavonskog Broda, trebao biti prioritet, a koliko sam čuo, nije ni u razmišljanju da bude realiziran u ovoj operativnoj fazi 2014.-2020. Ministra molim da poduzme dodatne napore i pozove one koji su odgovorni za realizaciju i pripremu tog Projekta kako bi, eventualno, u proširenju alokacije možda upao u realizaciju u ovoj fazi. - dodao je Ćosić.
Građane manje zanimaju prozivke i politička prepucavanja oko krivca za zastoj Projekta, a više odgovor na pitanje koje je postavio i slavonskobrodski saborski zastupnik - Hoće li uskoro imati životne uvjete dostojne 21. stoljeća ili će na njih morati čekati još koje desetljeće. U svakom je slučaju pozitivno što je takva tema uopće došla na red za raspravu u Saboru.
Zainteresirani cijelo izlaganje Pere Ćosića, kao i ministrov odgovor, mogu pogledati u priloženom videu, na dijelu snimke od trenutka 2.30 do 2.38. Više je o Projektu Brod 2 moguće saznati OVDJE, na službenoj internetskoj stranici Vodovoda.
Projektom „Brod 2" bit će obuhvaćena rekonstrukcija/sanacija sustava odvodnje i vodoopskrbne mreže u dijelu Slavonskog Broda, a u svrhu smanjivanja vodnih gubitaka uz mogućnost pružanja usluga odvodnje za otprilike deset tisuća stanovnika. Konkretnije, Projekt predviđa izgradnju kanalizacije u pojedinim dijelovima grada, rekonstrukciju kanalizacijske mreže, rekonstrukciju i/ili zamjenu dotrajalih vodovodnih cijevi, čvorova te popravak vodospremnika u brodskom brdu, ali i izgradnju kanalizacije u općini Sibinj te uključivanje na sustav odvodnje Brod. Predvidiva dužina zahvata je otprilike 64 kilometra za kanalizaciju i 13 kilometara za vodoopskrbu kao i 32 vodovodna čvora. U Brodskom Stupniku, Garčinu i Donjim Andrijevcima planirano je postavljanje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda sa spojem na izgrađene kanalizacijske sustave u tim mjestima dužina 19,8 kilometara, 12,68 kilometara te 17 kilometara.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
XSIZE26.04.2019. u 10:15
"Iz mog osobnog gledanja, moram reći jednu primjedbu... primijetio sam kako pojedina komunalna poduzeća nisu dorasla tom poslu i tu imamo velikih problema i kod pripreme i kod realizacije tih projekata..." Pero daj ostavku, iz mog osobnog iskustva svi ste... Prikaži sve nesposobni pomoći našem gradu, samo pljujete po njemu, a uz to još i lažete i obmanjujete! Javna isprika bi jedina bila poželjna, u minutaži koliku si uzeo da pljuješ!!!
-
balkanforever25.04.2019. u 17:09
Ovce jedne, Babo daje poslove i lijevima i desnima i svojima, zato je toliko dugo na vlasti.
-
Damso198725.04.2019. u 09:45
Vodovod je firma puna gradskih uhljeba to je činjenica. Ali i Brodska Posavina je firma koja maže oči. Pa nisu u stanju kositi travu kako treba. Gledam svake godine uz Glogovicu. Smijeßno. Komunalac svoj dio pokosi 4- 5 puta dok... Prikaži sve ovi jednom. Trava bude metar. I onda pokose. Sramota. Bitno da uzimajunaš novac. A i sabor je smješan. Dogovore pitanja. Trebalo bi zabraniti da iz vladajuće stranke postavljaju pitanja. Oni to unaprijed pripreme da se pohvale malo.
-
walter25.04.2019. u 09:32
Toliko je vode na Perin mlin već iz grada Slavonskog Broda natjerano da ne znam što bi se još moglo natjerati. Koliko poslova Posavina odrađuje za grad? Ide li to na natječaje? Koja firme zbog Perine firme puše na tim... Prikaži sve natječajima? Koje su mu firme uopće konkurencija? marketing ti kao da pokušavaš nepostojanje brzog i smislenog odgovora direktora vodovoda zakamuflirati u povlađivanje tvrtkama izvođačima? Pa Pero će svakako dobiti te poslove pa sve da je Duspara premijer, a svi ministri iz udruge pravaš. Ti i ja nit imamo mašineriju, nit se time bavimo, nit bi prošli na natječaju. Mene baš jako zanima jasan i kratak demanti direktora na tvrdnje ministra.
-
marketinghr25.04.2019. u 09:11
Walter@ "....mislim da u sljedećem operativnom razdoblju 2020.-2027., možda, treba razmisliti o tome da država, bilo putem Ministarstva, Hrvatskih voda ili nekih agencija, preuzme više posla i aktivnosti, ne samo oko pripreme i kontrole tih projekata, nego i njihove provedbe,... Prikaži sve, što bi svakako ubrzalo njihovu realizaciju. " - rekao je Ćorić. Zanimljivo je ovo s nekim agencijama. Misliš li da je ovim sve rečeno? Natjeruje se voda na Perin mlin?
Prikaži sve komentare
-