POŽEGA - Jučer je, prije sjednice Vlade Republike Hrvatske, predsjednik Vlade, Andrej Plenković, održao sastanak sa županima te predstavnicima gradova i općina, a kojemu je prisustvovala i požeško-slavonska županica, Antonija Jozić. Tema sastanka bile su aktivnosti prihvata, ali i zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine.
Prema informacijama županijske Uprave, trenutno se u Požeško-slavonskoj županiji nalazi 80 ukrajinskih izbjeglica od kojih je 37 djece dok je u Hrvatsku, prema posljednjim podatcima, ušlo 9357 raseljenih osoba - 4556 žena, 1172 muškarca te 3629 djece.
Na jučerašnjem sastanku, predsjednik Vlade kazao je kako će Hrvatska nastaviti pomagati ukrajinskom narodu. - Vlada je u tom kontekstu poduzela niz akcija, od potpore u segmentima civilne zaštite, do tehničke, humanitarne, vojne i diplomatske pomoći te će nastaviti pomagati svim mogućim sredstvima daljnju opstojnost Ukrajine. Koordinacija kroz civilnu zaštitu, Crveni križ, jedinice lokalne i područne samouprave, osiguravanje zdravstvene skrbi, socijalne skrbi, a kroz institut privremene zaštite govorimo o što lakšoj integraciji Ukrajinaca na hrvatsko tržište rada, o predškolskom odgoju za djecu te o uključivanju u školski sustav. - kazao je premijer Plenković.
Požeško-slavonska županija, kao i Brodsko-posavska, osigurala je smještaj za izbjeglice iz Ukrajine na dvije lokacije - u gradu Požegi i općini Velika - te im je osigurala sve što im je potrebno za 'normalan' život.
- Mi smo odmah po eskalaciji sukoba u Ukrajini dobili jasne upute Ravnateljstva civilne zaštite, koje je nadležno za upravljanje ovom krizom, po pitanju definiranja smještajnih kapaciteta. Kao županija, definirali smo ih na dvije lokacije, a u pripremi su još dvije - u Lipiku i Pakracu. Ukupno organizirano možemo smjestiti oko 120 osoba. Morali smo organizirati i prihvatni centar ako bude potrebe za područje Požeško-slavonske županije - jedan u gradskoj dvorani Pakrac, druga je dvorana osnovne škole u Pleternici te dvorana osnovne škole u Brestovcu. - kazala je ranije županica Jozić.
Ono što su učinili svi gradovi i općine jest to da su uputili pozive sugrađanima kako bi definirali postoje li prazni objekti ili, pak, obitelji koje žele primiti izbjegle osobe u svoj dom.
- U tijeku je prikupljanje tih podataka, a ono što se dalje čini je da osobe koje se evidentiraju dobivaju iskaznicu za izbjegle osobe s kojom ostvaruju pravo boravka u Hrvatskoj do godinu dana. Po pitanju obrazovanja, u ovom trenutku, u naše škole je upisano 17-ero djece i to u Brestovcu, Jakšiću, Lipiku, Pleternici i Požegi, a po pitanju zdravstvene zaštite definirane su ordinacije opće medicine, stomatolozi, ginekolozi i pedijatri. Tu je i Crveni križ koji je u kontaktu s izbjeglim osobama te im pomažu na način da skupljaju pakete koje donose ljudi za izbjegle osobe te im ih uručuju. - zaključila je županica.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -