SLAVONSKI BROD - Stanar slavonskobrodske Bakačeve ulice, Vladimir Šaf, ostao je neugodno iznenađen dopisom koji je na njegovu kućnu adresu od Grada Slavonskog Broda stigao 15. lipnja.
Njime mu je naloženo da u roku od pet dana uredi česticu, točnije, travnatu površinu, koja se nalazi uz zid njegova dvorišta (uzdužno uz njegovu česticu), a koja prolazi i uz pješačku stazu u susjednoj Štoosovoj ulici (obiteljska kuća nalazi se na uglu pa jednom stranom gleda i prema toj ulici).
- Održavam veliku travnatu površinu u Ulici Tome Bakača ispred svoje kuće. To je ulica kojoj pripadam i u kojoj se nalazi moj kućni broj. Dosad nikad nije bilo problema vezanih za održavanje. Ne vidim razlog zašto bih bio odgovoran za česticu koja se nalazi u susjednoj ulici i od koje moje dvorište dijeli visoki zid. To je površina za koju, zapravo, nije odgovorno niti jedno kućanstvo, nego bi je trebao održavati Grad. - za SBplus kazao je Vladimir Šaf.
Provjerili smo što kaže Odluka o komunalnom redu.
„Vlasnik i korisnik stambene zgrade, poslovnog prostora i građevinskog zemljišta, dužan je održavati okućnicu, odnosno, okoliš zgrade, uključujući ogradu prema površini javne namjene koja ne smije ometati korištenje javno prometne površine i sigurnost prometa i ljudi te se vizualno mora uklapati u okolni izgled. Dvorišta, okućnice, vrtovi, voćnjaci, zelene i druge površine te neizgrađena zemljišta moraju biti čista i uredna. (...) U održavanju javnih površina dužni su sudjelovati vlasnici ili korisnici zemljišta i objekta uz javne površine i to u širini svog zemljišta/objekta."
Prema tomu, upravo oni koji imaju ovakvu specifičnu situaciju da žive na uglu te na neki način, 'pripadaju' dvjema različitim ulicama, imaju daleko više posla - što, dakako, ne zvuči pravedno, ali je trenutno regulirano na takav način.
Kazne za one koji se ogluše ovakvim odlukama komunalnih redala su visoke - do dvije tisuće kuna za fizičke osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi; do pet tisuća kuna za fizičku osobu obrtnika i osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnost te do deset tisuća kuna za pravne osobe.
Gospodinu Šafu koji je nedavno preživio moždani udar pa samostalno ne može održavati okućnicu, stoga, nije preostalo drugo nego angažirati nekoga za izvršavanje te obveze. No, ne planira to prihvatiti 'zdravo za gotovo'.
- Potražit ću pravnu pomoć i savjet odvjetnika jer smatram da, neovisno o odredbama Odluke o komunalnom redu, to nije moja obveza. Naime, ja svoj dio ispunjavam time što održavam travnatu površinu u širini svog objekta, dakle, kosim i održavam zeleni dio koji se nalazi ispred moje obiteljske kuće. Ono što se nalazi na zemljištu susjednom mom, nije moja briga. To je, po definiciji, susjedna čestica, a ne ono što je u širini mog objekta i zemljišta. Mada sam, prije nedavne izgradnje pješačke staze tim dijelom, redovito održavao i to. - dodao je Vladimir Šaf.
Prije objave članka, zatražili smo i dodatan komentar iz Gradske uprave.
- Odluka o komunalnom redu, kako i sami ističete, jasno navodi kako su „u održavanju javnih površina dužni sudjelovati vlasnici ili korisnici zemljišta i objekta uz javne površine i to u širini svog zemljišta/objekta". Bez obzira što navedeni stanar navodi kako se njegov kućni broj nalazi u Bakačevoj ulici, vidljivo je da širina njegovog objekta, kako stoji u Odluci o komunalnom redu, obuhvaća i Ulicu Pavla Štoosa te je sukladno tome dužan održavati navedenu javnu površinu. - za SBplus šturo su odgovorili iz Grada Slavonskog Broda, ne osvrnuvši se pritom na dolje navedeno mišljenje stručnjaka i zanimljivu opasku o različitom tretiranju prava i obveza građana - ovisno o situacijama.
Tražili smo mišljenje stručnjaka
Kako je teško reći tko je u ovom
slučaju u pravu, pomoć smo zatražili od stručnjaka.
Odgovor slavonskobrodskog odvjetnika
u nastavku prenosimo u cijelosti.
„Dakle, kč.br.4913/2 koja je
navedena u 'opomeni' komunalnog redara je u cijelosti u naravi Ulica Pavla
Štoosa.
Čestica zauzima i cestu-
asfaltirani dio kao i zonu ceste - okolni dio, travnatu površinu i vjerojatno
pješačku stazu.
Upisana je u zk.ul.br.13060 k.o.
Slavonski Brod i vodi se kao javno dobro u vlasništvu Grada Slavonski Brod.
Isto tako je i u katastru upisana
u Posjedovnom listu br. 6360 k.o. Slavonski Brod i vodi se kao javno dobro
ceste u posjedu Grada Slavonski Brod.
Ako je Odlukom o komunalnom redu
propisano da nekretninu mora održavati „vlasnik odnosno korisnik", onda je tu
situacija jasna - to je posao komunalnog društva koje održava gradske površine,
odnosno, javne površine, a u našem slučaju je to Komunalac d.o.o. Slavonski
Brod.
Međutim, istom Odlukom Grad je
propisao da su u održavanju javne površine „dužni sudjelovati" vlasnici ili
korisnici zemljišta ili objekta uz javne površine i to u širini tog zemljišta
odnosno objekta.
Što to znači „sudjelovati" nije
jasno i očigledno se može različito tumačiti, ali bi o rješenju komunalnog inspektora
nakon prigovora odlučivao prekršajni odjel Općinskog suda u Slavonskom Brodu pa
bi bilo zanimljivo vidjeti sudsku praksu u ovakvom predmetu.
Naime, Grad je ažuran u naplati
kazni u slučajevima kada, recimo, vlasnik objekta da bi ožbukao svoju fasadu- ne
znajući - postavi skelu na javnu površinu, a da prije toga nije platio Gradu
naknadu za korištenje zemljišta, a istovremeno mora kositi i održavati to isto
zemljište, jer to ne čini vlasnik - odnosno Grad."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
hepy24.06.2021. u 21:55
interesantan je taj slijed razmišljanja vlasnika .... meni prihod....rashod netko drugi neka snosi..svojevremeno sam poslao upit gradu da kada i dali misli održavati živicu na naselju Mikrorajon da bih dobio odgovor da sami stanari su dužni održavati istu iako je... Prikaži svee nisu ni posadili niti ih je itko pitao o tome...naravno kada sam se pozvao na vlasnički list istog i određena saznanja o održavanju koja imam Komunalac je došao drugi dan i riješio živicu.. slijedom toga ne vidim razlog da svaki tyv korisnik na kojeg upućuje vlasnik Grad SB jednostavno pokosi istu i fakturira svoj rad na Grad ....pa neka plate ..
-