2818
Prikaza
0
Komentara
BUKOVLJE / LJESKOVE VODE - Oni koji ove godine, što zbog korone, besparice ili nekog drugog razloga, nisu bili na moru, toplicama, u planini…uvijek uz lijepu plažu na Poloju mogu posjetiti obližnje izletničke destinacije u relativno čistoj prirodi poput Petnje i Ljeskovih voda. Žiteljima istočnog dijela županije bliže su Ljeskove vode, nekada prelijepo izletište s umjetnim jezerom koje pripada općini Bukovlje. Na južnim padinama Dilj gore, na brdima koja ga okružuju, moćno „stražare" visoke bukve, grab, hrastovi…a u blizini jezera borovi, jele i poneko bjelogorično drvo čuvaju izletnike od jakog sunca.
Premda godinama obilazim ovaj nekadašnji biser prirode, svaki put zaključim kako valjda više nitko nema interesa urediti to izletište koje je desetljećima privlačilo izletnike na rekreaciju i roštiljanje, a ljeti i na kupanje. Najvjerniji su posjetitelji ostali ribiči, iako uvijek bude i onih koji se žele zabaviti uz roštilj. Nažalost, nerijetko uz glasnu glazbu iz svog automobila koji se „mora nasloniti na roštilj" i koji nerijetko ostave smeće oko stolova i klupa. O tome sam već pisala, svaki put zgrožena ružnom slikom ostavljenog otpada. No ima i onih koji doista uživaju u šetnji kroz šumu i obilježenu stazu do najvišeg vrha Dilj gore, Čardaka, oko jezera ili naprosto guštaju u izležavanju na suncu, u hladu…
U ostatku šume još uvijek stoji nekadašnji odmarališni objekt koji je tijekom Domovinskog rata potpuno devastiran, a kasnije i zapaljen. U nekoliko navrata, u organizaciji Općine Bukovlje, očišćeni su ostaci objekta pa se u slučaju jake kiše izletnici mogu donekle zakloniti. No nikada se nije krenulo u realizaciju ideje za gradnju sportsko-rekreacijskog centra na Ljeskovim vodama, koji je prije desetak godina bio najavljivan uz moguću pomoć europskih fondova. Ništa se nije pomaklo nabolje, a lijepo jezero o kojem bi trebale brinuti Hrvatske vode, sve manje je pristupačno (kupačima nije uopće) i sve više obraslo šašom.
Prema riječima aktualnog načelnika Općine Bukovlje, Davora Petrika, općinska vlast i nema puno mogućnosti za intervencije jer na području Ljeskovih voda još uvijek nisu riješeni imovinsko pravni odnosi, pa se zemljište oko jezera vodi na privatnim vlasnicima od kojih vjerojatno mnogi više nisu živi. U općinskoj je nadležnosti samo ostatak nekadašnjeg odmarališnog objekta. Unatoč tome, Općina, prema riječima načelnika, vodi računa o redovitom čišćenju i odvozu smeća s ovog izletišta, na koje su nekada vikendima tijekom ljeta dolazile stotine ljudi kao i za vrijeme prvomajskih praznika. Osim čiste i uređene prirode, Ljeskove vode nudile su čistu izvorsku vodu, a prema nekim informacijama u području Ljeskovih voda nalazilo se čak osam izvora. Najpoznatiji je bio tada uređeni izvor iznad kojega je postavljena spomen ploča antifašistima ovoga kraja poginulim u II Svjetskom ratu, Ivanu Findrihu-Tonči i Milanu Žigiću-Mići, do kojeg se lako dolazilo utabanim stazama, kroz uvijek čist okoliš. Uz izvor su bile postavljene klupe, prelijepo mjesto za odmor, navečer čak osvijetljeno. Danas gotovo da se ne vidi ni trag uništenim spomen pločama, a i izvor je presušio odavno.
Sama priroda je i dalje lijepa, a tišina nakon odlaska glasnih izletnika, primamljiva i opuštajuća, pa se samo po sebi nameće pitanje uređenja ovog prostora koje apsolutno ima turističkog potencijala.
Svakako najprije treba „raspetljati čvor" raznoraznih vlasnika zemljišnih čestica pa to otkupiti i možda dogovoriti s Hrvatskim vodama zajedničko ulaganje…
Za sada ništa, kaže načelnik Petrik, premda jedino Općina vodi kakvu takvu brigu o nekadašnjem biseru prirode. Tako su postavili rampu kako bi spriječili ulazak u šumu i krađe drva što se stalno događa, redovito čiste, odvoze smeće i apeliraju na izletnike da i sami čuvaju i paze okoliš kako bi se barem dio sačuvao i za generacije koje dolaze.